Senátoři jednají o benefitech pro zaměstnance
Senát rozhoduje o míře zdanění zaměstnaneckých benefitů pro příští rok. Pod hrozbou stávky v dopravě schválila tento týden sněmovna vrácení zdanění na loňskou úroveň. Senát ale normu pravděpodobně zamítne. Dostane se tak na stůl opět poslancům.
Ve sněmovně jí přitom kromě komunistů a sociálních demokratů slíbili podporu lidovci v případě, že hrozba stávkou pomine. Podle předsedy zbytku lidoveckých senátorů Rostislava Slavotínka s nimi poslanci z KDU-ČSL své stanovisko nekonzultovali.
Podle Slavotínka je výsledek předem známý. ODS a TOP 09 má v senátu většinu a vrátí novelu zpátky sněmovně. Předpokládá, že KDU-ČSL dodrží jejich slib odborářům a cení si toho, že odboráři stávku odvolali. Podle Slavotínka nebylo dostatečně vysvětleno všem lidem v této zemi, že se to týká mnoha profesí, nejenom železničářů a jejich benefitů.
"Kdyby stávka proběhla, tak by to mohlo naopak zvednout vlnu nevole proti železničářům, kteří byli jen nositeli té myšlenky," dodává.
Stanoviska jsou podle něj jasná: Senát novelu zamítne, Poslanecká sněmovna opět schválí, prezident vyjádřil dopředu, že dá své veto a poslanecká sněmovna by měla nakonec novelu přehlasovat a ta by měla vejít v platnost. Novela by se tedy podle Slavotínka měla projednat vždy v co nejkratším termínu, aby měla šanci vejít ještě v platnost.
Pravice zůstává proti novele
Proti novele zákona o dani z přidané hodnoty bude dnes v senátu, stejně jako v úterý ve sněmovně pravice, včetně ODS. Důvody nesouhlasného stanoviska upřesnila pro Rádio Česko i za klub TOP 09 místopředsedkyně strany Ludmila Müllerová.
"Jednoznačně je to určitá daňová diskriminace vůči ostatním zaměstnancům celé České republiky, vůči učitelům, lékařům, zdravotním sestrám a koneckonců i zaměstnancům privátních firem, který si takovéto benefity, zvláště v dnešní době, dovolit nemohou," prohlásila Müllerová.
Postoj KDU-ČSL vnímá Müllerová jako podbízivé gesto pro odboráře, kteří tu situaci vyvolali teď, možná záměrně v období před volbami do Poslanecké sněmovny. "Myslím si," dodává Müllerová, "že už dnes je jasné, že nejde o benefity, o jejich zrušení. Jde o poměrně malé částky v souvislosti s dodaněním daně z přidané hodnoty do té ceny obvyklé či tržní. Je to řádově stovky, maximálně do tisíce korun ročně. Je to bouře ve sklenici vody a přijde mi úsměvné, když se KDU-ČSL tady staví do jednoho šiku s komunisty a se sociálními demokraty."