Bezpečnostní rada státu poslala na vládu zprávu o extremismu v Česku, včetně zmínek o Okamurově SPD
Zmínky o SPD Tomia Okamury ve výroční zprávě o extremismu za minulý rok zůstávají. Bezpečnostní rada státu dokument ve čtvrtek vzala na vědomí a beze změn ho předala vládě. Po schůzi rady to potvrdil ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček.
„Bezpečnostní rada státu dnes vzala na vědomí zprávu o extremismu v původním znění tak, jak byla předložena ministerstvem vnitra. Materiál bude následně projednán na vládě,“ napsal ve čtvrtek na twitteru Hamáček.
Zpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci
Číst článek
Zmínky o hnutí Svoboda a přímá demokracie ve zprávě o extremismu, na které upozornil server Aktuálně.cz, nemají podle poslance SPD Radka Kotena významnější váhu. Neznamenají prý, že by jeho strana byla extremistická.
„Předpokládám, že to je v rovině, kdy tam můžeme být zmíněni. Nicméně ne jako extremistická strana, ale jako normální legitimní politická strana. Když to ministerstvo vnitra tyto dokumenty zpracovává, tak tam může uvést spoustu politických stran. Může tam uvést KDU-ČSL, může tam uvést Piráty,“ řekl pro Radiožurnál Koten. A dodal, že zprávu zatím nečetl.
Prezident Miloš Zeman podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka dál trvá na svých výhradách proti dokumentu, o kterých mluvil už v minulosti.
Cizí agenti se snažili posílit vliv na politiky v Česku, stojí ve zprávě Vojenského zpravodajství
Číst článek
„Považujeme za mimořádně nebezpečné, pokud bude jakákoli parlamentní strana zahrnuta bez jakýchkoli důkazů do takové zprávy. Je to nebezpečné pro budoucnost, protože taková situace se může opakovat a v budoucnu může být zahrnut jakákoli jiná politická strana na základě uvážení nějakých úředníků,“ uvedl Ovčáček.
Český Deník N začátkem září informoval, že o zásadní změny v dokumentu usiloval Pražský hrad, který tvrdí, že text je předpojatý a tendenční.
Hradu měly vadit především zmínky o sněmovním hnutí SPD v souvislosti s extremismem. Média upozorňovala, že projednání nabírá zpoždění, protože v posledních letech vycházel dokument obvykle v květnu.
Hamáček ale odmítl, že by prezident nebo jiní politici do dokumentu jakkoli zasáhli. A dodal, že vnitro text překládá v původním znění. Bezpečnostní rada státu se naposledy výroční zprávou o extremismu zabývala na svém minulém zasedání 18. září, kvůli nedostatku času ji ale nestačila projednat.
Tajné služby na programu nebyly
Někteří politici v posledních dnech apelovali, aby se rada sešla kvůli pondělním výročním zprávám Bezpečnostní informační služby a Vojenského zpravodajství, kde zazněla varování před ruskými a čínskými špiony, kteří mimo jiné působí na ruském a čínském velvyslanectví.
Zdržení zprávy o extremismu kvůli referendu ČSSD a zmínkám o SPD? ‚Týden nehraje roli,‘ odmítá Metnar
Číst článek
ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN oznámili snahu vytvořit sněmovní vyšetřovací komisi, která by hodnotila vliv cizích autoritativních režimů na Česko a hledala způsoby, jak tomuto vlivu lépe čelit.
Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) ráno novinářům řekl, že jednání o zprávě BIS není na programu rady. Informace z veřejné části výročních zpráv podle něj zřejmě projednalo předsednictvo bezpečnostní rady ještě před jednáním rady jako celku.
„Tam se to pravděpodobně probíralo, ale já jsem tam nebyl, takže to se musíte zeptat někoho jiného,“ konstatoval.
Premiér a předseda ANO Andrej Babiš k informacím tajných služeb již dříve poznamenal, že nejsou novinkou. „Není to nic nového, v minulosti se o tom mluvilo," reagoval předseda vlády.