Zimní stadion, který nevznikl. Havířov zaplatil desítky milionů za projekt bez dotace i dokumentace
- Slibovali Havířovu novou hokejovou halu, ta ale nikdy nevznikla – záměr investorů ztroskotal na nedostatku peněz a také nevypsaných dotacích, které ale úřady na projekt nikdy nepřislíbily.
- Město za nepostavenou halu přesto investorům vyplatilo desítky milionů korun. Vyvázalo se totiž dobrovolně z původní smlouvy, a naopak se zavázalo uhradit investorům peníze za zhodnocení vráceného pozemku po demolici bývalé školy.
- Tento přístup kritizují opoziční zastupitelé, kterým vadí, že Havířov vyplatil peníze bez znalosti konkrétních účetních dokladů. Shovívavý a nestrategický je krok i podle právníka Michala Kuka.
- Vedení města se hájí posudkem, který má dokazovat, že se mu akvizice vyplatila. Na zaslané dotazy přesto Havířov ani přes opakované urgence nereaguje. Rozhovor se nepodařilo uskutečnit ani s neúspěšnými investory.
Je květen 2021 a havířovští zastupitelé přijímají na svém zasedání nabídku jednatelů druholigového českotěšínského (a později i havířovského) hokejového klubu Petra Malíře a Matúše Szilágyiho, kteří deklarovali, že ve městě postaví novou sportovní halu s ledovou plochou.
Strategický krok, nebo spekulace? Havířov koupil od kandidáta hnutí ANO stadion za dvojnásobek
Číst článek
Jejich nabídka ve stručnosti zní: podnikatelé odkoupí od města pozemky po bývalé zvláštní škole na Mánesově ulici (takzvané Mánesce), chátrající budovu zbourají a na jejím místě postaví nový stadion. „Sportovní hala s ledovou plochou bude určena pro sportovní aktivity, hokejové tréninky a zápasy a také veřejné bruslení. Hlavním účelem bude zejména podpora a provozování mládežnického a rekreačního ledního hokeje,“ slibují jednatelé městu v dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.
Celý projekt měl ale zásadní nedostatek: město uzavřelo s oběma podnikateli smlouvu na prodej pozemků a jejich záměr na stavbu haly bez toho, aniž by zastupitelé či vedení města viděli projektovou dokumentaci, harmonogram výstavby zamýšleného sportoviště či jeho konkrétní rozpočet.
Časová osa
- 2013 – Město Havířov kupuje pozemek s bývalou zvláštní školou od Moravskoslezského kraje. Cena: 14,2 milionu korun, které město mělo splatit postupně do roku 2017. Pozemek okolo školy pak získalo město darem s tím, že ho musí využít pro vybrané účely (např. sport, školství, sociální služby) a nesmí ho po deset let převést do vlastnictví třetí osoby.
- 2020 – Investoři projevují zájem vybudovat na místě sportovní halu s ledovou plochou, posílají městu svou nabídku
- 26. dubna 2021 – Zastupitelé schvalují nabídku investorů, pozemky jim prodávají za celkem 3,9 milionu korun s tím, že investoři na valstní náklady provedou do dvou let demolici školy a stavbu sportovní haly s ledovou plochou (tím je i zdůvodněna odchylka od ceny obvyklé)
- 26. června 2021 – Podpis kupní smlouvy mezi městem a investory.
- 2. května 2023 – Oznámeno dokončení demolice budovy bývalé školy.
- 17. května 2023 – Investoři vyzývají město k novému jednání o smlouvě, oznamují, že na svůj záměr nemají peníze.
- 18. prosince 2023 – Zastupitelé schvalují odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání (po ní platí investorům nejen jejich investici do pozemků, ale i 40 milionů korun za zhodnocení pozemku po demolici školy).
„K samotnému uzavření smlouvy a jejímu schválení zastupitelstvem bych – vzhledem k ceně, typu projektu a dalším podmínkám, které ve smlouvě jsou – očekával, že byli zastupitelé s projektem seznámeni podrobněji,“ hodnotí po letech situaci právník organizace Frank Bold Michal Kuk.
Jak se totiž ukázalo, právě peníze byly nakonec klíčovým faktorem, proč projekt ztroskotal.
Zdroje, které nebyly
Podnikatelé totiž sice v nabídce deklarovali, že náklady na zakoupení pozemků půjdou jen za českotěšínským hokejovým klubem. Pro demolici školy a stavbu sportovní haly ale v nabídce předpokládali „mimo vlastních zdrojů také využití dotačních titulů Národní sportovní agentury“.
