Na konspirační scéně se objevily nové, nebo dosud neaktivní servery, říká mediální analytik Šlerka

Server investigace.cz vytvořil webový nástroj, který monitoruje debaty o ukrajinsko-ruské válce na sociální síti Facebook. „Poskytuje to poměrně dobrou představu, jak vypadá rétorika části společnosti, která má za to, že vpád do suverénní země pomocí tanků je obrana proti nacismu a má vést k demilitarizaci,“ říká jeden z autorů projektu, mediální analytik Josef Šlerka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Speciální vysílání Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sémiotik a vedoucí Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Josef Šlerka

Sémiotik a vedoucí Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Josef Šlerka | Foto: Kateřina Cibulka | Zdroj: Český rozhlas

Ve dvou sloupcích je možné sledovat dění spojené s konfliktem v otevřených skupinách a na facebookových stránkách, druhé dva pak pro srovnání ukazují totéž téma na stránkách a ve skupinách, které v minulých dnech sdílely obsah z konspiračních serverů, popisuje Šlerka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si záznam Speciálu, který jsme vysílali od 15. do 16.00 hodiny

Relativně pestrá debata na sociálních sítích se postupně začíná slévat do dvou silných proudů, upozorňuje. Webový nástroj přitom slouží k tomu, aby se lidé mohli podívat, jak se diskuse v reálném čase proměňuje.

„V uplynulých týdnech jsme na internetu mohli vidět něco, čemu se říká budování pretextu – na konspirační scéně se objevily nebo aktivovaly servery, které byly doposud buď neaktivní, nebo vznikly úplně nově,“ popisuje Šlerka a jako příklad uvádí web Slovanské nebe.

„Tyto servery přinášely zprávy, které viděly situaci na Ukrajině z ruského pohledu – zdůrazňovaly právo Ruska na obranu. V informačním prostoru se přitom objevily relativně nedávno a jejich nástup, pokud jde o sdílení, je relativně razantní,“ míní analytik.

Uživatelé sociálních sítí by se podle Šlerky při sdílení informací o dění v místě konfliktu na pozoru. „Postupně v čase se totiž ukazuje, že celá řada těchto informací není pravdivá. A důvod, proč se v internetovém prostoru objevují, může být také snaha vytvořit zdání, že někde probíhá útok. A takové zdání může vyhovovat těm, kteří například plánují útok někde jinde,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Josefem Šlerkou a také celý Speciál Plusu a Radiožurnálu.

marz, Tomáš Pancíř Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme