Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
„I v těchto těžkých časech jsme odhodláni dosáhnout příměří, které zajistí návrat rukojmích domů. Jediný důvod, proč toho ještě nebylo dosaženo, je Hamás,“ řekl Blinken.
„Izrael trvá na tom, že válka bude pokračovat, dokud Hamás nebude zlikvidován. Naopak Hamás má představu, že časově orámované příměří se přemění v trvalé,“ říká Břetislav Tureček.
Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Od zpravodajky z místa
Domluvit se s člověkem v amoku je podle šéfa jihočeských vyjednavačů těžší. „Je důležité nechat ho vykřičet. Musí být pod kontrolou, ideální je udržovat oční kontakt,“ popisuje.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se vyjádřil, že je přesvědčen. že ofenziva v Pásmu Gazy pomohla k propuštění části rukojmích. Chce na Hamás dále tlačit.
Na otázku, jaká je pravděpodobnost, že se podaří dosáhnout příměří nebo míru pomocí diplomatických jednání, Lavrov odpověděl, že na to je potřeba se zeptat ukrajinského prezidenta.
Izrael podnikl první krok k uzavření dohody s Hamásem. Obzvlášť návrát rukojmích je nyní pro vládu kvůli veřejnému tlaku důležitým tématem. Válku ale zatím ukončit neplánuje.
„V tuto chvíli se to všechno kalibruje nejen na ose Izrael – Hamás, ale také uvnitř izraelského vedení. Vidíme, že tam jsou extrémní, a naopak zdrženlivější postoje,“ říká Břetislav Tureček.
Vztahy Saúdské Arábie a Íránu zamrzly v roce 2016, kdy íránští demonstranti napadli saúdskoarabské velvyslanectví v Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního v Saúdské Arábii.
29 senátorů zaslalo prezidentu Bidenovi dopis, ve kterém vyjadřují znepokojení nad postojem Turecka k přihlášce. Ankara podle nich porušila memorandum o dalším postupu Švédska a Finska.
Tak dlouho se o vládě nad hlavním městem v novodobé historii ještě nejednalo. Po čtyřech měsících to ale vypadá, že v Praze vznikne koalice na vládním půdorysu.
Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá skoro čtyři měsíce, které uplynuly od komunálních voleb. Volby v Praze vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO a Piráty.
Strop na plyn je posledním dílem do mozaiky celé řady dalších opatření, jako jsou společné nákupy plynu, snižování spotřeby nebo solidární dodávky z Německa v případě kritického nedostatku v Česku.
Rezignuje na svůj mandát vzhledem k současné vlně kritiky? Jak odkládání volby ovlivňuje rozvoj města? Na tyto a další otázky odpovídala senátorka Hana Kordová Marvanová.
Menšinovou radu Spolu, kterou nabídlo podpořit ANO, ale zastupitelé ve čtvrtek volit nebudou. Strany budou dál jednat o programových bodech předložených ANO.
K žádné konkrétní dohodě mezi stranami nedošlo. Spolu v pátek na samostatná jednání pozvalo rovněž Piráty a Prahu Sobě, kteří však účast odmítli. STAN rozhodnutí projedná ve stranických strukturách.
Správná slova někdy můžou zachránit život - své o tom ví šéf pražských policejních vyjednavačů. Přesvědčit lidi, aby neubližovali sobě nebo ostatním, se vyjednavačům daří z 95 procent.
„Evropa musí převzít větší odpovědnost za svoji bezpečnost,“ myslí si exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Možný vstup Finska a Švédska do Severoatlantické aliance vítá.
O zadržení dvou britských občanů, kteří bojovali na ukrajinské straně proti ruské invazi a byli zřejmě minulý týden zadrženi v Mariupolu, informovala už dříve britská média.
Kyjev||Tomáš Vojkovský, ČTK|Zprávy ze světa|Sledujeme online
Emmanuel Macron se o vyjednávání snaží dlouhodobě, s ruským vůdcem hovořil od prosince nejméně šestnáctkrát, aby se pokusil nejprve zabránit válce a poté dosáhnout příměří.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že rozhovory s Ukrajinou nebyly jednoduché, ale hlavní je, že pokračují. Řekl také, že Rusko by rádo v jednáních pokračovalo v Bělorusku, ale Kyjev byl proti.