V jižních Čechách bylo asi vidět gustnado. Jev podobný tornádu zvládne odnést i zahradní trampolínu
#KonvektivniSkupina
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) May 7, 2024
️Včera odpoledne se obyvatelé obcí Adamov a Hůry severovýchodně od Českých Budějovic mohli setkat se zvláštním jevem. Vyskytlo se zde totiž pravděpodobně tzv. gustnado.
️Vzhled na videu by napovídal, že se jedná o zvláštní typ tornáda, ale není tomu tak.… pic.twitter.com/Z2p90vBRSt
Jev podobný tornádu mohli lidé pozorovat v pondělí odpoledne severovýchodně od Českých Budějovic. Díky povětrnostním podmínkám vzniklo takzvané gustnado, které vzhledem připomíná tornádo. „Gustnado vzniká na čele bouřky a nepůsobí takovou škodu jako samotné tornádo,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál Renata Uhlíková z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.
Co to je gustnado?
Je to jev, který je podobný tornádu, ale jsou mezi nimi dva rozdíly. Tím hlavním je to, že tornádo vzniká v bouřkové buňce a je s ní vyloženě svázáno. Ale gustnado vzniká na čele bouřky a nepůsobí takovou škodu jako samotné tornádo.
Jižní Čechy zasáhly silné bouřky. Komplikují dopravu, hasiči vyjíždějí k zatopeným sklepům
Číst článek
Jak velké škody může gustnado napáchat?
Jejich síla se většinou dostane na IF-0, maximálně na IF-1. To znamená, že mohou odnášet těžší objekty ze zahrad, jako jsou například trampolíny, ale teoreticky by zvládly strhnout i střechu.
Jak jsou gustnada častá?
Stále ještě zkoumáme, jestli to gustnado bylo. Každopádně nejsou úplně vyloučená, ale ani nejsou tak častá. Záleží také na úhlu pohledu. V dnešní době lze říct, že si jich díky mobilním telefonům a větší informovanosti více všímáme.
Jsou gustnada častější mimo Českou republiku?
Teoreticky by se měly více objevovat na konvektivních bouřích (bouře velmi silné intenzity –pozn. red.), které se dějí blíže rovníku.