Temelín znovu na minimálním výkonu - Hornorakušané podávají dvě žaloby

Jaderná elektrárna Temelín po včerejší celodenní odstávce opět pracuje. Reaktor prvního bloku je na minimálním kontrolovaném výkonu a připravují se další testy. Potvrdil nám to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. O Temelínu se mluvilo i v Salzburgu. Rakouští odpůrci atomu zde ohlásili podání žaloby na dodavatelské firmy Temelína s cílem dosáhnout neomezeného ručení společnosti ČEZ a Westinghouse za případné škody způsobené provozem elektrárny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Reaktor prvního bloku je na minimálním kontrolovaném výkonu a připravují se další testy. Potvrdil nám to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Operátoři jaderné elektrárny Temelín včera v odpoledních hodinách opět nastartovali reaktor. Nyní výkon reaktoru udržují na minimálním stavu. V pět hodin ráno byl jeho výkon 0,2 procenta a reaktor je v režimu číslo dvě. Postupně se připravují věci v sekundárním okruhu tak, aby mohly být zahájeny opětovně zkoušky v podetapě energetického spouštění do 55 procent."

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí v Salzburku zveřejnila dvě konkrétní žaloby ve věci jaderné elektrárny Temelín. Odpůrci atomů kritizují přechodné přerušení činnosti reaktoru. Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí proto připravila žaloby proti firmám ČEZ a Westinghouse za možné škody způsobené provozem jihočeské elektrárny. V podstatě jde o hledání odpovědi na otázku, kdo je zodpovědný za škody, které jihočeská elektrárna případně způsobí. První žalobu už Horní Rakousko podalo. Sleduje určení konkrétních firem či osob, jež odpovídají za eventuální škody a dluhy. Druhá nemá oficiální rámec a podává ji speciální komise vybraných lidí, kteří se léta zabývají antiatomovým hnutím. Tato žaloba si klade za cíl dosáhnout toho, aby i soudy měly slovo při rozhodování o spouštění či zastavování provozu elektrárny. Dnešní tiskové konferenci byla přítomna také skupina právníků, mezi nimi i známý Ed Fagan z Ameriky.

Společnost ČEZ se žaloby neobává. Podle mluvčího Temelína Milana Nebesáře dodržuje ČEZ všechny platné zákony.

Představitelé Škody Energo dnes seznámili zveřejnili podrobnosti o způsobu opravy známého rotoru pro jadernou elektrárnu Temelín. Ladění této hřídele se podle generálního ředitele firmy Jana Musila nijak neliší od těch, které škodováčtí inženýři provádějí ve všech elektrárnách - jaderných i nejaderných. Odmítl rázně rakouská vyjádření o výjimečné problematičnostitemelínského turbosoustrojí. "Rakousko by nemělo deklarovat tyto věci, protože nemá tak velké technické kompetence jako jiné země. V každé případě je pravda to, že ve světě taková elektrárna je se uvádí do provozu 2 roky, my máme podstatně kratší čas. Laická veřejnost nám nedává větší čas, my se však vejdeme i do tohoto kratšího času."

Mluvčí platformy Josef Pühringer označil opět přerušenou zkoušku za nebezpečnou hru. Deník Neue Krone Zeitung spekuluje ve svém dnešním vydání s informací, že elektrárna nebude možná nikdy v plném provozu. Značnou pozornost věnuje elektrárně i dnešní Kurier. Hejtman Horního Rakouska Pühringer tvrdí v rozhovoru pro tento deník, že Haiderovými Svobodnými prosazované veto vůči České republice kvůli Temelínu považuje za nesmyslné, neboť by se tím ztratily spojenci jako Spolková republika.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová, Martina Toušková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme