Rušné období pro obchodníky, ale i podvodníky. Počet kyberpodvodů roste o Vánocích o desítky procent

Počet kyberpodvodů kolem Vánoc každoročně roste o desítky procent, varují odborníci na kybernetickou bezpečnost. Především jde o podvody související s nákupy dárků na e-shopech a jejich doručením a potom také při bazarovém prodeji nevhodných dárků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

E-shop, online nakupování (ilustrační foto)

Základem je nenakupovat na podezřelých e-shopech. Nicméně některé mohou vypadat velmi seriózně (ilustrační foto) | Foto: Elaine Smith/CC0 1.0 Universal | Zdroj: Flickr

Nadešla prodejně nejrušnější část roku a s ní i nejvíc příležitostí pro kyberpodvodníky. Od covidu jsme si mnohem víc zvykli nakupovat na internetu. Například letos nejvíc táhne maloobchodní tržby právě elektronické obchodování.

3:56

E-mail od zaměstnance pojišťovny? Podvodníci mi chtěli strhnout 500 rijálů, líčí redaktor Antiviru

Číst článek

Zvýšený počet podvodů před Vánoci má podle provozní ředitelky Komerční banky Jitky Haubové ještě jeden důvod – stres spojený se všemi přípravami kolem Vánoc. „Největším doporučením je vždycky přemýšlet jakou transakci, pro koho, a za jakým účelem dělám a chvilku se zastavit, což v dnešní chvíli předvánočního spěchu a konce roku a spousty pracovních úkolů není jednoduché. Proto podvody tolik rostou,“ vysvětluje Haubová pro Radiožurnál.

Podle Jitky Haubové je také mýtus, že oběťmi úspěšných podvodů bývají hlavně starší lidé. Podle bankovních statistik jsou to ve skutečnosti nejčastěji čtyřicátníci z velkých měst. A podle bezpečnostního experta ČSOB Petra Vosály nehraje roli ani vzdělání. „Rovnice čím vyšší vzdělání, tím jsem vůči podvodům více imunní, zde vůbec neplatí,“ říká Vosála.

Kriminalita spojená s nákupem a prodejem na internetu tvoří podle Vosály skoro polovinu všech nepravostí, které se na internetu dějí.

Základem je nenakupovat na podezřelých e-shopech. Nicméně některé mohou vypadat velmi seriózně. Vodítkem tak často bývá zázračně výhodná cena nebo pozoruhodná dostupnost zboží, které nikde jinde nemají. Důležité také je, dát případným kyberšmejdům co nejméně informací o sobě a svých platebních údajích. K tomu podle Jitky Haubové z Komerční banky slouží takzvaná tokenizace platební karty.

3:24

‚Žáci se učí chránit svá data nebo poznat podvody.‘ Vzdělávací programy se rozšiřují o kyberbezpečnost

Číst článek

„To znamená neplatit kartou, kde napíšete číslo karty přímo obchodníkovi. Tokenizace karet znamená, že ji nahrajete do peněženky, ať už je to Google Pay nebo Apple Pay,“ popisuje Haubová. Díky tokenizaci potom v celém řetězci nikdo neuvidí číslo vaší karty, které je zašifrované.

Navrácení peněz

Peníze se ale občas dají získat od podvodníků, pokud uspějí, zpátky. Záleží na tom, kdy podvod odhalíte. Pokud v řádu hodin, tak je velká šance, že o peníze nepřijdete. „Nejprve kontaktujte svoji banku a pokuste se zablokovat transakci nebo podat reklamaci. U plateb kartou máte možnost využít takzvaného procesu chargeback,“ říká Barbora Tyllová, produktová ředitelka karetní společnosti Mastercard pro Česko a Slovensko.

Službu chargeback nabízejí obě velké karetní společnosti Mastercard i Visa a týká se všech jejich karet vydaných všemi bankami v Česku i v zahraničí. Podle country manažera společnosti Visa pro Českou republiku Petra Poláka máme na reklamaci podvodné platby 120 dní a všechno vyřídí banka.

„Nakupující pouze musí dokázat, že se pokusil s obchodníkem komunikovat a řešit s ním reklamaci napřímo a pokud obchodník nebyl součinný, tak už se obrací na svou vydavatelskou banku,“ dodává Polák.

Přes chargeback se dají reklamovat nejen vyloženě podvodné platby, ale také situace, kdy vám přijde poškozené zboží, nebo vám místo inzerovaného mobilu přijde třeba cihla. Úspěšnost reklamací těchto plateb se pohybuje kolem 80 procent. Podle bank i karetních společností je ale důležité zdokumentovat si komunikaci s obchodníkem a případně i rozbalení poškozeného zboží.

Tomáš Jeník, edr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme