Školy berou portrét prezidenta jako agitku i jako projev úcty k hlavě státu

Některé školy se začínají připravovat na to, až vítěz přímé volby Miloš Zeman 8. března převezme prezidentský úřad. Chtějí do tříd pověsit jeho portrét. Na řadě škol naopak už nyní vědí, že portrét prezidenta ve třídách viset nebude.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman - obraz prezidenta (ilustrační foto)

Miloš Zeman - obraz prezidenta (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Stěny pražské základní školy a gymnázia v Truhlářské ulici v Praze zdobí hlavně obrázky, které malovaly děti. A stejné je to i v jednotlivých třídách. Ředitelka Jitka Kendíková školu zdědila už bez portrétu státníků a měnit na tom nic nechce.

„Myslím si, že v tomhle zůstanu konzistentní a trošku možná konzervativní. Skutečně si myslím, že ty doby, kdy nám na stěnách visely portréty prezidentů a tajemníků, už jsou dávno pryč a myslím, že se za to na nás nikdo zlobit nebude,“ uvedla Kendíková.

Osloveným žákům školy by však nevadilo, kdyby ředitelka změnila názor. A to ani těm, kteří fandili Zemanovu protikandidátovi Karlu Schwarzenbergovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o názorech na prezidentský portrét připravila reportérka Klára Bílá

„Všichni na něj (Zemana, pozn. red.) nadávají, i když neviděli, že by něco udělal. Asi je to potřeba nechat,“ podotkl jeden ze studentů.

V některých školách obraz prezidenta viset bude. Kupříkladu na zdech tříd Základní školy Londýnská v Praze. Zástupce ředitele školy Václav Nádvorník řekl, že učitelé o tom hlasovali už před druhým kolem prezidentské volby.

„Jako vedení školy jsme dali na výběr dvě varianty. Buď bude viset obraz prezidenta republiky, nebo bude viset státní znak,“ uvedl Nádvorník. Rozhodnutí prý předcházela asi dvacetiminutová bouřlivá debata, nakonec převážil názor pověsit obraz prezidenta.

Některé školy si Zemana na zdi učeben nevyvěsí. Zákon jim to ani nenařizuje

Číst článek

I pardubické gymnázium v Mozartově ulici se k novému prezidentovi přihlásí. Podle ředitele školy Marka Výborného je prezidentský portrét vyjádřením respektu k úřadu hlavy státu, nikoli politická agitka.

„Bylo to tady zvykem, navazuje to už na prvorepublikovou tradici, která se váže k osobě Tomáše Garrigua Masaryka,“ řekl Výborný.

'Je to jako tabule nebo hodiny'

Tady už byly hlasy oslovených studentů kritičtější, nicméně i oni rozhodnutí respektují.

„Myslím, že si ho všichni všimneme tak ten první týden, co tam bude nově viset, ale pak nám to už nepřijde, je to jako tabule nebo hodiny,“ smála se jedna ze studentek.

Portrét nového prezidenta se chystají pověsit i někteří starostové měst a obcí. Jsou mezi nimi i ti, kteří před časem sundávali obraz Václava Klause na protest proti jeho novoroční amnestii. Obraz nového prezidenta neodmítají.

Starosta obce Želechovice nad Dřevnicí Michal Špendlík odstranil 7. ledna ze stěny ve své úřadovně portrét prezidenta Václava Klause na protest proti amnestii. | Foto: ČTK

Například v Suché Lozi na Slovácku podobizna Miloše Zemana na zdi viset bude. Tamní místostarosta Petr Gazík (Starostové a nezávislí) k němu chová úctu jako k autoritě.

Naproti tomu v Želechovicích nad Dřevnicí na Zlínsku chtějí podle starosty vyčkat, zda si nová hlava státu jejich uznání v prezidentském úřadu získá.

„Jsem celkem rád, že se nám podařilo zlidštit úřad prezidenta, protože u nás panovala jakási nálada, že prezident automaticky získává důstojnost a respekt, což, myslím si, není pravda – že to si musí každý vybudovat, a to je teď hlavní úkol Miloše Zemana,“ řekl Michal Špendlík, zvolený za Starosty a nezávislé.

Pověsit portrét prezidenta žádná vyhláška nenařizuje. Češi jen vycházejí z tradice, která započala v dobách monarchie.

Klára Bílá, Vojtěch Kouřímský, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme