Sedmkrát ANO, dvakrát Přísaha a Motoristé i Stačilo. Poznejte nově zvolených 21 českých europoslanců
Hnutí ANO jako vítěz voleb posílá do europarlamentu bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou, exhejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou nebo třeba tři staronové europoslance. Za STAN zase míří do Bruselu neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová. Kdo jsou další čeští europoslanci? Server iROZHLAS.cz představuje všech 21 politiků, kteří usednou do lavic Evropského parlamentu.
Koho čeští voliči poslali v uplynulém víkendu na pět let do Evropského parlamentu, se dozvíte po rozbalení jednotlivých vizitek. Kandidáty představuje web iROZHLAS.cz postupně podle volebních výsledků jejich stran či koalic.
Hnutí ANO
Za hnutí ANO se do Evropského parlamentu dostalo celkem sedm zástupců.
Klára Dostálová
dosavadní poslankyně za ANO, bývalá ministryně pro místní rozvoj
Volební lídryně hnutí ANO pro eurovolby Klára Dostálová potvrdila své postavení. Kromě toho, že dovedla ANO k vítězství, získala také nejvíce preferenčních hlasů, přes 171 tisíc. Aktuálně je stále členkou Poslanecké sněmovny. Dříve působila ve vládách Andreje Babiše jako ministryně pro místní rozvoj. Nově je taky členkou hnutí ANO.
I Jaroslava Pokorná Jermanová aktuálně sedí v české Poslanecké sněmovně za hnutí ANO. K někdejší hejtmance Středočeského kraje se váže řada kontroverzí, třeba kvůli půlmilionovým odměnám pro úředníky. Do europarlamentu kandidovala ze šesté pozice, vyskočila ale na druhé místo v rámci ANO, když dostala téměř 50 tisíc preferenčních hlasů.
Dvojkou na kandidátce a zvoleným europoslancem se stal současný člen Sněmovny Jaroslav Bžoch. Ve stínové vládě hnutí ANO zastává funkci ministra zahraničí.
Ondřej Knotek si v barvách hnutí ANO obhájil svůj europoslanecký mandát. Doposud se angažoval ve výboru pro regionální rozvoj. Zajímavostí je, že než přesel k ANO v roce 2015, byl členem Pirátů.
Do Evropského parlamentu se za hnutí ANO probojovala jihlavská zastupitelka a ekonomka Jana Nagyová. Ta společně s Andrejem Babišem figurovala v dotační kauze Čapí hnízdo. Soud je oba prohlásil za nevinné, verdikt však není pravomocný.
Politický matador - exministr, exsenátor, exvelvyslanec v USA a místopředseda ODS Alexandr Vondra obhájil evropské křeslo. Jako jednička koalice Spolu dostal taky nejvíce preferenčních hlasů - přes 118 tisíc.
Zkušený europoslanec, který obhájil svůj post za TOP 09. Bývalý viceguvernér ČNB se v uplynulých pěti letech angažoval v hospodářském a měnovém výboru.
V Evropském parlamentu bude dál figurovat Tomáš Zdechovský, který v evropských poslaneckých lavicích strávil posledních 10 let. Mandát obhájil jako jediný lidovecký kandidát.
Veronika Vrecionová kandidovala do Evropského parlamentu na druhé pozici za koalici Spolu, svůj mandát obhájila, byť se dostala nakonec ze čtvrtého místa. Doposud se v unijních strukturách zabývala zemědělstvím.
Dosavadní asistent europoslance Alexandra Vondry a blízký spolupracovník premiéra Petra Fialy nyní sám usedne v Evropském parlamentu.
Ondřej Kolář
dosavadní poslanec TOP 09, někdejší starosta Prahy 6
Jediným nováčkem za koalici Spolu bude v Evropském parlamentu Ondřej Kolář, nyní poslanec v českém parlamentu. V domácí politice na sebe upozornil svou iniciativou na odstranění sochy maršála Koněva, když jako starosta vedl Prahu 6.
Přísaha a Motoristé
Třetí místo v českých eurovolbách obsadila koalice Přísaha a Motoristé, která do Evropského parlamentu pošle nováčky – Filipa Turka a Nikolu Bartůšek.
Lídr kandidátky Přísaha a Motoristé Filip Turek si vzal za své téma aut. V závěru kampaně čelil kritice, mimo jiné kvůli své zálibě v dekoracích s motivem svastiky. Od voličů však získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů a zajistil si místo v Evropském parlamentu.
Druhou zástupkyní bude Nikola Bartůšek. Koalice o ní píše jako migrační socioložce s bohatými praktickými zkušenostmi z oblasti nelegální migrace a azylové politiky.
Stačilo!
Komunistická šéfka Kateřina Konečná si díky spojení s levicovými stranami polepšila. Vedla koalici Stačilo!, která získala dva mandáty. Sama post v europarlamentu obhájila.
Politička věrná komunistické straně, působí posledních 10 let v Evropském parlamentu. Poslední tři roky vede KSČM. Dříve seděla za komunisty i v českém parlamentu, zabývá se zdravotnickými tématy.
Ondřej Dostál je s 24 403 hlasy druhým europoslancem Stačilo! Jeho angažmá v této koalici není první politická štace, do politiky se dostal v dresu Pirátské strany - mluvilo se o něm dokonce jako o možném ministru zdravotnictví. S Piráty se ale před lety rozešel.
STAN a osobnosti pro Evropu
Kandidátku Starostové a osobnosti pro Evropu vedla Danuše Nerudová, kromě ní se do europarlamentu dostal ještě exposlanec hnutí STAN Jan Farský.
Danuše Nerudová potvrdila pozici lídryně kandidátky STAN a osobností pro Evropu, krátce před volbami do STAN i vstoupila. Ve volbách získala téměř 60 tisíc hlasů. Není tajemstvím, že usiluje u české vlády o nominaci do Evropské komise.
Jan Farský
bývalý poslanec hnutí STAN, dlouholetý starosta Semil
Současný místopředseda a bývalý poslanec hnutí STAN Jan Farský je druhým zástupcem v Evropském parlamentu. Krátkou politickou odmlku vyplnil na Fullbrightově stipendiu ve Spojených státech.
Piráti
Piráti si z dřívějších tří mandátů pohoršili. V novém Evropském parlamentu je bude reprezentovat jen Markéta Gregorová.
Jedinou pirátskou europoslankyní bude v dalších pěti letech Markéta Gregorová, která přeskočila jedničku kandidátky Marcela Kolaju. Od letošního roku je mimo své angažmá v Bruselu a Štrasburku také druhou místopředsedkyní Pirátů.
SPD a Trikolora
Oslabila také SPD, kterou bude nově v europarlamentu zastupovat jen Ivan David, který post v Bruselu obhájil. Další zisk pro parlamentní stranu ale nezajistilo ani spojení s Trikolorou.