Dar vrátíme, musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel, říká Babiš ke sponzorství stíhaného Horáčka
Hnutí ANO vrátí věcný dar od ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který je stíhán v aktuální kauze údajně zmanipulovaných zakázek ve zdravotnictví. Serveru iROZHLAS.cz to napsal premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Horáček, který je nyní společně s odvolanou šéfkou Nemocnice Na Bulovce Andreou Vrbovskou ve vazbě, hnutí pomáhal před volbami v roce 2014 a 2016.
„Dar vrátíme. Musíme zjistit, jak se ten pán do hnutí vetřel. Projednáme to na výboru hnutí,“ napsal v SMS Babiš. Reagoval tak na dotaz redakce, jak hnutí s darem od stíhaného podnikatele naloží.
Odposlechy: Horáček měl za úklid Nemocnice Na Bulovce dostat úplatek 7 milionů. ‚Přiměřený zisk,‘ hájí se
Číst článek
Horáček se angažoval v kampani ANO před komunálními volbami v roce 2014. S ním spojená firma Active Vision hnutí podle darovací smlouvy zadarmo zajistila pojízdný billboard a propagační spoty v celkové hodnotě 362 tisíc korun.
Podnikatel pomáhal hnutí i před krajskými volbami o dva roky později a objevil se i v jeho volebním štábu. „Přišel jsem na pozvání jedné ze společností spadající do mé skupiny, která se podílela na marketingové propagaci v rámci předvolební kampaně ANO,“ vysvětloval to tehdy Horáček deníku Echo24.cz.
Kontakt na ministry
V družném hovoru podnikatele tehdy zachytil fotograf serveru Echo24 třeba s bývalou ministryní práce a sociálních věcí Jaroslavou Němcovou (ANO), která dříve působila jako radní ve Středočeském kraji. Ta se s ním podle svých slov zná pouze z velkých zdravotnických akcí.
Dar od Rusňáka
V podobné situací se hnutí ANO ocitlo loni na jaře, kdy Andrej Babiš dal pokyn brněnské buňce vrátit dar od podnikatele Davida Rusňáka v hodnotě 1,1 milionu korun. Rusňák tehdy čelil obvinění v souvislosti s případem úniku informací z policejních spisů. Státní zastupitelství ale stíhání nakonec zastavilo (více čtěte ZDE).
Horáčka přitom kriminalisté považují za ústřední postavu zdravotnické kauzy, kvůli které minulý týden zasahovali na desítkách míst v Česku (více čtěte ZDE).
Mimo jiné dělali i domovní prohlídku u Pavlíny Kuncové, sestry středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO), která současně dělá asistentku dvou středočeským poslancům. Kuncová, jež dříve působila jako krajská manažerka hnutí, byla podle hejtmanky na policii podat k případu vysvětlení.
Před dvěma roky se Horáček pokusil získat vazbu také na současného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), a to údajně pod záminkou boje proti korupci. „Prezentoval se jako někdo, kdo chce napravit nešvary v hospodaření nemocnic. Následně jsem ale pochopil, že jde o nedůvěryhodnou osobu s vazbami na mafii českého zdravotnictví,“ popsal ministr pro iROZHLAS.cz.
Policejní razie ve zdravotnictví
- Národní centrála proti organizovanému zločinu spustila rozsáhlé razie na desítkách míst v Česku minulý týden. Zasahovala například v Nemocnici Na Františku i Na Bulovce, policie navštívila například i firmu HTS Corporate Group, která je spojená s První chráněnou dílnou podnikatele Tomáše Horáčka, či několik sociálních zařízení a domovů důchodců v Praze a ve středních Čechách.
- Aktuálně čelí obvinění deset osob a dvě firmy, číslo ale není konečné. Část obvinění se týkala zmíněné zakázky na úklid. Vedle Daniela Pálka i jeho firmy TSB, odvolané ředitelky Bulovky Andrey Vrbovské a současného šéfa Františka Nováka je mezi stíhanými také manažer Igor Weiss, advokátka Šárka Kryglová a expertka na veřejné zakázky Kateřina Koláčková. Jejich role v případu ale není jasná. Weiss figuruje v ostravské úklidové společnosti MW-Dias, podle pracovnice firmy je nyní na dovolené. Kryglová pracuje pro advokátní kancelář Kruták Partners, kde také zasahovala policie. Advokátka v neděli na dotaz redakce odmítla, že by byla v případu obviněna. V pondělí už ale nebyla k zastižení. Podobně reagovala Koláčková, která je ředitelkou poradenské společnosti Otidea. Podle svých slov byla na policii podat pouze vysvětlení, v pondělí už byla nedostupná.
- Další obvinění padlo v souvislosti se zakázkou na stravování v Nemocnici Na Františku. Soutěž byla podle kriminalistů napsána na míru společnosti Eurest (nyní Compass Group). Tehdejší obchodní ředitel Antonín Tvrdoň za to měl odevzdat úplatek ve výši pět milionů korun. V první fázi tak kriminalisté obvinili vedle Tvrdoně a firmy Compass Group ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka, který si o úplatek firmě řekl, šéfa Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, Jitku Ulrichovou, manažerku společnosti Veřejné zakázky, s. r. o., a lékaře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Stříteského.
- Hlavní aktéry Horáčka s Vrbovskou poslal soud do vazby. „Nese to velmi těžce, má za to, že rozsah obvinění neodpovídá skutečnosti,“ řekl České televizi Horáčkův právník Teryngel. Proti obvinění podal stížnost. Stručná je i veřejně dostupná reakce Vrbovské. „Nic,“ reagovala exředitelka Bulovky na otázku novinářů, co říká na obvinění.