Za drobné požáry, k nimž se u soudu přiznal, hrozí bývalému dobrovolnému strážci vězení od šesti měsíců do tří let, za zapálení národního parku v létě 2022 je to 15 let za mřížemi.
„Hrozba požárů je přítomná nepřetržitě. Na změnu chování návštěvníků nesázíme,“ říká pro Radiožurnál mluvčí správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Ohrožením přírodní rozmanitosti v českých národních parcích jsou zejména takzvané invazní druhy. Právě na boj proti nim se zaměřil dvouletý projekt České zemědělské univerzity.
Prodloužení navrhl státní zástupce. Soud vazbu muži prodloužil, protože má obavy z jeho případného útěku a také z toho, že by mohl znovu páchat trestnou činnost.
Od požáru z července 2022 se toho dle botaničky Ivany Markové změnilo hodně. „Všude vyskočily semenáčky břízy a dnes už jsou to mladé stromky výšky po kolena, místy až po ramena,“ říká.
I přes tyto údaje chtějí hoteliéři v oblasti národního parku od vlády kompenzace. Zhruba 60 podnikatelů a politiků se podepsalo pod otevřený dopis adresovaný premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Obžaloba byla podle Doušové tento týden poslána ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Trestnou činnost podle Doušové doznával částečně, motiv mužova jednání není jasný.
Bezpečnostní těžby okolo obydlených oblastí, velkokapacitní vaky s vodou v terénu nebo nová čtyřkolka s hasičským vybavením – taková protipožární opatření učinil národní park za uplynulý rok
U jedné ze smeček, která se pohybuje u Krásné Lípy kolem Kyjovského údolí, se podařilo potvrdit nejméně čtyři vlčata. Počty dalších se snaží odborníci z České zemědělské univerzity upřesnit.
Byl to největší požár v Česku. A vypukl před rokem. Jak se od té doby krajina v Českém Švýcarsku změnila? Co vyrůstá z popela a jak bude vypadat za deset dvacet let?
Požářiště nevypadá jako jednolitá poušť, spíš jako pestrá mozaika různě prohořelých porostů, kterou už osidlují nejranější sukcesní druhy jako kapradina hasivka orličí i náprstník.
Kvůli výstraze meteorologů varující před suchem platí zákaz nočního pobytu v parku. Před rokem vypukl u Hřenska na Děčínsku požár, u jehož likvidace se vystřídalo 6000 hasičů.
Kdo je Jiří L. a proč - podle vlastního tvrzení - zapálil loni v létě České Švýcarsko? Šlo o sériového žháře? Co všechno má podle policie na svědomí? A co mu za to hrozí?
Při šesti kontrolách inspektoři u jednoho stánku zjistili, že prodejce nabízí pyrotechnické výrobky kategorie F4, tedy pyrotechniku, která představuje velké nebezpečí.
Pachatel, který se k činu přiznal, je bývalý dobrovolný strážce. V tuto chvíli je ve vazbě. „Přírodní proces je na počátku, ale řadě míst dochází k obnově,“ říká ředitel Petr Kříž.
Policie obvinila 36letého muže ze založení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Uvedl to mluvčí policie Kamil Marek. Podle něj ale nejde o jediný požár, který by mohl mít podezřelý na svědomí.
Hořet začalo na přístupové cestě k Pravčické bráně ve čtvrtek odpoledne. Na místě policisté v souvislosti s možnou příčinou požáru zadrželi jednoho člověka, občana Německa.
„Žádné nebezpečí tam nehrozí, ohořelé stromy po loňském požáru jsme v lednu zlikvidovali a další v blízkosti turistické cesty nejsou,“ uvedl mluvčí národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Kvůli nestabilním skalám a tisícovkám nebezpečných stromů nebude možné otevřít Edmundovu soutěsku ani Gabrielinu stezku. Návštěvníci se k Pravčické bráně dostanou jen cestou od Tří Pramenů.