Šanci nemocných užívat konopí legálně by měla brzy projednat vláda
Pouhé tři měsíce stačily expertům na to, aby vymysleli, jak by mohli nemocní beztrestně užívat konopí. Vzácně se na myšlence shodla také politická reprezentace. Návrh připravila Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky s expertní komisí a vládě ho předloží skupina poslanců z několika stran.
Záštitu nad prací expertní skupiny převzal dokonce premiér Petr Nečas a podpořila ji také předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.
Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila by si měli nemocní vyzvedávat konopí v lékárnách už ve druhé polovině roku, a to prostřednictvím elektronických receptů.
Hostem Ranního interview byl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil
„Bude to podléhat centrálnímu registru, takže si ten pacient nebude moct chodit třeba k více lékařům předepsat totéž. Také lékárna si to bude moci zkontrolovat. V případě nějakého soudního vyžádání bude možno do toho registru vejít a bude to tím chránit i toho pacienta,“ říká Jindřich Vobořil.
Konopí budou moci zřejmě pěstovat stát i soukromé firmy, ve hře je také prodej rostliny ze zahraničí.
„Je to v našem návrhu, aby minimálně dvě a maximálně deset firem mělo možnost konopí přímo pěstovat pod přísnou kontrolou Státního ústavu pro kontrolu léčiv,“ říká Vobořil.
Podle člena expertní komise a děkana první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy pomůže změna ohledně užívání konopí především chronicky nemocným.
Hostem poledních Ozvěn dne byl děkan první lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima
„Jedná se zejména o chronické bolesti u onkologicky nemocných, léčbu některých spastických stavů, léčbu některých kožních onemocnění jako třeba atopického ekzému a podobně. Někdy také nechutenství při AIDS nebo zase u onkologicky nemocných,“ vyjmenovává Tomáš Zima.
„Mě přijde logické, že k látkám, které jsou na jedné straně na seznamu zakázaných látek, ale na druhé zároveň mají nějakou potenci léčebnou pro pacienty s různými onemocněními, měli pacienti přístup, proč ne.“
Samopěstění rozhodně ne
Pacienti si ale rozhodně nebudou moci pěstovat konopí sami doma.
„Oddělujeme samopěstění od léčiva, protože jestli má něco být lékem, tak na to je potřeba i kvalita produktu. Toto oddělujeme. Bude to na recept na základě indikace ošetřujícího lékaře specialisty.
Diskuze o tom, zda bude konopí zdravotní pojišťovna proplácet nebo ne, musí podle Vobořila teprve vzniknout.
„Určitě budeme navrhovat, aby pacienti měli možnost nehradit celou částku. V tuto chvíli není jasná ani cena,“ dodává Vobořil.