Liou Siao-po umírá. Stručná zpráva čínských lékařů, kteří dohlížejí na nejznámějšího aktivistu a disidenta. Do jejich „péče“ se ale dostal až poté, co mu ve vězení byla diagnostikována rakovina jater.
Ve Spojených státech vyšetřují dva rodinné příslušníky bývalého generálního tajemníka OSN kvůli uplácení. Synovec a mladší bratr Pan Ki-muna čelí podezření, že se pokusili uplatit blízkovýchodního diplomata, aby jim pomohl prodat jeden z mrakodrapů ve vietnamském hlavním městě Hanoji. Informovala o tom agentura Reuters.
Spojené státy jsou toho názoru, že Rusko je odpovědné za útok na humanitární konvoj v Sýrii. Podle Washingtonu útočily ruské bombardéry. Moskva odpovědnost odmítá s tím, že smrt 20 lidí a zničení 18 vozidel zřejmě vůbec nejsou výsledkem leteckého útoku.
Pchjongjang popsal sankce Spojených států jako "šeredný zločin". Podle agentury KCNA chystá Korejská lidově demokratická republika v reakci na americké sankce, které USA uvalily na Kim Čong-una a další činitele kvůli porušování lidských práv ve středu, ta nejtvrdší odvetná opatření. Americké ministerstvo zahraničí zároveň uvedlo, že sankce mohou mít globální finanční dopad na některé jedince.
Stálí zástupci členských států OSN vybírají nového generálního tajemníka. V New Yorku začalo třídenní slyšení kandidátů. Vítěz po 10 letech vystřídá Pan Ki-muna. Poprvé v historii by funkci mohla zastávat žena.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu obvinil generálního tajemníka OSN z podněcování terorismu. Pan Ki-mun v Radě bezpečnosti prohlásil, že lidé přirozeně reagují na jakoukoli okupaci a že trvající okupace je zároveň podhoubím nenávisti a extremismu.
3:50
|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Štěpán Sedláček|Zprávy ze světa
Do několika obležených měst v Sýrii dorazily nákladní vozy s humanitární pomocí. Jejich obyvatelé trpí podvýživou i nedostatkem léků a desítkám tisíc lidí tam podle OSN hrozí smrt hladem. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun označil obléhání za válečný zločin.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes požádal premiéra Bohuslava Sobotku o vyslání českých vojáků do připravované mise OSN ve Středoafrické republice.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ocenil protipovodňová opatření v Praze. Odpoledne si je prohlédl poblíž Karlova mostu. V této souvislosti připomněl naléhavost řešení dopadů klimatických změn. Mezi ně zařadil i sérií českých povodní.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pokračuje v návštěvě Prahy. Ráno měl přednášku na Univerzitě Karlově, kde zároveň dostal zlatou medaili za podporu spolupráce a vzájemného porozumění národů. Poté se sešel s premiérem Bohuslavem Sobotkou a odpoledne ho přijme také prezident Miloš Zeman.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštíví příští týden Prahu. Během návštěvy, která je naplánovaná na 3. a 4. dubna, se setká například s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) či prezidentem Milošem Zemanem.
V Severní Koreji si připomínají druhé výročí od smrti věčného vůdce Kim Čong-ila. V hlavním městě Pchjongjangu mu vzdalo hold tisíce úředníků, politiků a armáda. Masová vzpomínková akce má podle některých spojitost i s nedávným sesazením a popravou druhého nejdůležitějšího muže země Čang Song-tcheka, strýce současného vůdce Kim Čong-una.
Generální tajemník OSN varoval před možným vojenským zásahem v Sýrii. Podle Pan Ki-muna by mohl způsobit ještě větší krveprolití, než s jakým se Sýrie v současnosti potýká. Pokud by ale inspektoři Spojených národů definitivně potvrdili, že byly u Damašku použité chemické zbraně, znamenalo by to jasné porušení mezinárodního práva. To by podle Pan Ki-muna nemělo zůstat nepotrestané.
Experti OSN na chemické zbraně jsou připraveni do dvou dnů odjet do Sýrie. V jihoruském Soči to oznámil generální tajemník Spojených národů Pan Ki-mun. Vyzval zároveň Damašek, aby příjezd inspektorů povolil.
