Stíhání už Zemanovi nevadí. Rozhodnou voliči, zdůvodnil Hrad, proč by se nebál jmenovat Babiše premiérem
Premiérem by se podle prezidenta Miloše Zemana měl stát vítěz říjnových voleb. V průzkumech přitom vede s náskokem hnutí ANO, jehož šéf Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek čelí podezření z dotačního podvodu. Ještě v roce 2013 během hlasování o úřednické vládě Jiřího Rusnoka přitom Zeman na půdě sněmovny prohlásil, že nebude riskovat to, že by některý z členů nové vlády řídil svůj resort „z cely vyšetřovací vazby“.
Tímto argumentem Zeman tehdy vysvětloval, proč v případě vyslovení nedůvěry Rusnokově vládě nepodnikne až do předčasných voleb druhý pokus o sestavení nového kabinetu.
„Nemám žádnou záruku, že v případě, kdy by se k moci vrátila dosavadní koalice, by někdo z jejích členů nemohl být případně postižen řízením svého ministerstva z cely vyšetřovací vazby,“ prohlásil Zeman v srpnu 2013 na plénu sněmovny.
Reakce na kauzu Čapí hnízdo? Premiérem jmenuji vítěze voleb, vzkázal Zeman přes Ovčáčka
Číst článek
Rusnokův kabinet, který po zátahu na Úřadu vlády nahradil vládu Petra Nečase z ODS, tak vládl bez důvěry až do ledna 2014.
Nyní se Zeman ústy hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka ve vyjádření pro server Aktuálně.cz nechal slyšet, že premiérem jmenuje vítěze voleb.
Tím by se podle aktuálních předvolebních průzkumů mohlo stát hnutí ANO, jehož předsedu a prvního místopředsedu chce policie trestně stíhat.
Hrad: Rozhodnou voliči, ne prezident
Mluvčí prezidenta Ovčáček rozpor, na který upozornil na Facebooku předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, vysvětluje tím, že nyní je odlišná situace, jelikož budou rozhodovat voliči. „Ta situace není totožná, v té době se Česká republika nenacházela po parlamentních volbách,“ řekl serveru iROZHLAS.cz Ovčáček.
„Rozhodnou občané České republiky, kdo bude tím vítězem. Nerozhodne tak žádný předseda politické strany, nerozhodne tak Jiří Ovčáček nebo prezident republiky. Rozhodnou miliony lidí, kteří budou hlasovat v těchto volbách. A lidé budou mít v té době již dostatek informací,“ pokračoval mluvčí.
Kauza Čapí hnízdo
Policie zažádala sněmovnu o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo. Farma na Benešovsku patřila do přelomu let 2007 a 2008 do holdingu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou dotaci z evropských peněz.
Hrad si tak stojí za tím, že bude postupovat stejně jako po volbách na podzim roku 2013, kdy prezident jmenoval premiérem předsedu vítězné strany, tedy Bohuslava Sobotku z ČSSD.
„Stejně bude pan prezident postupovat po těchto sněmovních volbách, je to demokratické a respektování vůle voličů. Pan prezident není příznivcem obcházení výsledků voleb,“ doplnil Ovčáček.
Současně mluvčí prezidenta upozornil, že by se v případě Andreje Babiše měla ctít presumpce neviny. „Obvinění ještě není odsouzení, to musíme rozlišovat,“ dodal Ovčáček.