Zbývá aprobace. Lékařka Tatiana z Mykolajiva pracuje pod dohledem v mladoboleslavské nemocnici
Tatiana Dorohanová pochází z Ukrajiny, teď ale pracuje jako lékařka na anesteziologicko-resuscitačním oddělení mladoboleslavské Klaudiánovy nemocnice. Přišla tam krátce po začátku války. Dorazila sama, bez své rodiny, která se rozhodla na Ukrajině zůstat. Zatím na její práci musí dohlížet kolegové, ona chce ale co nejdřív začít pracovat samostatně.
Zdravotníci vezou pacienta z operačního sálu sem na uspávací jednotku. U zákroku byla i lékařka Tatiana.
„Teď jsem byla vedle pacienta, kterému dělali revizi pooperační rány. To bylo v perineální oblasti a v břiše taky,“ říká Tatiana.
„To je ARO pacient. Občas potřebují nějaké výkony, já konkrétně dohlížím na stav pacienta a dávám mu ještě intraoperační anestezii. Bez anestezie se to nedá udělat," doplňuje Tatiana.
Lékařka vypadá unaveně. Momentálně má za sebou už pět anestezií během jednoho dne. Z dospávací jednotky se přesune na chodbu. Tatiana musí ještě pracovat pod dohledem. Co jí ještě chybí k tomu, aby mohla pracovat sama?
„Mám ještě dodělat aprobační zkoušku, udělat kmenovou zkoušku a pak udělat ještě atestační zkoušku,“ upřesňuje Tatiana.
Bez výrazných problémů
Všichni z její rodiny zůstali v Mykolajivu, odkud Tatiana pochází. Mluvčí mladoboleslavské nemocnice Hana Kopalová uvedla, kolik pracuje v nemocnici lidí původem z Ukrajiny.
„Po vypuknutí války k nám nastoupilo celkem 58 Ukrajinců. Jednalo se o sedm lékařů a 15 sester a pak bylo 36 lidí na různých pozicích a byli to hlavně pomocné síly a uklízečky. Sem tam i někdo na technickém oddělení,“ popisuje Kopalová.
Vláda schválila změnu podpory ukrajinských uprchlíků. Zpřísňuje evidenci a upravuje dávky
Číst článek
Náměstek pro zdravotnictví na středočeském hejtmanství Pavel Pavlík (ODS) spočítal, že ve všech pěti krajských nemocnicích pracuje celkem 75 lidí původem z Ukrajiny.
„Z toho je šest lékařů, 18 sester a 51 pracovníků tzv. dělníků ve zdravotnictví na úklid, pomocnou sílu, v kuchyni, ale i sanitáři,“ uvedl Pavlík.
Ředitelé nemocnic se podle Pavlíka nesetkali při spolupráci s lidmi z Ukrajiny s nějakým výraznějším problémem.
„Jediný problém, který byl na počátku, tak byla samozřejmě trošku jazyková bariéra,“ dodává Pavlík.
Zdravotníci mají ale k dispozici kurzy češtiny nebo působí přímo ve zdravotnických zařízeních překladatelé dokonce i po telefonu.