Státní zástupce podal na pět lidí obžalobu kvůli stavbě solární elektrárny Ševětín

Státní zástupce podal obžalobu na pět lidí, které podezírá z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín na Českobudějovicku. V tiskové zprávě o tom ve středu informovala státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Petra Ullrichová. Policie zahájila trestní stíhání pětice v polovině roku 2016, návrh na obžalobu podala letos v únoru, podezírá ji ze stomilionového podvodu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární elektrárna (ilustrační foto)

Solární elektrárna (ilustrační foto) | Foto: Kozuch | Zdroj: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

„Dne 26.11.2019 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na pět fyzických osob pro trestný čin podvodu,“ uvedla Ullrichová. Doplnila, že případ se týká výstavby fotovoltaické elektrárny Ševětín.

Elektrárna Ševětín je třetí největší solární elektrárnou v zemi. V roce 2010 si ji nechala postavit za 2,5 miliardy korun státem kontrolovaná společnost ČEZ takzvaně na klíč, a to za dohodnutou sumu 2,5 miliardy korun. Součástí kontraktu byla i dohoda, že zhotovitelé stavby budou olomoucká společnost IES Recycling a pražské Mapro.

Dobrodružství fotovoltaiky. Proč se ze solární naděje stala zatracovaná cesta české energetiky?

Číst článek

Podle obvinění policie si ale dodavatelé stavby nechali od ČEZ proplatit nad rámec dohodnutého kontraktu ještě takzvané vícepráce, celkem i s DPH za 100 milionů korun. Jenže vícepráce podle policistů neexistovaly, případně šlo v některých případech jen o náhradu za neuhrazené pokuty za zpoždění stavby, a nemělo se tedy za ně nic platit.

Podle dřívějších informací Radiožurnálu policie obvinila tři lidi z dodavatelských firem, konkrétně Milana Bednáře a Radka Machačku z Mapra a Renatu Přikrylovou z IES Recycling. Zbývajícími stíhanými jsou tehdejší manažeři ČEZ.

Advokát dvou obviněných jednatelů Mapra Oldřich Chudoba považoval již v únoru návrh na obžalobu za absurdní. „Bylo totiž prokázáno, že fiktivní práce nebyly fiktivní, byly skutečně vykonány,“ řekl tehdy Radiožurnálu. Podezření na fiktivní práce bylo vyvráceno také podle Přikrylové. Obvinění manažeři ČEZ ani elektrárenská společnost nechtěli případ v minulosti komentovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme