Soud začne rozplétat největší převaděčskou skupinu dopadenou v Česku. Přišla si na 10 milionů korun
Krajský soud v Hradci Králové začne v úterý dopoledne rozplétat případ největší převaděčské skupiny v Česku. Za několik let mělo čtrnáct převaděčů z Turecka a Ázerbájdžánu převést do Česka a dalších zemí na dva tisíce migrantů. Hrozí jim až 16 let vězení. „V úterý bude hlavní líčení zahájeno, předpokládám tudíž, že ve zbylém průběhu týdne se soud dostane k dokazování,“ řekl mluvčí hradeckého soudu Martin Kos serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu.
Trestní stíhání se týká celkem čtrnácti cizinců - devíti Turků a pěti Ázerbájdžánců. „Všichni jsou cizinci a stíháni vazebně,“ potvrdil Kos s tím, že na jednání budou přítomní tlumočníci, kteří budou muset jednání ihned překládat.
Nikdo neví, kolik je v Česku nelegálních migrantů. Čísla mluví jen o záchytech, upozorňuje expert
Číst článek
Organizovaný gang, který do Česka a dalších zemí Evropské unie převedl v letech 2021 až 2023 na dva tisíce převážně tureckých Kurdů, si za své služby nechával platit vysoké částky. Běženci jim celkem zaplatili nejméně dva miliony eur (49,5 milionu korun), čistý zisk činil podle policistů v přespočtu deset milionů korun.
Policie pak u jednoho z obžalovaných zajistila hotovost 900 tisíc korun, nemovitosti nebo osobní auta.
„Ve většině případů běženci složili úplatu v Turecku. Poté, co byli dopraveni do dojednaného cíle, museli poslat děkovné video a na základě toho byly složené peníze uvolněny na vyplacení odměn pro členy organizované zločinecké skupiny,“ přiblížil již dříve mechanismus státní zástupce Milan Šimek.
Z každého migranta tak měli mít organizátoři převozů čistý zisk minimálně tisíc eur (25 tisíc korun), když jim běženci museli podle způsobu přepravy zaplatit od 3 do 8,5 tisíc eur.
Obžalovaní se navíc nespecializovali pouze na Českou republiku, ale operovali také v Srbsku, Polsku, Německu a Maďarsku. K přechodu pak měli využívat především trasu přes srbsko-maďarské hranice.
Německá debata o migraci přitvrzuje. Zastavit žadatele o azyl ale není možné, hodnotí expert Eberle
Číst článek
Další spolupachatelé, kteří vytipovávali vhodné běžence, se nacházeli v Turecku a v době podání obžaloby na ně česká policie nedosáhla, protože Turecko na žádost o spolupráci neodpovědělo.
Případ se řeší u královéhradeckého soudu, protože dva z obžalovaných bydleli v obvodu Okresního soudu Rychnov nad Kněžnou. Protože ale svou zřejmě nelegální činností získali prospěch velkého rozsahu, musí o jejich vině rozhodovat krajský soud. V případě odsouzení jim hrozí 10,5 roku až 16 let vězení.