Ústav pro studium totalitních režimů se na sedm let přestěhuje do Paláce Archa. Už několik let nemá sídlo
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) si na sedm let pronajme prostory v pražském Paláci Archa. Zaplatí za to včetně daně z přidané hodnoty 113,1 milionu korun. Vyplývá to ze smlouvy zveřejněné v Registru smluv, na kterou dnes upozornil server Novinky.cz. ÚSTR je po nepovedené rekonstrukci budovy bývalého Prognostického ústavu na pražském Žižkově několik let bez sídla.
Pronájem podle smlouvy podepsané v polovině května začne od počátku letošního září. Pronajímatelem je společnost Na Poříčí, což je i název ulice, kde Palác Archa stojí. Budova v rondokubistickém stylu, kterou je možné projít z ulice Na Poříčí do ulice Na Florenci, patří do portfolia společnosti CPI Property Group miliardáře Radovana Vítka.
Ústav pro studium totality dostal další penále. Výše pokut už přesáhla původní investice na opravu sídla
Číst článek
Zda se do budovy v centru Prahy přemístí pouze historici z ústavu, nebo i Archiv bezpečnostních složek (ABS), mluvčí ústavu Petra Jungwirthová nechtěla sdělit, píšou Novinky.cz. „Je možné říci, že do budovy Paláce Archa se přesune většina ústavu,“ uvedla mluvčí.
Proti sestěhování do jedné budovy se podle serveru minulý rok postavila nyní už bývalá ředitelka ABS Světlana Ptáčníková. Uváděla, že s budovami v Braníku a Na Struze, které se několik let rekonstruovaly pro potřeby archivu, jsou archiváři spokojení.
Z bývalého sídla ÚSTR na Žižkově zůstalo po nepovedené rekonstrukci torzo. Pracovníci ústavu se přesunuli do více objektů po Praze. Například vedení ÚSTR se přestěhovalo do žižkovského domu Radost, což je bývalý Dům odborových svazů, kde ale nájmy kvůli chystané rekonstrukci končí.
Záměr, aby se ÚSTR přemístil do Petschkova paláce na nároží ulic Politických vězňů a Washingtonova, se nezdařil. Palác využívá ministerstvo průmyslu a obchodu a podle Novinek s přesunem nesouhlasil ministr Jozef Síkela (STAN).
ÚSTR začal fungovat 1. února 2008. Jeho úkolem je podle zákona zkoumání a nestranné hodnocení doby nesvobody (1938 až 1945) a komunistické totalitní moci (1948 až 1989). Existenci ústavu v minulosti provázely časté spory.