Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Energetický úřad jde po podvádějících solárnících. 10 společnostem licenci již zrušil, dalším 12 to hrozí

Hned 12 fotovoltaickým elektrárnám zprovozněných kolem roku 2010 hrozí, že přijdou o licenci. Energetický regulační úřad potvrdil Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz, že deseti takovým společnostem již původní licenci zrušil. Reaguje tak na dřívější soudní rozhodnutí, podle kterých tehdy solárníci podváděli a zajistili si tak extrémně štědrou výkupní cenu. Zrušením a následným obnovením licence o tuto výhodu podnikatelé přijdou.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely (ilustrační foto)

Zatímco některé fotovoltaické elektrárny o energetickou licenci již přišly, dalším to teprve hrozí | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Česko se stále vypořádává se solárním boomem z let 2010 a 2011. Energetický regulační úřad (ERÚ) se snaží tehdy podvádějící solárníky připravit o štědré garantované výnosy z výkupních cen elektřiny.

Stát způsobil solární rozmach tím, že v roce 2010 garantoval extrémně výhodnou výkupní cenu elektřiny často fixovanou na dalších dvacet let. Od roku 2011 ale tato výkupní cena klesla téměř na polovinu.

Solárníci, kteří chtěli původní vyšší cenu, museli stihnout elektrárnu dokončit do konce roku 2010. Někteří z nich se tak snažili zprovoznit systém panelů za každou cenu, třeba i podvodem. Tím pak získali od regulačního úřadu energetickou licenci, která jim toto zvýhodnění zajišťovala.

Od té doby proběhlo několik trestních soudů, které došly k závěrům, že někteří solární podnikatelé čerpali tučnou finanční podporu, na kterou ale neměli nárok. Někteří soudci jim sami zrušili tehdy vydané licence, jiní to nechali na energetickém úřadu. Soudy tímto způsobem dosud odebraly jednáct licencí.

O dalších 22 elektrárnách musel rozhodnout Energetický regulační úřad. Z nich u deseti společností licence již zrušil nebo obnovil, o dalších dvanácti rozhoduje ve správních řízeních.

Rušení licencí

  • 11 energetických licencí zrušily soudy v rámci trestních řízení
  • 10 licencí již zrušil nebo obnovil od nového data Energetický regulační úřad
  • 12 licencí regulační úřad projednává ve správním řízení

„Jestliže byla původní licence získaná v rozporu se zákonem, v zásadě obnova licenčního řízení v těchto případech znamená, že elektrárně je licence udělena k aktuálnímu datu nebo o licenci přijde úplně. Ztratí tak nárok na podporu, protože ta je vyplácena jen fotovoltaickým elektrárnám zprovozněným v minulosti,“ popsal mluvčí úřad Michal Kebort.

Nejvyšší garantovanou cenu měli výrobci elektřiny právě z roku 2010, elektrárny zprovozněné od roku 2014 už neměly nárok na žádnou provozní podporu.

Elektřina za 5,6 miliardy

Všech dvanáct společností s jednou výjimkou, o kterých nyní regulační úřad rozhoduje, získaly licenci v listopadu a prosinci roku 2010, jedna z nich dokonce až na Silvestra. Společnosti by podle tehdy garantovaných výkupních cen celkem odhadem získaly mezi lety 2013 až 2023 finanční prostředky ve výši 5,6 miliardy korun.

6:36

Státu se nedaří vymáhat miliardy od podvádějících solárníků. Úřad je vyzývá k ‚dobrovolnému vrácení‘

Číst článek

Jednou ze společností, která by nyní mohla o licenci přijít, je také Papeno 2, jejíž fotovoltaickou historii server iROZHLAS.cz popisoval. Soudy opakovaně rozhodly, že revizní technik zfalšoval některé zprávy, majitelé dokumenty, aby elektrárnu stihli papírově dokončit.

Společnost stále dluží státu zhruba 43 milionů, které jí nařídil zaplatit soud jako náhradu škody za vyplacenou podporu poté, co odečetl propadlých 327 milionů korun. Z další analýzy Českého rozhlasu ale vyplynulo, že k takovému vyměření soudy často nepřistupovaly a stát má nyní problém dříve vyplacené peníze získat zpět.

Pomoct mu k tomu měla novela zákona z roku 2022. Napřímo ve správním řízení by o vrácení rozhodovala Státní energetická inspekce, proti takovému postupu se však vloni postavil Nejvyšší správní soud. Vymáhání je tak nyní roztříštěné a stát musí přistupovat k civilním žalobám.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme