TI: Neprůhledné státní zakázky stály loni Česko 32 miliard
Neprůhledný systém zadávání veřejných zakázek připravil loni Českou republiku o více než 32 miliard korun.Vyplývá to ze studie Transparency International, která sleduje korupční klima v zemi. Podle ní je výše ztrát alarmující. Problém vidí především v tom, že při výběru zakázek se uplatňují politické vlivy.
Podle Davida Ondráčky z Transparency International dosahují roční ztráty z korupce a neefektivity ve veřejných zakázkách v přepočtu asi 3000 korun na obyvatele. Situace se prý nezmění k lepšímu ani v nejbližší době.
Za pochybnými zakázkami v Česku stojí podle organizace především politici na regionální i celostátní úrovni. Politici prý ovlivňují podmínky výběrového řízení, zasahují do činnosti hodnotících komisí a mohou rozhodnutí těchto komisí měnit. Podnikatelé navíc svých kontaktů s politiky rádi využijí k získání nějaké zakázky.
Podle Ondráčky je třeba politiky z hodnotících komisí vyloučit. O zakázkách by měli rozhodovat jen odborníci a jejich hlasování by mělo být veřejně přístupnou informací. "Kdyby měla veřejnost k dispozici hlasování všech jednotlivých členů komise, tak ta možnost veřejné kontroly je mnohem jednoduší," upozornil Ondráčka.
V celém systému podle TI navíc chybí účinná kontrola. Ta se prý zaměřuje spíše na formální nedostatky a korupci není schopna odhalit. Ondráčka odhaduje, že asi 70 procent českých obcí a měst nedodržuje zákon a výběrové řízení nezadává ani u projektů nad dva miliony korun, kde je to povinné. U malých obcí dosahuje podle něj podíl hříšníků až 85 procent.
Vláda loni podle odhadů TI a expertů Vysoké školy ekonomické nakoupila zboží a služby za 118,3 miliardy korun, z čehož 17,4 miliardy Kč prý bylo použito neefektivně. U obcí dosáhly celkové náklady na zboží a služby 171 miliard korun, přičemž neprůhledných bylo 15 miliard korun.
Ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsou veřejné zakázky v Česku jedním z největších byznysů. Trh se zakázkami prý dosáhl v roce 2003 asi 450 miliard korun, tedy přes 17 procent výkonu ekonomiky. To je téměř dvojnásobek, než činí průměr Evropské unie nebo OECD. Počet zakázek se vyšplhal téměř na 13.000.
Nekalé postupy politiků i podnikatelů by podle TI by mohl výrazně omezit chystaný nový zákon o zadávání veřejných zakázek a příprava spolupráce státu a firem. V chystaném systému PPP budou firmy stavět a provozovat dálnice, mosty, nemocnice, věznice a další projekty, které dnes tradičně vykonával stát.