‚Svědomí mám čisté.‘ Čtyři aktéři kauzy OKD jsou přesvědčeni, že se protizákonného jednání nedopustili
Čtyři aktéři kauzy OKD, na které mimo jiné hodlá sněmovní vyšetřovací komise podat trestní oznámení, uvedli, že jsou přesvědčeni, že se protizákonného jednání nedopustili. „Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem,“ uvedl bývalý premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Trestní oznámení v souvislosti s šetřením privatizace OKD sněmovní vyšetřovací komise hodlá podat mimo jiné na bývalého premiéra Bohuslava Sobotku, někdejšího ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD), prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a bývalého majitele těžební společnosti Zdeňka Bakalu.
Sobotka napsal, že má svědomí zcela čisté a oznámení se neobává. Někdejší ministr průmyslu a obchodu Milan Urban uvedl, že se prodej uskutečnil v souladu s platnými českými zákony i předpisy Evropské unie.
„Vždy jsem jednal v souladu se zákony České republiky a hájil veřejný zájem. Prodej akcií OKD proběhl za tržních podmínek, což nezávisle a oficiálně potvrdila i Evropská komise,“ uvedl Sobotka, který byl v té době ministrem financí.
Kauza OKD: trestnímu oznámení má podle komise čelit 14 lidí. Mezi nimi Bakala, Sobotka a Urban
Číst článek
Podobně jako Urban poukázal na to, že o prodeji akcií OKD rozhodovala v roce 2004 vláda jako celek. Rovněž podle Urbana byla cena podílu tržní, „potvrzená českým antimonopolním úřadem a Evropskou komisí“.
Zneužití pravomoci
Trestní oznámení na Sobotku a Urbana komise podá pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Stát prodal menšinový podíl v OKD skupině Karbon Invest podnikatelů Viktora Koláčka a Petra Otavy za 4,1 miliardy korun.
„Zájmem státu bylo vyjednat cenu, která byla co nejvýhodnější pro stát, což se v tomto případě nestalo,“ řekl v úterý předseda komise Lukáš Černohorský (Piráti).
Sobotka ovšem upozornil na to, že policie, státní zastupitelství a soudy prodej podílu důkladně a opakovaně prověřovaly. „V souvislosti s touto privatizací nebyl nikdy nikdo obviněn z korupce a nezávislý soud, který se již věcí zabýval, nikoho v souvislosti s privatizací neodsoudil,“ podotkl bývalý premiér, podle kterého vyšetřovací komise s ničím novým nepřišla.
„Trestní oznámení proto pokládám za výhradně politicky motivované, populistické a zcela nepodložené,“ dodal.
Přesvědčeni o nevinně
Trestní oznámení v souvislosti s šetřením privatizace OKD sněmovní vyšetřovací komise hodlá podat také na Zdeňka Bakalu. Bývalý majitel těžební společnosti prohlašuje, že vždy jednal při působení ve firmě v souladu s právem a je připraven to všemi právními prostředky prokázat, uvedla Bakalova mluvčí Šárka Samková.
Šéf vyšetřovací komise chce podat trestní oznámení na Sobotku a Urbana kvůli nevýhodné privatizaci OKD
Číst článek
„Politicky ustavená komise ve své zprávě nedospěla k žádným novým informacím. Jen opakuje tvrzení, se kterými někteří politici přichází už více než deset let. Kdykoliv ale byla tato tvrzení konfrontována s fakty či prověřována nezávislými institucemi, neobstála,“ uvedla Samková.
Stejně tak je o své nevinně přesvědčen prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, na nějž chce podat trestní oznámení sněmovní vyšetřovací komise. Podle informací ČTK seznámil její členy se všemi skutečnostmi, které mu byly o privatizaci OKD v 90. letech známy.
„Jsem přesvědčen, že jsem se žádného údajného protizákonného jednání nedopustil a rovněž věřím, že ke stejnému závěru dospějí příslušné orgány, bude-li trestní oznámení vskutku podáno,“ zdůraznil Dlouhý. „Jsem připraven se obhájit a současně se nemohu ubránit pochybnostem ohledně politické motivace konání vyšetřovací komise,“ uvedl.
Před soudem
Před soudem stáli znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek ohledně ceny státního podílu v OKD, a bývalí místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurka, kteří měli privatizaci na starosti. Soud je osvobodil.
Státní zastupitelství tvrdilo, že tehdejší cena podílu v OKD činila nejméně 9,8 miliardy korun a státu vznikla škoda přes 5,7 miliardy. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman kvůli verdiktu podal na konci června dovolání k Nejvyššímu soudu.
Sobotka pokládá za nesmyslné to, že ač stát podle něho přišel za premiérů ODS Václava Klause a ČSSD Miloše Zemana o 54 procent akcií OKD a nedostal za ně nic, řeší se „jediná transparentní část privatizace“.