Středoškoláci na více než 180 školách volí krajská zastupitelstva. Nanečisto

Po dvou letech si středoškoláci opět vyzkouší volby nanečisto. Studenti z více než 180 středních škol po celém Česku si dnes zvolí svá krajská zastupitelstva. Žáci budou vybírat mezi stejnými politickými stranami, jaké opravdu kandidují v říjnových krajských volbách, a okusí, jaké to je rozhodovat o budoucnosti svého regionu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích během státních maturit

Studenti Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích během státních maturit | Foto: Martin Pokorný

Pořádající společnost Člověk v tísni chce mladé lidi a prvovoliče přilákat do volebních místností a seznámit je s politickým systémem v Česku.

„Studentské volby jsou dobrý způsob, jak přiblížit praktickým způsobem mladým lidem volební systém v České republice a zvýšit jejich zájem o společenská a politická témata. Zároveň je důležité zmínit, že studentské volby nejsou nějaký jednorázový projekt – jsou součástí několikaletého projektu, jehož cílem je právě zvýšení aktivního občanství,“ vysvětluje ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni Karel Strachota.

Na volby se někde připravují velmi pečlivě – například na Střední odborné škole ve Stěžerách.

Přehrát

00:00 / 00:00

U přípravy voleb nanečisto ve Zlíně byl redaktor Roman Verner

„Bude to všechno souhlasit se všemi pravidly, která se týkají normálních voleb. Vyšli jsme si vstříc s obecním úřadem, oni nám zapůjčili volební urnu, zástěnu, kam si budou studenti tajně chodit upravovat volební lístky,“ popisuje přípravy učitelka Radoslava Benová.

Poslední instrukce před dnem D dává čtyřem studentům také zástupce ředitelky Gymnázia a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky ve Zlíně Přemysl Šil:

„Hlavně si můžou prakticky osahat, jak to asi přibližně bude u skutečných voleb vypadat. Možná zvýšení zájmu o volby a politiku. Člověk v tísni připravil podrobné pokyny a nám zbývá akorát materiální zabezpečení – urna a nějaká místnost, plus aby tam kolegové studenti strávili jeden den.“

„Dohlížet na průběh voleb, aby odevzdávání lístku a vůbec vyplňování probíhalo správným způsobem. A pak nějaká organizační úloha, abych zajistil materiál, přenesl, udělal, co je potřeba,“ popisuje svoji úlohu Honza.

„Jsem předseda studentské rady a mým úkolem bylo sehnat spolehlivou volební komisi a seznámit studenty s tou záležitostí studentských voleb,“ připojuje se další zlínský student Nikolaj.

Jak potvrdil Karel Strachota, výsledky budou na webových stránkách Jeden svět na školách k dispozici už dnes podvečer.

Volby parlamentní i prezidentské

Projekt se vrací po dvou letech, kdy vzbudil velkou pozornost, ale i nelibost některých stran před volbami parlamentními.

Už tehdy Člověk v tísni zdůrazňoval, že nejde o jednorázovou akci, ale že má jít o pravidelný projekt. Tehdy byl o volby velký zájem jak ze strany studentů, tak učitelů. Podle průzkumu pak ke skutečným volbám zamířilo o 6 procent víc prvovoličů než u předchozích voleb.

Podle Karla Strachoty by chtěla společnost na konci roku uskutečnit volby prezidentské: „Zahájili jsme první kroky k přípravě studentských prezidentských voleb. Věřím, že to zase bude pro mladé lidi zajímavý způsob, jak dát svůj hlas budoucímu prezidentskému kandidátovi. Prezidentské volby chceme dělat stejně jako krajské volby, tedy zhruba měsíc před těmi řádnými.“

Petr Medek, Lucie Maňourová, Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme