Víc tanků a dělostřelectva. Boje na Donbasu můžou připomínat 2. světovou válku, říká generál Mičánek

Válka na Ukrajině přechází do nové fáze. Po neúspěšné snaze dobýt hlavní město Kyjev se ruské jednotky stahují ze severu země na východ. „Naznačuje to, že celá operace bude přeplánována a hlavní úsilí se teď zaměří na zabrání celé Doněcké oblasti a případně posílení pozic na jihu u Černého a Azovského moře,“ řekl pro Český rozhlas Plus generál v záloze František Mičánek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky proruských jednotek u Mariupolu

Tanky proruských jednotek u Mariupolu | Zdroj: Reuters

Charakter bojů se podle něj bude odvíjet od tamního rovinatého terénu, který umožní daleko širší rozvinutí bojových jednotek a větší nasazení tanků a dělostřelectva než při dosavadních střetech spíše v městském prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Generál František Mičánek z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany

„Může to trošku připomínat operace druhé světové války, tedy nasazení masivních formací. Ale byl bych opatrný, jestli k tomu skutečně dojde, protože dnes už není doba, kdy by se mohly uskutečnit skryté přesuny bez jakéhokoliv působení protivníka,“ podotýká expert z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany.

V prvním sledu by prý mohlo být nasazeno až 50 tisíc ruských vojáků a v součtu s dalšími sledy maximálně 150 tisíc. „Víc jich tam asi nerozmístíte, neměli by žádnou svobodu manévru,“ míní.

Ruskou ambicí je dosáhnout převahy v poměru 5:1, i takové přesile by ovšem Ukrajinci při znalosti prostředí mohli úspěšně vzdorovat, pokud nepodcenili přípravy a vybudovali minová pole a opevněná postavení.

Mariupol jako Stalingrad

Ruské prvosledové jednotky utrpěly během dosavadního průběhu války značné materiální i lidské ztráty, pro operaci na Donbase proto musejí být vystřídány nebo doplněny čerstvými vojáky, kteří ovšem nemají bojové zkušenosti.

„To, že operace nezačala hned, naznačuje, že je poměrně precizněji plánována,“ upozorňuje Mičánek s tím, že Rusové se zřejmě snaží napravit nedostatky vyplývající z toho, že nejsou zvyklí uskutečňovat operace s kombinovaným nasazením pozemních, vzdušných, raketových a dalších sil. Zda se to podaří změnit nově jmenovanému veliteli invazních sil Alexandru Dvornikovovi, se prý teprve uvidí.

Moskva zavedla sankce vůči více než 400 politikům z USA a Kanady. Reaguje tak na protiruská opatření

Číst článek

Déle než měsíc se nyní bojuje o jihoukrajinský přístav Mariupol. „Připomíná to situaci Stalingradu, kdy je město obklíčené a není možné ho zásobovat. Ukrajinci se k němu nejsou schopni probít a je pouze otázkou času, kdy tento odpor bude zlomen,“ konstatuje Mičánek.

Zdůrazňuje také, že přestože může být teoreticky jednoduché vojensky zabrat území, daleko důležitější je ovšem vítězství udržet a přimět obyvatele, aby přestali být nepřátelští a začali kooperovat.

„Lidé samozřejmě vidí, jaký je život v těch separatistických republikách a že na Ukrajině je vyšší životní úroveň než v Rusku. Nehovořím o městech, jako je Moskva nebo Petrohrad, ale o rurálních oblastech. Nevidí, proč by se měli násilně nebo nedobrovolně připojovat k Rusku, kde nemají nic jistého,“ pokračuje Mičánek.

Naproti tomu Ukrajina se posouvá kupředu a životní úroveň stoupá, a to i díky spolupráci se západním světem „To, co je možné na Ukrajině, nebude možné v kolonii Ruska,“ uzavírá.

Michael Erhart, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme