Třicet let starý pokus o vraždu je promlčený, rozhodl ústavní soud. Turek Ünsal bude asi osvobozen

Turek Ahmet Ünsal, který v roce 1989 v Československu dostal 10,5 roku vězení za pokus o vraždu, se nejspíš dostane na svobodu. Výkon trestu je podle Ústavního soudu promlčený. Úterním nálezem se při dalším rozhodování musí řídit Krajský soud v Plzni.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud

Výkon trestu je podle Ústavního soudu promlčený, úterním nálezem se při dalším rozhodování musí řídit Krajský soud v Plzni (ilustrační snímek) | Zdroj: Profimedia

Ünsala zadrželi v roce 2017 ve Švédsku na základě eurozatykače. Před tím po desetiletí cestoval po Evropě jako řidič kamionů, opakovaně byl i v Česku.

Ünsalův advokát Michal Zeman úterní nález přivítal, očekává „rychlou a účinnou“ nápravu nynějšího protiprávního stavu. „Je potřeba si uvědomit, jaké následky mému klientovi vznikly v souvislosti s nezákonným držením ve výkonu trestu,“ řekl Zeman.

Ústavní soud vyhověl stížnosti vězně, kterému bez souhlasu podali transfuzi. Může žádat odškodnění

Číst článek

Ünsal před více než 30 lety napadl v Československu nožem krajana. Strávil asi dva roky v cele, po uplynutí maximální délky vazby se dostal na svobodu a odjel do vlasti, kde vychoval tři syny.

Česko jej dlouho nebylo schopné dostat do výkonu trestu, přestože znalo adresu jeho pobytu. Uspělo až po vydání eurozatykače. Turek tehdy pobýval u syna ve Švédsku, nyní je v Praze ve výkonu trestu.

Do vězení měl jít dřív

Podle ústavního soudce Ludvíka Davida jde o kuriózní případ, ve kterém justice nedokázala zohlednit specifické okolnosti. Nyní musí krajský soud znovu řešit Turkův návrh na rozhodnutí o promlčení, kterým se původně vůbec nechtěl zabývat.

Podle Ústavního soudu mělo Česko možnost dostat Turka do vězení dříve a nevyužilo ji, mezi jednotlivými úkony byly dlouhé prodlevy, přičemž nic nesvědčí o tom, že by se Ünsal vyhýbal výkonu trestu nebo v cizině pobýval neoprávněně. Promlčecí doba pro výkon trestu tak po 15 letech uplynula.

David zdůraznil, že Turek byl odsouzen jako třicátník, pak celý život pracoval a před sedmdesátkou nastoupil výkon trestu, z něhož by se vzhledem ke svému zdravotnímu stavu už na svobodu pravděpodobně nevrátil.

„Pak tu něco evidentně není v pořádku,“ řekl David. Soudy podle něj často akcentují represi více, než by měly, před sebou ale mají vždy konkrétního člověka v konkrétní situaci.

Je třeba se vyvarovat situace, kdy je výkon trestu již jen „holou represí, postrádající smysl jak pro odsouzeného, tak pro společnost samotnou,“ uvedl soud s odkazem na jeden ze svých starších nálezů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme