„Zkoumali jsme 3D tisk a metody, které můžeme při 3D tisku používat a taky materiály. A pak jsme testovali i jejich mechanické vlastnosti při různých zkouškách,“ popisuje student pro Český rozhlas.
„Způsobíme, že na solárních článcích bude víc energie než obvykle a satelit sám sobě řekne, že má problém a musí se restartovat,“ popsal člen týmu Simon Klinga.
Za nejvíce alarmující zjištění považuje Strachota klesající počet mladých, kteří věří tomu, že mohou ovlivnit řešení problémů v obci, kde žijí, i v rámci republiky.
Nedávný výzkum mediální gramotnosti středoškoláků a žáků nejvyšších ročníků základních škol ukazuje především to, že náctiletí kriticky vnímají svoje nedostatky v úrovni mediální gramotnosti.
Kvůli nedostatku zaměstnanců firmy nabírají na práci studenty. Lákají je na stáže nebo takzvané trainee programy. A nenabízejí už pouze získání zkušeností, ale čím dál častěji také peníze.
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci nabízí jako jediná vysoká škola v České republice možnost nadějným středoškolákům zkusit si studium nanečisto. Díky projektu Newton si mohou studenti vybírat semináře a workshopy. Do pilotního zimního semestru se zatím zapojili dva studenti.
Už v šestnácti letech někteří středoškoláci vědí, že chtějí být lékaři nebo novináři. Dvě stovky z nich se zapsaly na přednášky Juniorské univerzity. Ve svém volném čase budou sedět v posluchárně Univerzity Karlovy a poslouchat odborníky z oboru medicíny, práva nebo filozofie.
V té době ještě nebyli na světě, rok 1989 je pro ně 'pravěk'. I proto si ne všichni středoškoláci dnes vybaví, co vlastně byla takzvaná sametová revoluce. Letos v listopadu od ní uplyne 25 let. Mnohé školy se na významné výročí moderních dějin pečlivě připravují. Plánují besedy s pamětníky, přímými účastníky demonstrací nebo filmové projekce.
Od podzimu do jara rok hrají středoškoláci z celé republiky o fotbalový Pohár Josefa Masopusta. Jméno osobnosti českého sportu a symbolu fair play sice tenhle turnaj zaštiťuje, ale coby vzor to má u středoškoláků držitel Zlatého míče v konkurenci současných fotbalových hvězd hodně těžké.
I v tomto roce připravil Olomoucký kraj stipendia pro zájemce o středoškolské a vysokoškolské studium v zahraničí. Přednost mají studenti oborů perspektivních pro kraj na školách v partnerských regionech.
Ostravští středoškoláci se mohou posouvat v čase. Ještě ani nemají maturitu a už si mohou vyzkoušet, jak se učí na vysoké škole. Přímo v laboratořích ostravské lékařské fakulty zkoumají pod dozorem akademiků taje lidského těla. Praktické zkušenosti chtějí zúročit při přijímačkách a tak se odvážně pustili i do odběrů krve.
Víceletá gymnázia a konzervatoře jsou mezi stále nejvyhledávanějšími středními školami. Naopak do učebních oborů hutník, slévač nebo kovář se děti příliš nehrnou. Navíc ze středních škol odcházejí silné populační ročníky, a naopak nastupují ty méně početné. Letos bude na středních školách studovat téměř 410 tisíc dětí, tedy o 19 tisíc méně než loni. Některé obory tak školy vůbec neotevírají.
Víc než polovina středoškoláků se během studia rozhodne pro jiný vysokoškolský obor. Ukázala to analýza společnosti Scio na základě výsledků projektu Vektor a Národních srovnávacích zkoušek.
Po dvou letech si středoškoláci opět vyzkouší volby nanečisto. Studenti z více než 180 středních škol po celém Česku si dnes zvolí svá krajská zastupitelstva. Žáci budou vybírat mezi stejnými politickými stranami, jaké opravdu kandidují v říjnových krajských volbách, a okusí, jaké to je rozhodovat o budoucnosti svého regionu.
Ústavy Akademie věd budou i nadále otevřené pro středoškoláky. Během posledních dvou let se na jejích pracovištích vystřídaly dvě stovky stážistů a podle předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše projekt zvyšuje zájem o přírodovědné i technické obory u mladých lidí. Otevřená věda proto bude pokračovat i příští rok.
Dívky čtou dvakrát častěji než chlapci. Polovina chlapců má problém přečíst za dva měsíce alespoň jednu knihu. Ukázal to průzkum čtenářské gramotnosti mezi středoškoláky, který porovnával jednotlivé žáky.
Čeští středoškoláci a učni nedbají o své zdraví. Vyplývá to z průzkumu v rámci osvětové akce Rakovina není náhoda, při které vyplnily dotazníky tři tisíce studentů. Podle jednoho z organizátorů průzkumu Vladimíra Labudy mladí hodně kouří, mají nadváhu a nechrání se proti slunci.
Na mezinárodní soutěži pro mladé vědce Intel ISEF, která se konala v Los Angeles a které se účastnilo 1500 středoškolských studentů z 65 zemí světa, uspěli dva čeští středoškoláci. Druhé místo zde získal Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli za technické řešení ovládání počítače očima a do finále se probojovala i studentka Gymnázia v Brně-Řeckovicích Tereza Agáta Veselá s pozoruhodným výzkumem kvality spermatu.
Letošního ročníku soutěže Finanční gramotnost se zúčastnilo 40 tisíc studentů ze 700 základních a středních škol. Soutěž podle organizátorů ukázala, že se výrazně zlepšují finanční znalosti dětí hlavně v základním školství.
Akademická obec se bouří, že na vědu a výzkum jde stále méně peněz. Ti nejmladší, začínající badatelé to naštěstí nevnímají a stále zkoumají nové věci. Důkazem je téměř sto čtyřicet projektů přihlášených na Festival vědy a techniky mládeže v Pardubicích. Už dnes se mladí vědci dozvědí, kdo z nich zaujal porotu nejvíc. Na vítěze čeká stáž ve Francii nebo účast na soutěži I-SWEEEP 2011 v americkém Houstonu.
Na jihu Čech mohou výrobu léků nově studovat už středoškoláci. Obor farmaceutická technologie byl v Česku převážně až vysokoškolský, v Českých Budějovicích se ale teď dá studovat už po základní škole.
Budoucí maturanti mají zítra poslední možnost podat přihlášku ke státní maturitě. Ta odstartuje na jaře příštího roku. Ředitel školy potom do 30. listopadu přihlásí své žáky ke zkouškám společné části do centrálního registru maturantů.
Studenty posledních ročníků středních škol dnes čeká generálka státních maturit. Zkouška dospělosti nanečisto se bude skládat na více než 1200 školách a zúčastní se jí přes 95 tisíc studentů. Sledovat by se měla hlavně logistika a organizace zkoušky.
Úroveň výsledků maturitního vzdělávání se za 11 let výrazně nezměnila. Vyplývá to z údajů společnosti Scio. Ty pocházejí z porovnání výsledků projektu Sonda maturant.
Gymnázium Jiřího Wolkera v Prostějově už nemá klasickou třídní knihu. Se začátkem nového školního roku ji nahradila kniha elektronická. Známky a absenci studentů vyučující zapisují do svých notebooků a rodiče mohou své děti zkontrolovat kdykoliv.