Unikátní nález v pilíři Karlova mostu
Potápěči vylovili z dutiny pilíře Karlova mostu v Praze unikátní nález. V poškozených základech devátého pilíře našli odborníci před několika dny mlýnský kámen, který se v době budování mostu pro stavbu používal. Kámen chce Státní památkový ústav umístit do expozice o Karlově mostě, která se připravuje.
Podle Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu jde vlastně o takzvaný otesek, kterých je v základech mostu pravděpodobně víc. "O tom se už vědělo dřív, ale vlastně nikdo ho neměl ještě fyzicky v ruce, věděli to ti potápěči. A jeden ten kámen se uvolnil, nešel vrátit zpátky, tak jsme se domluvili s tou skupinou potápěčů, kteří s obrovským nasazením ten kámen vytáhli ven."
Mlýnský kámen je nález, který pomůže poodkrýt některé historické nejasnosti. Radiožurnálu to řekl odborník na historické mlýny Luděk Štěpán. Kámen nalezený v pilíři Karlova mostu bude mít po opracování a očištění průměrnou délku zhruba 84 centimetrů a výšku asi 25 centimetrů. Nejcennější je pak na celém nálezu to, že odborníci získali další důkaz o tom, jak používali tento druh otesků stavitelé ve středověku.
"Můžeme ho srovnávat s mlýnskými kameny z hradu Wüzunburg a víme, že ten byl zničen v roce 1477, čili ty wüzunburské kameny jsou jasně také středověkého původu. No a mohu potvrdit, že jak průměrem, tak výškou se to s těmi středověkými wüzunburskými shoduje."