Senátorem se stal Dienstbier, ČSSD má opět v Senátu většinu
Sociální demokracie má v Senátu opět nadpoloviční většinu 41 křesel. V doplňovacích volbách na Kladensku a v části Prahy-západ přesvědčivě zvítězil místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier mladší. V Senátu horní komoře parlamentu nahradí svého otce, někdejšího ministra zahraničí, který v lednu zemřel.
Jiří Dienstbier mladší ve finále doplňovacích voleb získal přes 65,14 procenta hlasů, a porazil tak kladenského primátora Dana Jiránka z ODS. Ten dostal 34,85 procenta.
Dienstbiera favorizoval už výsledek prvního volebního kola, v němž před týdnem obdržel přes 44 procent hlasů.
„Chtěl bych moc poděkovat lidem na Kladensku, že mě takto podpořili. Je to zavazující, budu se snažit senátorský mandát vykonávat co nejlépe, aby to prospělo nejenom Kladensku, ale celé České republice,“ komentoval Dienstbier své vítězství.
Advokát a pražský zastupitel nastoupí do Senátu na místo po svém otci, někdejším ministru zahraničí Jiřím Dienstbierovi, který v lednu zemřel. Senátorem bude po zbytek jeho mandátu, tedy do podzimu 2014.
Účast ve druhém kole senátních doplňovacích voleb dosáhla necelých 18 procent. Dnes tedy přišlo hlasovat o šest procent voličů méně než v kole prvním.
Podle poraženého finalisty Jiránka byla jednou z příčin jeho prohry právě nízká volební účast. „Nepodařilo se mi ani v první ani ve druhém kole přitáhnout k volbám dost lidí, aby mi hodili hlas. Nedokázal jsem je přesvědčit, že budu lepším a užitečnějším senátorem,“ řekl Jiránek.
ČSSD vítá posílení pravice, ODS čeká blokování reforem
Podle místopředsedy senátu Přemysla Sobotky z ODS se na rozložení politických sil v horní komoře parlamentu prakticky nic nemění. ČSSD má sice 41 křesel, ale i před tím s hlasy komunistů, Severočechů a často i lidovců ovládala senátní rozhodování.
„Z hlediska hlasování a z hlediska vládních reforem to nemá žádný význam, protože výsledek bude, jak se dá předpokládat, že to v Senátu bude blokované,“ uvedl Sobotka.
Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD je s posílením levice spokojen. „Veřejnost chce, aby Senát byl protiváhou Poslanecké sněmovně. Považuji to i za určitou reakci na současnou politiku vládní koalice,“ podotkl Štěch.
Plně zapojit mezi senátory se Dienstbier bude moci nejdřív za dva týdny. Až 7. dubna totiž skončí desetidenní lhůta, ve které bude možné výsledky hlasování případně zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.