Zemědělec z Tachovska vyzrál na zloděje sena. Díky ukrytým GPS lokátorům ví, kde je hledat

V Česku se rozmohlo kradení sena. Cena jednoho balíku kvůli suchu a nedostatku krmiva vzrostla pětinásobně až na 2000 korun za jeden. Farmáři se brání, jak mohou, ale hlídat balíky nepřetržitě nedokážou. Radek Jurčík na to vyzrál. Jak popsal Radiožurnálu, když pořizoval GPS lokátory do vozidel, dostal nápad využít je pro hlídání balíků. A letos zatím nepřišel ani o jeden.

Holostřevy (Tachovsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku se rozmohlo kradení sena. Cena jednoho balíku kvůli suchu a nedostatku krmiva vzrostla pětinásobně až na 2 000 korun za jeden

V Česku se rozmohlo kradení sena. Cena jednoho balíku kvůli suchu a nedostatku krmiva vzrostla pětinásobně až na 2 000 korun za jeden | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

„Mám skóre 16:0, a to ještě řadu zlodějů odradila šeptanda,“ říká Radiožurnálu Radek Jurčík, jednatel firmy, která produkuje za sezonu 2 000 balíků sena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zabránit krádežím sena? Reportáž Ľubomíra Smatany

GPS lokátor je malá krabička, kterou schovává do vybraných balíků správce honitby Josef Kozák. Detaily prozrazovat nechce, ale je velmi úspěšný. „Dávám je do těch balíků, o kterých si myslím, že bych je sám ukradl,“ směje se mladý muž.

Obrovská výhoda lokátorů je, že zaměří ukradené balíky přesně na metr. „Podívám se do katastru, zjistím majitele, kontaktuju policii a jedeme na jisto. Jednou jsem si balíky spočítal dopředu i z dronu,“ dodává Radek Jurčík.

„V loňském roce se nám ztratilo nějakých 60 balíků, to je dneska skoro 100 000 korun. Nejde ani tak o peníze, ale neměli bychom čím krmit,“ vysvětluje dál zemědělec.

Kromě lokátorů ale také spoléhá na rozruch, který jeho metoda na Tachovsku způsobila. „Lidi mají ostudu, je jim trapně, když přijedu s policií a balíky vydají. Jenom teď jsme jeli k člověku, který tvrdošíjně tvrdil, že seno ráno koupil. Akorát že balíky ‚přiběhly‘ v noci a lokátory krásně pípaly. Navíc už to byl trestný čin,“ dodává zemědělec.

Každý podle Jurčíka nakonec balíky vrátil. Farmář upustil od trestního oznámení a pachatelé dostali pokutu.

Každý podle Jurčíka nakonec balíky vrátil, farmář upustil od trestního oznámení a pachatelé dostali pokutu | Zdroj: Archiv Radka Jurčíka

Celková statistika krádeží sena neexistuje, navíc ne každý krádež ohlásí. „Pokud mají farmáři možnost, musejí balíky rychle uklidit pod střechu, žádná jiná obrana neexistuje,“ říká Jan Záhorka, poradce prezidenta Agrární komory České republiky, který o používání GPS na hlídání balíků slyšel poprvé po dotazu Radiožurnálu.

Ani farmář Radek Jurčík nikoho dalšího nezná. Jeden GPS lokátor stojí zhruba 3 000 korun a na sezónu, která trvá dva měsíce, se nevyplatí. Jurčík je proto nekoupil, jenom pronajal. Už po měsíci používání se to prý vyplatilo.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme