Sedmkrát ANO, dvakrát Přísaha a Motoristé i Stačilo. Poznejte nově zvolených 21 českých europoslanců

Hnutí ANO jako vítěz voleb posílá do europarlamentu bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, exhejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou nebo třeba tři staronové europoslance. Za STAN zase míří do Bruselu neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Kdo jsou další čeští europoslanci? Server iROZHLAS.cz představuje všech 21 politiků, kteří usednou do lavic Evropského parlamentu.

profily Praha / Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference hnutí ANO po oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu

Tisková konference hnutí ANO po oznámení výsledků voleb do Evropského parlamentu | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Koho čeští voliči poslali v uplynulém víkendu na pět let do Evropského parlamentu, se dozvíte po rozbalení jednotlivých vizitek. Kandidáty představuje web iROZHLAS.cz postupně podle volebních výsledků jejich stran či koalic.

Hnutí ANO

Za hnutí ANO se do Evropského parlamentu dostalo celkem sedm zástupců.

Klára Dostálová
Klára Dostálová
dosavadní poslankyně za ANO, bývalá ministryně pro místní rozvoj

Volební lídryně hnutí ANO pro eurovolby Klára Dostálová potvrdila své postavení. Kromě toho, že dovedla ANO k vítězství, získala také nejvíce preferenčních hlasů, přes 171 tisíc. Aktuálně je stále členkou Poslanecké sněmovny. Dříve působila ve vládách Andreje Babiše jako ministryně pro místní rozvoj. Nově je taky členkou hnutí ANO.

Jaroslava Pokorná Jermanová
Jaroslava Pokorná Jermanová
dosavadní poslankyně hnutí ANO, bývalá hejtmanka Středočeského kraje

I Jaroslava Pokorná Jermanová aktuálně sedí v české Poslanecké sněmovně za hnutí ANO. K někdejší hejtmance Středočeského kraje se váže řada kontroverzí, třeba kvůli půlmilionovým odměnám pro úředníky. Do europarlamentu kandidovala ze šesté pozice, vyskočila ale na druhé místo v rámci ANO, když dostala téměř 50 tisíc preferenčních hlasů.

Jaroslav Bžoch
Jaroslav Bžoch
doposud poslanec hnutí ANO

Dvojkou na kandidátce a zvoleným europoslancem se stal současný člen Sněmovny Jaroslav Bžoch. Ve stínové vládě hnutí ANO zastává funkci ministra zahraničí.

Ondřej Knotek
Ondřej Knotek
staronový europoslanec hnutí ANO

Ondřej Knotek si v barvách hnutí ANO obhájil svůj europoslanecký mandát. Doposud se angažoval ve výboru pro regionální rozvoj. Zajímavostí je, že než přesel k ANO v roce 2015, byl členem Pirátů.

Martin Hlaváček
Martin Hlaváček
staronový europoslanec hnutí ANO

Druhé období v Evropském parlamentu čeká také Martina Hlaváčka, který se posledních pět let věnoval tématu zemědělství.

Jana Nagyová
Jana Nagyová
zvolená europoslankyně za ANO

Do Evropského parlamentu se za hnutí ANO probojovala jihlavská zastupitelka a ekonomka Jana Nagyová. Ta společně s Andrejem Babišem figurovala v dotační kauze Čapí hnízdo. Soud je oba prohlásil za nevinné, verdikt však není pravomocný.

Ondřej Kovařík
Ondřej Kovařík
staronový europoslanec hnutí ANO

Do europoslaneckých lavic znovu usedne také Ondřej Kovařík. Posledních pět let pracoval v hospodářském a měnovém výboru.

Spolu

Koalice Spolu pošle do europarlamentu šest politiků – tři za ODS, dva za TOP 09 a jednoho lidovce.

Alexandr Vondra
Alexandr Vondra
staronový europoslanec ODS, lídr kandidátky Spolu

Politický matador - exministr, exsenátor, exvelvyslanec v USA a místopředseda ODS Alexandr Vondra obhájil evropské křeslo. Jako jednička koalice Spolu dostal taky nejvíce preferenčních hlasů - přes 118 tisíc.

Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
staronový europoslanec TOP 09

Zkušený europoslanec, který obhájil svůj post za TOP 09. Bývalý viceguvernér ČNB se v uplynulých pěti letech angažoval v hospodářském a měnovém výboru.

Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský
staronový europoslanec KDU-ČSL

V Evropském parlamentu bude dál figurovat Tomáš Zdechovský, který v evropských poslaneckých lavicích strávil posledních 10 let. Mandát obhájil jako jediný lidovecký kandidát.

Veronika Vrecionová
Veronika Vrecionová
staronová europoslankyně ODS

Veronika Vrecionová kandidovala do Evropského parlamentu na druhé pozici za koalici Spolu, svůj mandát obhájila, byť se dostala nakonec ze čtvrtého místa. Doposud se v unijních strukturách zabývala zemědělstvím.

Ondřej Krutílek
Ondřej Krutílek
nově zvolený europoslanec ODS

Dosavadní asistent europoslance Alexandra Vondry a blízký spolupracovník premiéra Petra Fialy nyní sám usedne v Evropském parlamentu.

Ondřej Kolář
Ondřej Kolář
dosavadní poslanec TOP 09, někdejší starosta Prahy 6

Jediným nováčkem za koalici Spolu bude v Evropském parlamentu Ondřej Kolář, nyní poslanec v českém parlamentu. V domácí politice na sebe upozornil svou iniciativou na odstranění sochy maršála Koněva, když jako starosta vedl Prahu 6.

Přísaha a Motoristé

Třetí místo v českých eurovolbách obsadila koalice Přísaha a Motoristé, která do Evropského parlamentu pošle nováčky – Filipa Turka a Nikolu Bartůšek.

Filip Turek
Filip Turek
bývalý automobilový závodník

Lídr kandidátky Přísaha a Motoristé Filip Turek si vzal za své téma aut. V závěru kampaně čelil kritice, mimo jiné kvůli své zálibě v dekoracích s motivem svastiky. Od voličů však získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a zajistil si místo v Evropském parlamentu.

Nikola Bartůšek
Nikola Bartůšek
zvolená europoslankyně

Druhou zástupkyní bude Nikola Bartůšek. Koalice o ní píše jako migrační socioložce s bohatými praktickými zkušenostmi z oblasti nelegální migrace a azylové politiky.

Stačilo!

Komunistická šéfka Kateřina Konečná si díky spojení s levicovými stranami polepšila. Vedla koalici Stačilo!, která získala dva mandáty. Sama post v europarlamentu obhájila.

Kateřina Konečná
Kateřina Konečná
staronová europoslankyně, šéfka KSČM, jednička kandidátky Stačilo!

Politička věrná komunistické straně, působí posledních 10 let v Evropském parlamentu. Poslední tři roky vede KSČM. Dříve seděla za komunisty i v českém parlamentu, zabývá se zdravotnickými tématy.

Ondřej Dostál
Ondřej Dostál
zvolený europoslanec

Ondřej Dostál je s 24 403 hlasy druhým europoslancem Stačilo! Jeho angažmá v této koalici není první politická štace, do politiky se dostal v dresu Pirátské strany - mluvilo se o něm dokonce jako o možném ministru zdravotnictví. S Piráty se ale před lety rozešel.

STAN a osobnosti pro Evropu

Kandidátku Starostové a osobnosti pro Evropu vedla Danuše Nerudová, kromě ní se do europarlamentu dostal ještě exposlanec hnutí STAN Jan Farský.

Danuše Nerudová
Danuše Nerudová
bývalá rektorka Mendelovy univerzity, neúspěšná prezidentská kandidátka

Danuše Nerudová potvrdila pozici lídryně kandidátky STAN a osobností pro Evropu, krátce před volbami do STAN i vstoupila. Ve volbách získala téměř 60 tisíc hlasů. Není tajemstvím, že usiluje u české vlády o nominaci do Evropské komise.

Jan Farský
Jan Farský
bývalý poslanec hnutí STAN, dlouholetý starosta Semil

Současný místopředseda a bývalý poslanec hnutí STAN Jan Farský je druhým zástupcem v Evropském parlamentu. Krátkou politickou odmlku vyplnil na Fullbrightově stipendiu ve Spojených státech.

Piráti

Piráti si z dřívějších tří mandátů pohoršili. V novém Evropském parlamentu je bude reprezentovat jen Markéta Gregorová.

Markéta Gregorová
Markéta Gregorová
staronová europoslankyně za Piráty

Jedinou pirátskou europoslankyní bude v dalších pěti letech Markéta Gregorová, která přeskočila jedničku kandidátky Marcela Kolaju. Od letošního roku je mimo své angažmá v Bruselu a Štrasburku také druhou místopředsedkyní Pirátů.

SPD a Trikolora

Oslabila také SPD, kterou bude nově v europarlamentu zastupovat jen Ivan David, který post v Bruselu obhájil. Další zisk pro parlamentní stranu ale nezajistilo ani spojení s Trikolorou.

Ivan David
Ivan David
staronový europoslanec SPD

Europoslancem za SPD bude zkušený politik Ivan David. Na společné kandidátce SPD a Trikolory přeskočil lídra Petra Macha.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme