Společnost si neuvědomuje, že nadané děti potřebuje, tvrdí Vondráková
Česká republika stále zaostává v podpoře talentovaných a mimořádně talentovaných dětí. Radiožurnálu to řekla Eva Vondráková, předsedkyně Společnosti pro talent a nadání. O tom, jak nejlépe rozpoznat a rozvíjet nadání u dětí, diskutovaly v Praze na světové konferenci stovky odborníků.
Česká republika by si podle Vondrákové v této oblasti mohla vzít příklad z většiny evropských zemí, ale hlavně ze Singapuru, Jižní Koreje, Austrálie či Nového Zélandu.
„Třeba v Austrálii a na Novém Zélandě mají školský systém nastavený tak, že každé dítě má právo rozvíjet svůj intelekt, své schopnosti maximálně, jak je to možné. A je povinností vzdělávacího systému se o to postarat.“
„Do toho spadají jak průměrné a handicapované děti, tak i děti nadané. A pokud škola mimořádně nadanému dítěti nemůže poskytnout, co potřebuje, systém se postará o to, aby se tak stalo,“ uvedla Eva Vodnráková v Ozvěnách dne Radiožurnálu.
Naproti tomu v Česku se podle ní stále snažíme „nastrkat“ všechny děti do jedné šablony. Posun, který v tomto směru v posledních letech nastal, je jen velmi malý a pomalý.
„Tady se vůbec nedomýšlí, že ty (nadané) děti potřebujeme, což si většina ostatních států uvědomuje. Že z těchto dětí, když je dobře vychováme a dobře vzděláme, tak budeme mít kvalitní odborníky a slušné lidi, kteří pozvednou úroveň celé společnosti,“ poznamenala Vondráková.