Sýrie, Írán, Blízký východ - to jsou témata, o kterých bude dnes v Soči mluvit generální tajemník OSN s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. V Rusku si v těchto dnech kvůli krizové situaci na Blízkém východě podávají kliku politici a ministři zahraničí světových velmocí.
1:09
|Marika Táborská, Kateřina Procházková, Martin Ježek|Zprávy ze světa
Severokorejci přemístili ke svému východnímu pobřeží raketu středního doletu, která by mohla zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko či americký ostrov Guam. Jak uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany, odpálit by ji mohli během několika dnů nebo týdnů. Stupňující se výhrůžky ze strany KLDR kritizoval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
V Íránu skončil summit Hnutí nezúčastněných zemí, od kterého si Teherán sliboval triumfální vystoupení z mezinárodní izolace. Do země skutečně přijeli zástupci 120 zemí a mezi hosty nechyběl ani egyptský prezident Mursí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Politika Íránu ale nakonec utržila tvrdou ránu.
V Íránu začíná oficiální část summitu hnutí Nezúčastněných států. Mezi zástupci 120 převážně rozvojových zemí je i generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Toho se přitom snažily od návštěvy Teheránu odradit Spojené státy a ostře ji kritizuje Izrael.
Za krvavými útoky v syrské metropoli z minulého týdne byla nejspíš teroristická síť Al-Káida. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Nepřímo tak podpořil teorii, kterou už řadu měsíců zastává syrský režim.
Do Sýrie vyjedou neozbrojení mezinárodní pozorovatelé, kteří budou dohlížet na dodržování příměří, slíbil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Dnes vyhlášené příměří je podle něj přelomovým bodem ve snahách nastolit v Sýrii klid. Situace se prozatím skutečně relativně zklidnila. Přesto přicházejí zprávy o dalších obětech konfliktu a rozporuplné informace o pohybech armádních oddílů.
0:40
|Jan Prokeš, Adéla Havránková, Marína Dvořáková|Zprávy ze světa
Generální tajemník OSN je zděšen zprávami, které dostává ze Sýrie. Během Valného shromáždění OSN v New Yorku Pan Ki-mun ostře zkritizoval syrskou vládu. Minulý týden se z Homsu podařilo uprchnout zraněnému britskému fotografovi listu Sunday Times Paulu Conroyovi.
Generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který je na návštěvě na Blízkém východě, přivítala v Gaze sprška kamenů a bot. Podobné gesto je v arabském světě signálem hlubokého opovržení. Tajemník přijel do regionu s cílem obnovit mírové rozhovory mezi Palestinci a Izraelci, které váznou kvůli pokračujících výstavbě židovských osad na palestinských územích.
Syrský prezident Bašár Asad nabídl amnestii lidem zapojeným do protivládního povstání, kteří podle režimu porušili zákony. Podmínkou je, aby se sami přihlásili do konce ledna.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun navštívil evakuační centrum ve Fukušimě. Je tak jedním z nejvyšších zahraničních politiků, kteří se do zdevastované oblasti podívali. Během svého třídenního pobytu v Japonsku pozval také tamní politiky na setkání o jaderné bezpečnosti. To se bude konat v září v New Yorku.
Situace v syrském Hamá podle všeho přerůstá v humanitární krizi. Oznámili to západní novináři s odvoláním na informace obyvatel města. Hamá je od neděle obsazené armádou, která proti odpůrcům prezidenta Bašara Asada nasadila tanky. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová mezitím uvedla, že syrské bezpečnostní složky zřejmě od březnového začátku nepokojů zabily více než dva tisíce lidí.
Generálním tajemníkem OSN se opět stal Jihokorejec Pan Ki-mun. Valné shromáždění ho podle očekávání zvolilo i pro druhé funkční období. V čele světové organizace tak bude do konce roku 2016.
Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun oficiálně vyjádřil zájem zastávat funkci v dalším pětiletém období. Dopisem proto požádal Radu bezpečnosti OSN, aby jej při kandidatuře podpořila. Jeho šance na opětovné zvolení jsou prý velké.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval Kambodžu a Thajsko k zastavení bojů a k vyhlášení příměří. Pan Ki-mun je přesvědčen, že spor nemůže být vyřešen vojenskými prostředky, a vyzval obě země k navázání dialogu.