Zatlačení Rusů o jednotky kilometrů je podle mluvčí výsledkem úspěšných útočných operací. „Ale objektivně bychom potřebovali vyčistit třicetikilometrový pruh, aby to mělo nějaký účinek,“ uvedla.
Nevyslyšené zůstávají rady amerických stratégů přesunout většinu ukrajinských jednotek na jih země. „Ukrajinci dokážou přímo v terénu situaci přečíst lépe,“ namítá Macko.
V blízkosti námořního přístavu v Berďansku na jihovýchodě Ukrajiny vybuchlo nejméně šest raket. Podle ukrajinské agentury Ukrinform zasáhly střely pozice ruských okupačních sil.
V posledních dnech došlo k posunu v bitvě o Bachmut, obě strany si ale změny vykládají jinak. Podle politologa Alexandra Duleby Rusové nemají mnoho důvodů k oslavám.
Jeden z vojínů strávil v ruském zajetí 2,5 roku už v minulosti, padl do něj v roce 2015 při obraně vesnice, která leží nedaleko Mariupolu. Do zajetí padl znovu loni na jaře během bojů o Azovstal.
Incident se odehrál v obci Volna blízko anektovaného poloostrova Krym. Podle zpravodajského kanálu Baza slyšeli místní obyvatelé před požárem výbuch, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.
Oba piloti podle ministerstva obrany hlásili, že letoun vzplál během stoupání po startu. Su-34 odstartoval 17. října z vojenského letiště na cvičný let, letoun byl bez výzbroje, uvedla agentura.
Jedním z pilířů ukrajinské identity je vlastní pravoslavná církev, nezávislá na moskevském patriarchátu. Jeden z chrámů Pravoslavné církve Ukrajiny se nachází v Mariupolu, od března okupovaném Ruskem.
Ruský útok začal už v úterý večer po částečné evakuaci civilistů z oceláren, ve středu se Rusové prodrali do areálu oceláren, které před tím bombardovali a ostřelovali, informovala Ukrajinska pravda.
Během útoku na přístav Mariupol bylo zničeno i umělecké muzeum světoznámého malíře moře Archipa Kuindžiho. Jeho obrazy jsou v pořádku, osud pracovníků muzea je ale neznámý.
Zelenskyj řekl, že obyvatelé Mariupolu žijí „v naprostém obležení, bez jídla, bez vody, bez léků, za neustálého ostřelování, za neustálého bombardování“. Mariupol měl před válkou na 430 000 obyvatel.
„Okupanti částečně uspěli v Doněcké oblasti a dočasně zbavili Ukrajinu přístupu k Azovskému moři,“ citovala agentura Reuters v noci na sobotu z prohlášení ukrajinského ministerstva obrany.
Místostarosta města Sergej Orlov ve středu řekl BBC, že ruské síly bombardovaly místní divadlo, kde se ukrývaly stovky civilistů. Orlov uvedl, že v budově bylo 1000 až 1200 lidí.
Deník Ukrajinska pravda připomněl, že při ruském bombardování dětské nemocnice v Mariupolu přišli o život tři lidé, včetně jednoho dítěte, a dalších 17 lidí utrpělo zranění.
Jak řekl ukrajinské televizi starosta města Vadym Bojčenko, Mariupol je pod neustálou nepřátelskou palbou, která zabíjí civilisty, ženy a děti a ničí domy a školy.
Místní připravují Molotovovy koktejly, policie rozhání lidi, kteří vyrazili na procházku. „Vy jste se zbláznili?! Běžte domů! Schovejte se!“ křičí na ně.
1:41
Rostov na Donu||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od zpravodaje z místa
Proruští separatisti v Donbasu a ukrajinské síly se znovu dostaly do křížku. Podle ukrajinské armády separatisti ostřelovali více než 20 měst, vesnic a osad ve válečném pásmu.
Rusko nenechá bez odpovědi rozšíření seznamu lidí zasažených protiruskými sankcemi na dalších osm osob, které zavedla Evropská unie v souvislosti s listopadovým incidentem v Kerčské úžině.
„Chci osobně poznat život obyvatel východní Ukrajiny, stejně jako následky faktické blokády Azovského moře a přístavu Mariupol,“ napsal Petříček na twitteru.