Dvojí metr na psychoterapeuty. Kvůli covidu mohou osobní sezení provozovat jen někteří z nich
Dělají totéž, ale koronavirový zákaz dopadá jen na někoho. Soukromí psychoterapeuti nesmějí kvůli pandemickým opatřením pomáhat klientům osobně, své služby mohou poskytovat pouze online. Přitom psychoterapeuti, kteří pracují ve zdravotnickém zařízení, klienty osobně potkávat můžou. Dvojí přístup ministerstva zdravotnictví nepovažuje za vhodný ani veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.
„Stát jinými slovy říká: když půjdete na polikliniku, tam se covidem nenakazíte, přestože na poliklinice potkáte spoustu lidí. Když ale půjdete k soukromému psychoterapeutovi, tak se nakazíte, a proto vás ochráníme a zakážeme jim to,“ říká o přístupu státu Radiožurnálu soukromý psychoterapeut Martin Frys. Provozovnu, jak zákon jeho pracoviště nazývá, má v centru Plzně v prvním patře obytného domu.
„Tady se klienti vůbec nepotkají a já umím udělat stejná opatření jako na klinice,“ přidává Frys, podle kterého výrazně ubylo klientů. Zájem nemají ani o online terapii. „Buď nemají technické možnosti, nebo soukromí. Myslíte, že se mnou bude klientka mluvit o partnerských problémech s násilnickým manželem za zády? To je absurdní.“
V Česku chybí psychoterapeuti, koronavirus krizi prohloubil. Změnu řeší skupina resortu zdravotnictví
Číst článek
Předsedové Unie psychologických asociací a České asociace pro psychoterapii proto požádali o výjimku, ovšem ministerstvo zdravotnictví ji odmítlo udělit. Ředitel právního odboru Jan Bačina v polovině ledna odepsal, že účelem vládního opatření je snížit mobilitu, a provozovnám psychoterapeutů proto udělit výjimku nelze.
Mluvčí resortu Barbora Peterová na dotaz Českého rozhlasu naopak uvedla jako důvod různorodé vzdělání soukromých psychoterapeutů: „Nejde o poskytování zdravotní péče. Poskytovat v tomto režimu psychoterapii totiž může v zásadě kdokoli, kdo se tak rozhodne nazvat svou činnost.“
Tohle slyší nerada Jana Navrátilová Štoková, která má svoji praxi v Poděbradech. Vystudovala psychologii, absolvovala řadu psychoterapeutických kurzů a odmítá, že má jiné vzdělání než kolegové v nemocnici. „Ještě vloni jsem byla zaměstnána v pedagogicko-psychologické poradně a tam bych svoji činnost i dneska vykonávat mohla. Na živnost ale nemůžu,“ stěžuje si.
Zastaralý názor
Psychoterapeuti pracují jako OSVČ, tedy na živnost, a jejich vzdělání kontrolují odborné společnosti. Názor resortu zdravotnictví považuje Dominika Čechová z České asociace pro psychologii za zastaralý.
„Psychoterapeut je magistersky vzdělaný odborník s ukončeným pětiletým komplexním psychoterapeutickým výcvikem, který je členem odborné společnosti a celoživotně pracuje pod supervizí. Naši členové působí jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách, ve školství nebo ve vězeňství,“ vysvětluje.
Právo má být předvídatelné, říká ombudsman. Podporuje vznik veřejné databáze rozsudků
Číst článek
Soukromé psychoterapeuty jako odborníky paradoxně uznává Všeobecná zdravotní pojišťovna. Ta v prosinci loňského roku spustila projekt a nabízí finanční příspěvek klientům, kteří potřebují psychosociální intervenci. V seznamu odborníků, který pojišťovna publikuje na svém webu, jsou i soukromí psychoterapeuti. Službu ale mohou poskytnout na rozdíl od kolegů ve zdravotnictví pouze online.
Soukromých psychoterapeutů a psychologů je podle Čechové zhruba 1200 a ročně se na ně obrací přes 40 tisíc lidí. Pro mnoho z nich se teď stala služba nedostupná. Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v dopise, který má Radiožurnál k dispozici, premiérovi doporučuje zpřístupnit jejich služby pro klienty i mimo zdravotnická zařízení.
„Výjimka pro soukromé psychoterapeuty by mohla přispět ke zlepšení situace osob, které mají psychické potíže v souvislosti s covidem-19 nebo trpí sociální izolací,“ stojí v dopise.