Senát schválil návrh zákona, který vymezuje podmínky lobbingu. Vznikne registr lobbistů a zároveň bude stanoveno, kdo může patřit mezi lobbované osoby.
„Připravuji dva pozměňovací návrhy. Jeden z nich bude řešit lobbistickou stopu. Druhý návrh se týká výjimek pro asistenty poslanců a senátorů,“ řekla senátorka Adéla Šípová (Piráti) pro iROZHLAS.cz.
21 českých europoslanců od začátku volebního období zveřejnilo dohromady informace o zhruba 500 schůzkách s lobbisty. Stejně početní švédští europoslanci deklarovali dvojnásobné množství setkání.
„Máme tu europoslance, kteří vydělávají 75 tisíc eur ročně jako členové představenstev velkých mezinárodních korporací, které v Evropském parlamentu lobbují,“ říká šéf Transparency EU Nicholas Aiossa.
„Poslanci z Evropské lidové strany se snaží do takzvaného discharge vpašovat doporučení, kterými by omezili financování a fungování organizací občanské společnosti,“ popsal bývalý europoslanec Kolaja.
„Vláda Petra Fialy (ODS) připravuje tento zákon jen proto, aby dosáhla na evropské dotace z Národního plánu obnovy,“ míní ředitel Transparency International David Kotora.
Evropský parlament se dva roky po vypuknutí kauzy Katargate potýká s dalším korupčním skandálem. Belgická policie podezírá lobbisty firmy Huawei, že upláceli některé europoslance a další zaměstnance.
Aktivitu lobbistů ukazují metadata navrhovaných výjimek, které lze najít na webu dolní komory, jak zjistil iROZHLAS.cz. Lobbistickou praxi by měl přitom zprůhlednit právě chystaný zákon.
‚Lobbing je legitimní činnost, předkladatelé zákona se to snaží prokázat,‘ střetl se v pořadu Pro a proti analytik Kraus s poslancem Brázdilem (ANO), který to označil za dehonestující.
V Poslanecké sněmovně je už počtvrté za posledních 15 let návrh zákona o regulaci lobbingu. Pokud ho Česko nepřijme do konce příštího roku, hrozí zastavení evropských peněz z Národního plánu obnovy.
Evropská unie ztrácí konkurenceschopnost ve většině oblastí průmyslu. V novém díle podcastu Bruselské chlebíčky o tom mluví jeden z nejvlivnějších Čechů v EU, lobbista Ivan Hodáč.
Hlavním nástrojem regulace má být zavedení registru. „Lobbisté, pokud budou chtít provozovat lobbování legálně, budou povinni činnost předem ohlásit ministerstvu spravedlnosti,“ uvedlo ministerstvo.
Cítí se být Evropanem? „Jde o to, jakým Evropanem. Vezměte si Němce – taky se někteří cítí být západními a jiní východními. V Unii je to stejné,“ říká skepticky Karel Novotný ze skupiny Nejistých.
„V zásadě jsem spokojená a přivážím do Bruselu svědectví, že Ukrajina dělá maximum možného. Jedu potvrdit to, co Komise řekla, že by se měly zahájit rozhovory s Ukrajinou. To je správné,“ uvedla.
„Není to luxusní dovolená,“ dušuje se Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V rozhovoru pro server iROZHLAS.cz komentuje okolnosti svých deseti výjezdů do zahraničí, které spolufinancovala zvací země.
Server iROZHLAS.cz zmapoval výjezdy českých europoslanců financovaných třetími zeměmi. Z 21 zástupců benefitu využilo pouze sedm, kteří vyjeli 17krát. Polovinu cest obstaral lidovec Tomáš Zdechovský.
Propuštěný Janeček je na svobodě pod podmínkou nespáchání dalšího trestného činu. Už jednou byl jeho pobyt ve vězení přerušen ze zdravotních důvodů. Lobbista na lékařské posudky přesto nedbal.
Soubory označené Uber Files mají více než 124 000 záznamů, včetně 83 000 e-mailů a 1000 dalších souborů zahrnující konverzace. Pocházejí z let 2013 až 2017. Unikly do britského listu The Guardian.
„Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV,“ řekl Babiš. Zkratkou NERV se označuje Národní ekonomická rada vlády.
GRECO Česko žádá o lepší regulaci lobbingu nejméně od roku 2016, ve zprávě si však stěžuje, že práce na příslušném zákoně postupují pomalu - vláda jej do Poslanecké sněmovny poslala teprve loni.
Grygárek poprvé v rozsáhlejším rozhovoru pro Radiožurnál mluví o svém vztahu s lobbisty Romanem Janouškem a Ivo Rittigem. „Měl jsem si odplivnout a jít na druhý chodník?“ říká o Janouškovi.
Filip odmítá, že by s Horáčkem byl jakkoli spojen. Podle svých slov úzce spolupracuje se sdruženími tělesně postižených a zná prý problémy, které mají chráněné dílny.
Z trestu 4,5 roku za úmyslné sražení ženy autem zatím lobbista Roman Janoušek strávil za mřížemi zhruba rok a čtvrt, poté mu byl přerušen ze zdravotních důvodů.
Lobbování v Česku by po letech mělo dostat pravidla. Vláda poslala do sněmovny návrh zákona, který upravuje, kdo a za jakých podmínek se může snažit ovlivnit politiky a veřejné činitele.