Sociální demokraté se poprvé sejdou s KDU-ČSL. Neshodnou se v církevních restitucích

Sociální demokraté dnes pokračují v povolebním vyjednávání. Po nedělní schůzce s vyjednavači hnutí ANO se večer sejdou s týmem KDU-ČSL. ČSSD má jako svoji hlavní prioritu církevní restituce. Na tom, že budou předmětem povolebního vyjednávání, se už dohodla s hnutím ANO.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka přichází na jednání grémia ČSSD

Bohuslav Sobotka přichází na jednání grémia ČSSD | Foto: Filip Jandourek

Hnutí ANO původně téma církevních restitucí řešit nechtělo. Ještě před schůzkou s vyjednávacím týmem ČSSD to řekla jeho první místopředsedkyně Věra Jourová:

„Co se týče církevních restitucí, my toto téma určitě otevírat nebudeme. Považujeme je za zákonem a ústavním soudem potvrzenou záležitost. Uvidíme, jestli to otevře sociální demokracie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu schůzky ČSSD s KDU-ČSL informovala redaktorka Věra Masopustová

A sociální demokracie téma otevřela hned na první povolební schůzce. Přišel s ním předseda ČSSD Bohuslav Sobotka:

„Myslím si, že bychom spolu měli jednat o konkrétních návrzích, které by určitým způsobem mohly církevní restituce, tak, jak byly přijaty, revidovat."

Sobotka dále rozvádí, co konkrétně chce ČSSD na církevních restitucích změnit: „Skutečně se nám jedná o to, abychom revidovali církevní restituce, snížili jejich finanční dopady na rozpočet, zabránili tomu, aby se vydávaly majetky, které jsou sporné z hlediska hranice 25. února 1948 a podobně,“ dodává předseda ČSSD.

Po nedělním jednání už byli vyjednavači ANO ochotní o církevních restitucích mluvit. „Církevní restituce přicházejí ve velice nepříznivý čas, kdy jsou v naší zemi rozpočtové problémy, je třeba se na to podívat,“ potvrzuje šéf hnutí Andrej Babiš.

Nenutit k nestandardnímu jednání

Večer jsou na řadě v debatě o církevních restitucích lidovci. I ti si, jak potvrdil místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka, návrhy sociálních demokratů poslechnou:

„Pro nás to víceméně vůbec není téma. Je tu ale jediná možnost, že by církve a náboženské společnosti přišly, které mají se státem smlouvu o finančním narovnání, s nějakým návrhem dohody. Není možné, aby tady jedna politická strana, potažmo vláda, nějakým způsobem na církve a náboženské společnosti tlačila a nutila k nějakému nestandardnímu řešení. To prostě není možné. Akt musí být dobrovolný a obě strany chtít.“

Na restitucích není co měnit, ale jsme připraveni jednat, vzkazuje Česká biskupská konference

Číst článek

A to církve zatím nechtějí. Nejdříve by si o církevních restitucích chtěly se zástupci sněmovních stran a později i vlády promluvit.

„My nejprve chceme vládě vysvětlit, co všechno se očekává od církve a jakým způsobem jsou financovány. Nerozumíme, proč je tak velkým tématem otázka výše církevních náhrad, když fotovoltaika je na tom ročně čtyřikrát více než-li celý život církví,“ říká generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Jde zákon změnit?

Otázkou je, do jaké míry se dá zákon o církevních restitucích a hlavně jeho naplnění změnit. Podle experta na ústavní právo Jana Kysely moc ne:

„Zákon novelizovat možné nesporně je. Otázka je, co se tím docílí, protože podstatná část z toho, co v zákoně je, to znamená finanční vyrovnání s církvemi, je provázáno se smlouvami, které vláda uzavřela s jednotlivými církvemi. Pakliže by smlouvy nebyly změněny, pokud by s tím církve nesouhlasily, tak se s finančním vyrovnáním toho mnoho udělat nedá.“

Církevní restituce budou zřejmě jedním z bodů, které by mohly mít vliv na sestavení příští vlády. V každém případě o nich budou jednat expertní týmy všech účastníků povolebního vyjednávání.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme