Z dřevotřísky se už desítky let vyrábí nábytek i stavební materiály. Vědci z Mendelovy univerzity ale teď testují takzvanou konopotřísku. Dřevo je v ní nahrazeno technickým konopím.
Reformu trestního práva, která podporuje především peněžité tresty, ve středu schválila vláda. Slibuje si, že díky návrhu uleví přetíženým věznicím či zefektivní trestní řízení.
Jak se mění větší než malé množství konopné drogy? Vladimír Kroc se zeptal biochemičky a bývalé členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu.
Robustní novelu trestního práva ve středu schválila vláda. Podle oslovených expertů ale není jisté, že návrh rozšiřující peněžité tresty stihne projít do podzimních sněmovních voleb.
S částečnou legalizací samopěstování počítá novela trestního zákoníku, kterou má ve středu projednat vláda. Návrh zároveň povoluje mít doma až 50 gramů konopí. Podle Vobořila je to ale mimo realitu.
Výrobky s psychomodulačními látkami by si mohli kupovat výhradně dospělí lidé ve specializovaných prodejnách. Zákon zakazuje prodej prostřednictvím automatů a pro internetový prodej stanoví omezení.
Novela uvedené látky rozlišuje podle rizikovosti. Výrobky s psychomodulačními látkami by si mohli podle novely kupovat výhradně dospělí lidé ve specializovaných prodejnách, do nichž by nesměly děti.
„Nebylo by dobré zkoušet alkohol zakazovat, zákazy nefungují. My chceme vycházet z vědeckého poznání,“ říká Jana Michailidu (Piráti). Navrhuje například vyšší zdanění alkoholu.
Čím dál více se zejména u hranic s Německem objevuje levnější „mexický metamfetamin“, který se dováží z Nizozemska a Belgie. Nejčastěji užívanými drogami v Česku zůstávají pervitin a marihuana.
„Naši právní zástupci pracují na analýze, ze které potom stanovíme strategii toho, jak se budeme soudit a jak budeme postupovat,“ zdůrazňuje Antonín Šleis, spolumajitel ostravské firmy.
Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili děti nebo mladiství v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny.
Prodej cukrovinek a podobných výrobků s kanabinolem HHC i několika dalšími látkami by měl být v Česku zakázaný. Rozhodla se vláda správně, i když před zákazem varují někteří adiktologové?
Podle dat pacientské organizace KOPAC bere léčebné konopí asi osm tisíc pacientů a předepisuje ho asi sto padesát lékařů. Obě skupiny by se mohly rozrůst díky možným změnám.
„HHC látka může být návyková. Největší riziko je v tom, že v Česku je dostupná, a to i pro děti a dospívající. Zároveň má HHC docela rozsáhlé psychoaktivní účinky,“ popisuje Tomáš Jandáč.
Jedním z faktorů poklesu prodeje piva je konopí. Ve státech, kde bylo zlegalizováno užívání marihuany, někteří spotřebitelé přešli od alkoholu ke konopí.
Podle kriminalisty velkopěstírny konopí často provozovala vietnamská komunita. Ta ale od tohoto způsobu výdělku upouští a orientuje se spíše na výrobu pervitinu, který distribuuje do zahraničí.
Podle fotografie, kterou zveřejnila policie, je na první pohled zřejmé, že se nejedná o originální výrobek. Sladkosti byly v znovuuzavíratelném obalu i s obrázkem konopí.
Měl by u nás být prodej a užívání marihuany legální? Návrh zákona by umožnil samopěstování, vznik konopných klubů a stanovení modelu licencovaných výrobců, distributorů a prodejců.
Vehementně se proti sepsání paragrafovaného znění zákona postavil lidovecký místopředseda Tom Philipp, když prohlásil: „Bylo by to plýtvání časem. Psát zákon má smysl, až když bude jasno v záměru.“
Pervitin, se v Česku konzumuje nejvíce z Evropy. Zhruba pět Čechů z tisíce jsou rizikoví uživatelé pervitinu. Naopak méně než v jiných státy Evropy jsou zde rozšířené opiáty.
Dosud platil buď zákaz, nebo volný prodej. Nově by podle vládního návrhu přibyla i kategorie návykových látek legálně dostupných, ale za přísných podmínek.
„Legalizace konopí není jenom otázka toho, jestli si někdo může ubalit joint. Ale je to také o vážně nemocných lidech, kterým konopí pomáhá a kteří jsou dnes nesmyslně šikanovaní,“ tvrdí Barbara Herz.