Malíř před rokem pro server iDNES.cz vysvětloval, že vedl s agenturou konzultace, které „vyvolaly legitimní očekávání“ vypsání příslušné dotační výzvy. Stejně tak podnikatelé Malíř se Szilágyim při žádosti o revizi původně uzavřené smlouvy s městem ukázali nejen na Havířov, ale i na Moravskoslezský kraj, které se měly podle nich na financování stavby také podílet.
Jenže jak agentura, tak i kraj jednání se spolkem popírají – žádnou dotaci dopředu nepřislíbily, a podnikatelé s ní tedy logicky nemohli počítat. „NSA neeviduje žádné oficiální jednání s HC Wolves Český Těšín. Nebyla podána ani jedna žádost v rámci investičních výzev,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz mluvčí agentury Alena Panovská s tím, že se klub mohl o veřejnou podporu přihlásit v roce 2023. Jenže ani to neudělal.
Podle krajské mluvčí Nikol Birklenové nebyla přislíbena žádná podpora ani z hejtmanství. „V minulosti žádná žádost podána nebyla, nic nebylo zasmluvněno,“ uvedla stručně.
Mluvčí Havířova Rosalie Seidl Pokorná se k možnému příslibu spoluúčasti odmítla vyjádřit, odkázala jen na březnovou tiskovou zprávu města. Ta ale odpověď na zaslaný dotaz neobsahuje.
Serveru iROZHLAS.cz se i přes opakovanou snahu nepodařilo s Malířem pořídit rozhovor a situaci ohledně financování projektu z jeho pohledu objasnit.
Pozemek na ulici Mánesova, kde měla stát sportovní hala s ledovou plochou:
Bez haly a milionů
Z celého záměru na výstavbu nové haly se tak podnikatelům podařil jen první krok – demolice budov bývalé školy, která skončila na začátku května 2023. Dva týdny na to vyzvali podnikatelé město dopisem k obnově jednání o původně uzavřené smlouvě, kdy oznámili, že svůj původní záměr nebudou schopni kvůli nedostatku peněz uskutečnit.
Moravskoslezský kraj: rázovitý region si nese ekologickou zátěž, trápí jej i rostoucí vnitřní rozdíly
Číst článek
„Klub sám nemá finanční prostředky na výstavbu Sportovního zařízení a bez získání dotace nelze po klubu spravedlivě požadovat, aby ho vybudoval na své náklady. Vedle toho od doby uzavření Smlouvy do dnešních dnů prudce vzrostly ceny stavebních prací a materiálů. Pro klub nemožnost získání dotací nezpůsobuje běžné obtíže, ale zcela zásadně ovlivňuje celý projekt výstavby,“ psali podnikatelé v polovině května 2023 městu.
Namísto, aby uplatnili smluvní sankce – například pokuty ve výši jednoho milionu korun za nedodržení dohodnutého záměru – schválili v polovině prosince 2023 havířovští zastupitelé 26 hlasy ze 43 dohodu o odstoupení od kupní smlouvy a dohodu o narovnání. A to přesto, že město opět nevidělo žádný doklad, který by závažnou změnu podmínek pro výstavbu dokazoval.
„Cenové srovnání rozpočtu na výstavbu plánované haly město nezná. Navýšení nákladů na výstavbu bylo možné odvodit od jemu známých prudkých navýšení cen surovin a prací ve stavebnictví v předmětných letech, jakož i z ústních sdělení investora výstavby haly,“ napsal před rokem v odpovědi na interpelaci opozičních zastupitelů někdejší náměstek pro ekonomiku a správu majetku, současný primátor města Ondřej Baránek (ANO).
„Cenové srovnání rozpočtu na výstavbu plánované haly město nezná. Navýšení nákladů na výstavbu bylo možné odvodit od jemu známých prudkých navýšení cen surovin a prací ve stavebnictví v předmětných letech, jakož i z ústních sdělení invesotra výstavby haly.“
Ondřej Baránek (ANO, primátor Havířova)
Na základě uzavřené smlouvy o narovnání tak město uhradilo investorům nejen údajné zhodnocení pozemku po demolici školy, ale také částku, za kterou pozemky pořídili.
