Studentský Týden neklidu končí, ministr Dobeš na reformách trvá

Týden studentských protestů a happeningů proti reformě vysokých škol končí. Nesouhlas se změnami na univerzitách daly najevo tisíce vysokoškoláků, podle organizátorů Týdne neklidu šlo o největší studentské protesty od roku 1989.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestní pochod studentů v Hradci Králové

Protestní pochod studentů v Hradci Králové | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

Ministr školství Josef Dobeš ale na reformě trvá, podle něj je nutná: „Ten týden jsem spíš vnímal jako týden v ulicích, týden happeningů a týden, kdy se velmi obtížně řešily argumentace a dalo se diskutovat. Pro mě to bylo někdy vcelku příjemné divadlo.“

„Vlastní diskuze nebyla podstatou toho týdne, což je trošku škoda, protože v ní by se ukázalo, že věcné záměry jsou reformní a jsou důležité,“ dodal.

Studentům se nelíbí, že Dobeš mezi ně vůbec nepřišel, ani se neobjevil před Úřadem vlády během středečního pochodu. Ondřej Haška z Ostravské univerzity upozorňuje, že před osmi lety ministryně Buzková mezi demonstrující studenty přišla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka ČRo Klára Bílá a Ondřej Hašek, jeden z organizátorů Noci univerzit v Ostravě hodnotili Týden neklidu ve Světě o třetí

„Dobeš o to zjevně nestojí, nejedná řádně ani s akademickou reprezentací. Už i premiér řekl, že se mu nelíbí, jak je komunikována reforma a že to ministerstvo nezvládá,“ podotýká.

Ministr školství se měl se studenty sejít na závěr Týdne neklidu u kulatého stolu. Studenti však takovou formu odmítli, především proto, že pozvání vzešlo od soukromé firmy, nikoli od Dobeše. Schůzka podle nich neměla jasný záměr, její program se měnil, byly pozvány jen vybrané a pouze pražské organizace.

Studenti však jednali s premiérem Petrem Nečasem. „Informoval nás, že ještě bude mít jednání s reprezentací vysokých škol zaměřená na koncepční otázky reformy vysokých škol, na ty zásadní principy, kterými se reforma bude řídit. To je něco, co pan ministr školství odmítá a my očekáváme, jaké budou další kroky ze strany předsedy vlády,“ podotýká předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek.

Haška hodnotí Týden neklidu pozitivně: „Spokojeni určitě jsme, studentů přišlo ve všech městech opravdu hodně. Nejen na průvody, ale i na různé přednášky. Tento týden se povedlo rozpoutat celospolečenskou diskusi – vznikaly různé diskusní kroužky, v tisku si můžete přečíst mnoho reakcí pro i proti reformě. Doufám, že v tom budeme dále pokračovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Jašurek ze Studentské komory Rady vysokých škol a politog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík prezentovali ve Stalo se dnes dva odlišné názory

Souhlasí s ním i Miroslav Jašurek: „Ověřili jsme si, že akademické obce si opravdu uvědomují ta rizika reformy vysokých škol a nehodlají se s nimi smířit.“

Dobeš popírá tvrzení odborů, že ze škol má odejít 17 tisíc učitelů

Číst článek

Šéf školských odborů František Dobšík oznámil, že k účasti na vysokoškolských protestech vyzve i středoškoláky. Nevyloučil ani případnou stávku.

Studentské protesty kritizoval například prezident Václav Klaus, podle něj studenti hájí jen své parciální zájmy.

Rozruch kolem reformy považuje za přehnaný také politolog z Masarykovy univerzity v Brně Stanislav Balík. Studenti podle něho vyslovují jen prázdné fráze o omezení akademických svobod.

„Schází úvaha, v čem jsou současné akademické svobody ideální. Akademické svobody jsou stavěny k tomu, jak se bádá a jestli mi do toho někdo zasahuje. Ale ne jak řídím školu ekonomicky a jestli mě někdo kontroluje po manažerské stránce, nikoli po té obsahové. V tom je to nedorozumění,“ tvrdí.

Reformu by vláda měla projednat za několik týdnů.

Lucie Maňourová, Klára Bílá, Anna Baumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme