Uhelné teplárny zdraží o tři až deset procent. Plynové teplárny naopak až o desetinu zlevní. I přesto bude teplo z uhlí nadále levnější. Výrazně pak zdraží teplárny využívající biomasu.
Termín „energetická chudoba” nebyl ještě nedávno příliš rozšířený. Dokonce se zdálo, že s takovým problémem se Česko vlastně ani nepotýká: vždyť kdo by tu neměl dostatek peněz na adekvátní vytápění?
Na definitivní zhodnocení teplárny čekají až na ukončení sezony, což bude na konci května. Mimořádně teplá zima už projevila ve vracení přeplatků záloh ve vyúčtováních za celý kalendářní rok 2023.
Konstruktér svým důvtipem dokázal zabránit otravám plynem v českých koupelnách a na kontě má i další patenty. „Geniálně vystihl, že bude poptávka, a založil továrnu Karma v roce 1910,“ říká šéf muzea.
Zařízení kombinuje spalování biomasy v podobě dřevěných pelet s tepelným čerpadlem. Chytrá řídící jednotka pak sama vyhodnotí, kdy je výhodnější využít který zdroj.
Příjemci z řad teplárenských společností měli zrušenou podporu v plné výši přenést ve formě snížené ceny tepelné energie na zákazníky. Program následně čekal na schválení ze strany Evropské komise.
„Loni byla práce o tom vymyslet, kam dát komín do domu, kde nikdy nebyl, vyvložkovat komíny a podobně. Letos je to o kontrolách. Ale je jich hodně,“ říká mluvčí Společenstva kominíků.
Například podle propočtu společnosti Centropol by rodina, která žije v domě a topí elektřinou, mohla mít platby oproti současnosti vyšší až o 100 000 korun za rok.
Obyvatelům Lubů na Chebsku přišel nedoplatek za teplo v řádech desítek tisíc korun. Co s tím dělat? Pro Radiožurnál odpovídal ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal.
Státy Evropské unie schválily zpoplatnění emisí z vytápění budov a silniční dopravy, zrušení bezplatných emisních povolenek a zavedení uhlíkového cla. Co tyto klimatické normy přinesou?
Podpora souvisí s unijním cílem v oblasti klimatické neutrality pro rok 2050. Bude mít podobu přímých dotací poskytovaných vlastníkům stávajících tepelných jednotek a soustav dálkového vytápění.
Přibývá zubařů, kteří pracují bez smlouvy s pojišťovnou, všímá si Deník N. Lidové noviny zase upozorňují na změny pro vracení zboží. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Jedním z nejlepších úsporných opatření je vhodné zateplení stěn, které snižuje tepelné ztráty. Do zateplení však podle výzkumu investuje pouhých osm procent lidí, zejména s vyšším příjmem.
Rozpočítávání plateb za teplo v centrálně vytápěných domech má být podle deníku E15 férovější. A vývoz českých firem na Ukrajinu se vrátil na úroveň před ruskou invazí, píšou Hospodářské noviny.
Státní fond životního prostředí za letošní rok eviduje do konce září 35 621 žádostí o příspěvek na domácí elektrárny. To je proti celému loňskému roku nárůst o 300 procent.
Problém je v ceně, kterou požaduje dodavatel. Podle starosty si ji obec nemůže dovolit. Obyvatelé města byli společností informováni, že s vedením města dostatečně dlouho jednala.
„Nervozita se zvýšila, to je nepochybné, po těch útocích a poté, co začaly výpadky proudu. Vyřazeno je 30 procent kapacity elektráren, to bude znamenat velké problémy,“ říká po návratu z Ukrajiny.
Na kvalitě vzduchu v Česku se loni podepsal ústup pandemie a počínající energetická krize. Nejznečištěnější byl vzduch na Ostravsku, kde k tomu přispěly emise z Polska a těžký průmysl.
Video z české školy, kde studenti dostali deky, nasbíralo na TikToku přes 600 tisíc zhlédnutí a rozšířilo se i do zahraničí. Informace, že škola kvůli drahým energiím nebude topit, ale není pravdivá.
Předpověď počasí slibuje podle sdružení v dalších dnech postupně citelné ochlazení až pod průměrnou denní teplotu deseti stupňů Celsia, teplárny tak budou zahajovat vytápění.
Problémem je také to, že kluby nemohou plánovat do budoucna, protože se jim nedaří uzavírat dlouhodobé smlouvy na energie. Bojí se tak o budoucnost sportu.
Městský úřad kvůli cenám energií nařídil podobným budovám systém EPC, který má za cíl šetřit energie. Do současnosti v nemocnici například fungovalo parní topení, které neodpovídalo emisním limitům.
„Existují domácnosti, které mají vysokou spotřebu elektřiny nebo plynu, ty mohou být vystaveny roční platbě klidně na úrovni 200 tisíc korun,“ upozorňuje marketingový ředitel společnosti Centropol.