Dva až tři týdny tvrdých opatření, pak uvolnit. Prymula navrhne vlastní plán opatření proti covidu
S ohledem na horšící se epidemickou situaci v Česku by premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula byl pro to, aby se v zemi zavedla na dva až tři týdny striktní opatření a teprve poté se začala uvolňovat. Navrhne to i premiérovi Andreji Babišovi (ANO), nicméně je to politické rozhodnutí a mělo by mít i podporu u opozice, řekl Prymula v České televizi.
„Dostáváme se na rozcestí, kde si musíme říct, a ono těch řešení už není opravdu moc, jestli tady bude krátkodobá tvrdá restrikce, dva až tři týdny, a pak uvolnění, nebo budeme v režimu, v jakém jsme,“ prohlásil Prymula. Vývoj epidemie koronaviru v Česku není podle něj v setrvalém stavu, naopak se zhoršuje a během jednoho až dvou týdnů se zdravotnická zařízení dostanou za svou kapacitu.
Plaga: Pokud se vrátí žáci do škol, nemůžeme otevřít obchody. Uvolnění musíme vyvážit testováním
Číst článek
Na to, aby lidé převzali odpovědnost, jak apeloval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je podle jeho předchůdce pozdě. „Teď je vyhrocená situace a měnit systém z technokratického po liberální s osobní odpovědností je rizikové,“ uvedl.
O vážnosti situace v uplynulých dnech mluvil i ministr Blatný a uvedl, že plošná opatření nefungují. V březnu by se přitom mělo podle vládního materiálu postupně vrátit do škol zhruba 450 000 žáků a učitelů. Vedle toho vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) navrhuje od 22. února zcela otevřít maloobchod. Podle Blatného ale případné otevření obchodů není možné označovat jako rozvolňování. „Jestli k nějaké změně dojde, tak to povede ke změně v tom, abychom každý převzali svůj díl odpovědnosti,“ řekl ve středu Blatný.
Prymula se však obává, „že osobní odpovědnost, která nenastala posledních x měsíců, zásadním způsobem nezmění vývoj, který tady je“.
Podle něj by se v Česku nyní nemělo rozvolňovat nic. „Kdybych měl postupovat mimo politiku a bylo by to čistě epidemiologické, tak bych šel cestou krátkého uzavření a pak uvolnění za testování a v podstatě návrat do běžných aktivit,“ uvedl Prymula. Doplnil, že by však musela být politická dohoda o zpřísnění restrikcí, kdy by, s výjimkou například průmyslových aktivit a kritické infrastruktury, byly veškeré ostatní kontakty na danou dobu omezeny.