„Prodávající se zavazuje vrátit kupní cenu ve výši 3 435 324 Kč včetně DPH a uhradit náhradu za zhodnocení pozemků spočívající v provedení demolice budovy č. p. 1102, a to částkou ve výši 40 milionů korun včetně DPH,“ stojí v textu dohody, kterou má redakce k dispozici s tím, že za podnikateli tak jde pouze částka za tvorbu projektové dokumentace demolice.
‚Nestrategické a shovívavé‘
Havířovští opoziční zastupitelé ale s tímto výsledkem spokojení nejsou. Vadí jim, že město nejedná transparentně a že od původně uzavřené smlouvy odstoupilo a peníze podnikatelům přidělilo bez znalosti skutečných nákladů demolice. Vedení města se hájí posudkem, který si nechalo po demolici vypracovat, a který její náklady stanovil dokonce na 68 milionů korun.
„Posudek, kterým chtěli dokumentovat výraznou úsporu nákladů, byl ale vypracován až půl roku po samotné demolici a měsíc a půl před jednáním zastupitelstva,“ upozorňuje opoziční zastupitel Eduard Heczko (KSČM).
Dalšího člověka a tři firmy obvinili v kauze Městské realitní agentury Havířov. Jiným stíhání rozšířili
Číst článek
Podle Jiřího Jekla z opozičního uskupení Havířov Sobě je rozpor v ceně podivný. Argumenty pro odstoupení od smlouvy pak podle něj nejsou dostatečné.
„Myslíme si, že když podepisujete smlouvu s městem, tak nemůžete dopředu spoléhat na to, že vám dotace ‚klapne‘. Musíte mít i záložní plán pro případ, že se na vás dotace nedostane. Nevím, jestli by město tak bezproblémově odstupovalo od smlouvy i s někým jiným. Tyhle podivnosti, a hlavně nesoulad ve vyúčtování demolice ‚Mánesky‘ (zdemolované zvláštní školy – pozn. red.) byly důvodem, proč jsme hlasovali (na zastupitelstvu – pozn. red.) proti,“ vysvětlil Jekl, podle kterého se nechce vedení města k situaci vyjadřovat.
Ani právník Kuk nepokládá argumenty podnikatelů za dostatečně silné, aby mohli jednání o smlouvě po městě požadovat. „Zákon vyžaduje, aby onu podstatnou změnu okolností nebylo možné rozumně předpokládat. Osobně neobdržení dotace nepovažuju za něco, co je nepředpokládatelné,“ upozorňuje s tím, že jednání města, které na dohodou o narovnání přistoupilo, vzdalo se sankčních pokut, a naopak se zavázalo podnikatelům vyplatit jejich náklady, působí v tomto případě nestrategicky a shovívavě.
„Zákon vyžaduje, aby onu podstatnou změnu okolností nebylo možné rozumně předpokládat. Osobně neobdržení dotace nepovažuju za něco, co je nepředpokládatelné.“
Michal Kuk (právník organizace Frank Bold)
I proto by mělo město tento svůj postup podle právníka transparentně vysvětlit. „Přijde mi, že obec mohla postupovat tvrději. Nemyslím si, že by zvolený postup byl nutně v rozporu se zákonem a povinnostmi při správě obce, nicméně rozhodné je, jakými zájmy je obec takový postup schopná odůvodnit,“ říká s tím, že konečné rozhodnutí je na zastupitelích.
Redakce proto město opakovaně oslovila s dotazy na celou transakci a požádala i o zaslání podrobného rozpisu nákladů na demolici. Magistrát ale požadavku nevyhověl. A nereagoval ani na dotazy, proč aktuálně připravuje vlastní projekt sportovní haly s ledovou plochou v jiné lokalitě, namísto té, za jejíž přípravu zaplatil Havířov zmíněným podnikatelům desítky milionů.
„K využití pozemku na Mánesové zatím vedení města uvedlo, že jej bude možno využít k dosud blíže nespecifikovanému ekonomickému účelu. Co pod tím pojmem si představují, zatím neuvedli,“ řekl zastupitel Heczko.
„Je to od sociálních projektů přes školské, kulturní nebo sportovní. A zatím nejsme ve fázi, kdy bychom ten nás návrh představili veřejnosti. Zatím ho diskutujeme interně v rámci koalice. Až ho budeme mít, rádi ho předložíme a podrobíme ho veřejné diskusi,“ řekl jen člen radniční koalice Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL) místní televizi Polar.