Důchodová reforma platí, potvrdil Ústavní soud. ANO kritizovalo obsah novely i způsob schvalování
Vláda uhájila důchodovou reformu, která kromě jiného postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu. Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na její zrušení Ústavní soud ve středu zamítl. ANO kritizovalo jak proceduru schvalování novely, tak její obsah. Podle soudu ale projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Růst věkové hranice odchodu do důchodu pak nepovažuje za extrémní. Nikdo ze soudců neuplatnil odlišné stanovisko.
Návrh týkající se zrušení důchodové reformy podepsalo 71 poslanců, za které jednali předsedkyně sněmovního klubu ANO Alena Schillerová a právní zástupce David Rašovský.
U Ústavního soudu ANO neuspělo. Přísnější podmínky pro odchod do důchodu navrhované vládou platí
Číst článek
Opoziční ANO kritizovalo proceduru schvalování novely. Poukázalo například na předčasné ukončení rozpravy ve všech třech čteních ve Sněmovně za situace, kdy byly přihlášeny ještě desítky poslanců.
„Koaliční většina zneužila své převahy nad opozicí a vykládala jednací řád Poslanecké sněmovny účelově a svévolně,“ stálo v návrhu.
Podle Ústavního soudu však menšina, tedy opoziční poslanci, měli možnost vyjádřit svůj názor. „Procedurální návrhy o pevném času hlasování a následném ukončení rozpravy jsou ústavně souladné, pokud mohou docílit ochrany principu politického rozhodování z vůle většiny. Projednávání nyní posuzovaného zákona navzdory zkrácení rozpravy dostatečně vyvažuje práva parlamentní většiny a menšiny,“ uvedl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
S podobnou argumentací ohledně schvalování ANO už několikrát neuspělo u jiných zákonů, kdy Ústavní soud poukázal na opoziční obstrukce a nemožnost je prolomit.
Ústavní soud ve středu znovu zopakoval názor, že zjevné porušování pravidla, podle něhož předsedající rozpravu ukončí, nejsou-li do rozpravy přihlášeni další řečníci, není v demokratickém právním státě ničím žádoucím.
A znovu apeloval na všechny poslance napříč politickým spektrem, aby se zasadili o reformu jednacího řádu Poslanecké sněmovny tak, aby napříště zajišťoval, že jednání dostojí jak principu rozhodování vycházejícího z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním, tak z principu ochrany menšin.
Napadené části reformy
ANO napadlo také dvě obsahové části důchodové reformy. Šlo o zvýšení věku odchodu do důchodu nad 65 let a zúžení okruhu profesí, které mají nárok na dřívější penzi bez krácení pobírané částky.
Ústavní soud ale konstatoval, že zvýšení důchodového věku není extrémní a podstata práva na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří zůstává zachovaná.
„Nárůst důchodového věku je pouze přidruženým projevem demografického vývoje a přiměřenou reakcí na něj. Důchodová reforma, jejímž středobodem je především zvýšení důchodového věku, reaguje na skutečnost, že dosavadní úprava v oblasti základního důchodového pojištění s ohledem na zmíněné demografické ukazatele do budoucna směřovala k vysokým deficitům důchodového účtu,“ vysvětlil Přibáň.
Z podstaty práva na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří dále podle soudu nelze dovodit, že by zákonná úprava měla při stanovení důchodového věku v důsledku výkonu rizikové práce zvýhodnit určitou přesně vymezenou skupinu osob. Určení této kategorie tak zůstává projevem politického uvážení zákonodárce, míní soud.
Schillerová: Cítím zklamání
Jde o čtvrtý takový návrh ANO ohledně důchodů, všechny byly dosud neúspěšné. „Rozhodnutí Ústavního soudu je potřeba respektovat. Nebudu zapírat, že už počtvrté cítím zklamání,“ zhodnotila Schillerová pro Českou televizi.
A dodala, že jednací řád Sněmovny by ANO upravit nechtělo. „Nemyslím si, že je to nutné. Jednací řád je zákon, ale je velmi modifikován různými zvyklostmi. A když v něm upravíte něco, objeví se vám jiná zvyklost. Takže je to o kultuře a komunikaci, a ta v tomto parlamentním období nebyla dobrá,“ řekla Schillerová.
Lucie Šafránková z SPD pro server iROZHLAS.cz uvedla, že rozhodnutí hnutí respektuje, nicméně s ním nesouhlasí. „Zároveň mě ale velmi mrzí, že když jsme poněkolikáté vyzývali hnutí ANO s tím, že připojíme i naše argumenty k ústavní stížnosti, respektive na zrušení části zákona, tak to hnutí ANO odmítlo a opět to podalo samo,“ stěžovala si na nespolupráci.
‚Bez reformy by to nešlo‘
„Opozice opět pouze kritizovala, aniž by nabídla vlastní návrh řešení – přitom právě důchodový systém, jak jsme ho zdědili, je dlouhodobě neudržitelný a bez změn by vedl k dramatickému nárůstu schodků,“ reagoval na rozhodnutí Ústavního soudu ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS na sociální síti X.
Šéf lidovců Marek Výborný hnutí ANO kritizoval. „Hnutí ANO nehledí na to, jestli budou mít lidé v budoucnu důstojné důchody a celý systém bude udržitelný pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky. Hlavní je pro ně získat krátkodobou popularitu, bez ohledu na to, co to udělá s veřejnými financemi nebo budoucností mladé generace,“ napsal na síti X.
A ke kritice se přidal i lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka: „Kdyby hnutí ANO věnovalo stejnou energii spoluvytváření důchodové reformy jako psaní neopodstatněných stížností a nekonečným obstrukcím, udělalo by lépe.“
Ústavní soud odmítl námitky proti zkrácení podpory stavebního spoření. Změna byla v souladu s právem
Číst článek
Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně Sněmovny, která zároveň stojí v čele TOP 09, zdůraznila, že ANO prohrálo u Ústavního soudu už sedmkrát. „Dnes opět soudem potvrzeno, že vládní většina jednala v souladu s ústavním pořádkem,“ reagovala na síti X.
„Byla to opakovaná stížnost na důchodovou reformu. Myslím, že si z Ústavního soudu trochu udělali třetí komoru Parlamentu. Všechny věci, které napadali, tak myslím, že to nebyla správná argumentace,“ zhodnotila pro iROZHLAS.cz Pavla Pivoňka Vaňková ze STAN.
Rozhodnutí Ústavního soudu Jakuba Michálka z Pirátů nepřekvapilo. „Jestli chceme v budoucnu vyplácet důstojné výše důchodů, tak musíme systém dostat do rozumných čísel. A bez důchodové reformy by to určitě nešlo,“ komentoval rozhodnutí Ústavního soudu pro iROZHLAS.cz Jakub Michálek z Pirátů.
Důchodovou reformu schválila Sněmovna loni, platí od letoška. Novela počítá například s pokračováním zvyšování důchodového věku od 30. let o měsíc ročně do 67 let, s nižším výpočtem nových penzí či dřívější penzí bez krácení pobírané částky pro pracovníky nejrizikovější čtvrté kategorie. Jednotlivá ustanovení nabydou účinnosti postupně až do roku 2027.