Šéf OSN přijíždí do Prahy. České zkušenosti chce použít jako model
Z egyptské Káhiry míří generální tajemník OSN Pan Ki-mun do Prahy. Česko dnes bude jeho první zastávkou na cestě po zemích střední a východní Evropy. V Praze se Pan Ki Mun sejde s prezidentem, premiérem, ministrem zahraničí, šéfy obou parlamentních komor, primátorem i zástupci občanské společnosti. Prohlédne si taky místní památky.
Státníci by měli naslouchat aspiracím a zájmům svých občanů, nabádal v nedávného projevu k libyjské krizi šestašedesátiletý jihokorejský diplomat. Právě o potřebě chránit práva a životy lidí by měl šéf světové organizace mluvit i během dnešní zastávky v Praze, hlavně pak v souvislosti s nepokoji v Libyi i dalších arabských a afrických zemích.
„Generální tajemník OSN hledá podporu pro koordinaci mezinárodní spolupráce při řešení krizí v Severní Africe na Blízkém východě na mnoha stranách. A to jak na bilaterální úrovni, tedy jednotlivých členských států, tak i na úrovni regionální – ať už jsou to sdružení přímo z Blízkého východu nebo širší regionální sdružení, jako je Africká unie nebo Evropská unie,“ uvedl na Rádiu Česko Vedoucí Informačního centra OSN v Praze Michal Broža.
Pan Ki-mun v poslední době zdůrazňuje nutnost mezinárodních zásahů na ochranu civilistů v situacích, kdy je vlastní vlády chránit nechtějí nebo dokážou. V souvislosti s konfliktem V Pobřeží slonoviny, ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že se v něm jednotky OSN postavily na jednu stranu. Což je podle něj nebezpečná tendence.
„OSN v tomto případě postupovala především s ohledem na to, co se v minulosti stalo například ve Rwandě či Srebrenici a za co byla a dodnes je tvrdě kritizována. To znamená, chtěla se vyhnout jakémukoli vývoji, který by mohl vést k nějakému masovému zabíjení,“ řekl Broža.
„Takže v tomto případě souhlasím, že ten postoj OSN byl možná oproti minulosti i nezvykle tvrdší nebo jiný než jsme byli zvyklí, ale především jde o to, aby se situace nevyvinula v neprospěch civilního obyvatelstva,“ vysvětlil.
Generálního tajemníka OSN v Odpoledním Radiožurnálu představil zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák
Už před příjezdem do Prahy ocenil generální tajemník OSN českou angažovanost v podpoře lidských práv ve světě, české zkušenosti s přechodem k demokracii by navíc mohly být aktuálně modelem pro země jako Egypt nebo Tunisko.
Naposledy k nám z lídrů Spojených národů zavítal před dvanácti lety Pan Ki-munův předchůdce Kofi Annan.