Špidlův kabinet dostal důvěru poslanců
Sociální demokraté, lidovci a unionisté se definitivně ujímají vlády. Koaličnímu kabinetu premiéra Vladimíra Špidly vyslovilo důvěru podle očekávání všech 101 poslanců vládních stran. Naopak 98 přítomných zástupců opozičních občanských demokratů a komunistů hlasovalo proti programovému prohlášení. Hlasování předcházel celodenní maratón diskuzí. Jen co nový kabinet získal mandát, jeho členové se sešli nad první verzí návrhu státního rozpočtu na příští rok. Po dvouapůlhodinovém jednání se shodli na rekordním schodku 157,3 miliardy korun.
K vyslovení důvěry potřebovala vláda nejméně 100 hlasů, tedy nadpoloviční většinu přítomných zákonodárců. V Poslanecké sněmovně bylo přítomno 199 poslanců, chyběl pouze Josef Houzák z KSČM, který se kvůli nemoci omluvil. Proti programovému prohlášení jednomyslně hlasovali všichni ostatní poslanci KSČM a také celý klub ODS, dohromady tedy 98 zákonodárců.
V poloprázdném jednacím sále od rána probíhala diskuse poslanců o programovém prohlášení Špidlova kabinetu. U řečnického pultu se střídali zákonodárci opoziční ODS a KSČM. Předsedovi KSČM Miroslavu Grebeníčkovi vadí už samotné složení vlády. Je totiž přesvědčen, že vzhledem k výsledkům voleb mají společně s ČSSD vládnout komunisté. Vyslovením důvěry vládě překvapený není, ale dlouhý život Špidlovu týmu nepředvídá. "Těsně po volbách když jsem se dozvěděl z úst Vladimíra Špidly, že hodlá vytvořit koalici s takzvanou Dvojkoalicí, tak jsem mu vyslovil upřímnou soustrast. Nyní se sluší mu poblahopřát, ale myslím si, že to budou mít moc a moc těžké."
Šéf ODS Václav Klaus zase sněmovnu varoval především před vysokým zadlužováním země. "Programové prohlášení vlády nepředstavuje program umírněné levostředové koalice, za jaký se chce vydávat, nýbrž vysoce dogmantický levicový dokument," prohlásil Klaus. Místopředseda ODS Jan Zahradil z programu vlády vyčetl jednoznačné sdělení - kabinetu jde o politiku údržby moci postavenou na přežívání a odsouvání zásadních problémů do budoucna, tedy na účet příštích vlád.
Vladimír Špidla přesvědčen, že jeho tým si bude vést dobře a přežije celé volební období. "Myslím, že vydrží celé volební období, že je skutečně prodiskutovaná, je založená na pevném politickém základě a politické vůli," prohlásil. Poslancům ODS pak připomněl, že jejich strana nedokázala svůj volební program před voliči obhájit. Václav Klaus kvůli tomu odcházel ze sálu velmi rozezlen. "Zejména arogance, s jakou předseda vlády pronesl závěrečné prohlášení, kterým jasně vyjádřil, že pohrdá jakýmkoliv názorem, je něco, co tady od listopadu 1989 ještě nikdy nebylo," řekl.
Prezident republiky Václav Havel vítá, že se vláda těší důvěře Poslanecké sněmovny. Prezident vývoj jednání poslanců pozorně sledoval ve svém domě v Portugalsku, kde tráví dovolenou. "Sněmovna svým vyjádřením vrací povolební politická život do reálnějších podob. Podle Václava Havla je to důležitější v tom, že se Česká republika nachází na dosah členství Evropské unii a dynamiku rozběhnutých integračních procesů je proto žádoucí zachovat," tlumočil vyjádření hlavy státu Radiožurnálu mluvčí Havlovy kanceláře Martin Krafl.
S padesátistránkovým programovým prohlášením vlády včera poslance osobně seznámil Vladimír Špidla. Dvě hodiny trvající čtenářský maratón však absolvoval v poloprázdné sněmovně za nezájmu mnoha poslanců. Vláda v prohlášení slibuje občanům větší podíl na rozhodování o věcech veřejných, zlepšení ochrany lidských práv a především příznivé podmínky pro náš vstup do Evropské unie - stručně řečeno stát podle evropského sociálního modelu. "Aby se naše společnost stala společností vzdělání, spoluúčasti a solidarity, a aby v tomto smyslu mohla být považována za moderní společnost 21. století," prohlásil ve své řeči Vladimír Špidla.
Kabinet Vladimíra Špidly přijal definitivní verzi vládního prohlášení až v pondělí. Opozice vládu kritizuje za pozdní dodání dokumentu poslancům, kteří neměli mnoho času na jeho prostudování. Premiér Vladimír Špidla oponuje, že vláda měla na zpracování svého programu jeden měsíc podle Ústavy, stihla ho ovšem zkompletovat už za tři týdny. "Jisté časové napětí vzniká tím, že Sněmovna z důvodů, které budu pouze odhadovat a nebudu se k nim vyjadřovat, se rozhodla svolat své zasedání na šestého srpna, čili o týden dříve, než by odpovídalo Ústavou stanovené lhůtě," uvedl premiér.
Základní principy činnosti vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU jsou obsaženy už v koaliční smlouvě a nový dokument je nijak nezmění. Mezi prioritami lze podle mluvčí kabinetu Anny Stárkové najít například vstup Česka do Evropské unie, boj proti hospodářské kriminalitě a budování sociálního státu. "Dále pak postupné ozdravení veřejných financí, vyváženou zahraniční politiku státu, zapojení do boje proti mezinárodnímu terorismu, zajištění bezpečnosti občanů a všestrannou podporu rodině a mladým manželstvím," uvedla pro Radiožurnál Stárková.
V soudržnosti vládní koalice se dnes objevila další trhlina. Sněmovna dnes v prvním kole tajných voleb nezvolila unionistku Hanu Marvanovou do čela své mediální komise. Marvanová získala jen 73 ze 197 hlasů, ve sněmovně je dnes přitom všech 101 vládních poslanců. Obsazení pozice předsedy mediální komise unionistou je součástí koaličních dohod. Podobné potíže měla Marvanová i se zvolením místopředsedkyní dolní komory parlamentu, kdy uspěla až na čtvrtý pokus. Druhé kolo voleb předsedy mediální komise, kam Marvanová postoupila, se uskuteční zítra. Ani v něm nebude mít bývalá předsedkyně US-DEU protikandidáta. Zvolena bude, jestliže ji podpoří nadpoloviční většina hlasujících.