V noci přijde mráz, varují meteorologové. Nízké teploty mohou poškodit rozkvetlé stromy

Teploty v noci na pátek budou někde klesat pod nulu a mohou poškodit rozkvetlé stromy. V místech se slabým větrem bude až minus pět stupňů Celsia, přičemž vysoké riziko poškození stromů je hlavně v Polabí, dolním Poohří, Praze a v dalších níže položených oblastech středních Čech, upozornil ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jihu Moravy, kde už například vykvetly mandloně, by podle meteorologů mráz neměl být.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvetoucí třešeň (ilustrační foto)

Mráz v noci na pátek může hlavně v nížinách Čech poškodit kvetoucí stromy | Foto: kopcan | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Upozornění na mráz ve dvou metrech nad zemí platí při vyjasnění a slabém větru od čtvrtečních 23.00 do pátečního rána.

Počítat by s tím měli především lidé v Praze, Středočeském kraji, na východě Ústeckého kraje a v okolí České Lípy, Hradce Králové, Pardubic a Přelouče. „V oblasti jižní Moravy se v důsledku oblačnosti neočekávají záporné teploty,“ doplnili meteorologové.

Projevy jara letos výrazně uspíšil extrémně teplý únor. Třeba v jihomoravské přírodě byly už v polovině února vykvetlé sněženky a postupně se přidávaly i další květiny. Jako první stromy tam vykvetly rané odrůdy mandloní.

To, kdy vykvétají stromy, každoročně s obavami sledují ovocnáři. Čím dříve totiž vykvetou, tím větší je možnost, že pomrznou a nevydají úrodu. Vpády studeného vzduchu s nočními mrazy jsou rizikem až zhruba do poloviny května.

„Podle dosavadních teplot, vývoje pupenů a předpovědi počasí to vypadá, že rok 2024 by se mohl dostat mezi první tři roky, kdy vykvetou nejdříve (od roku 1961). Velká šance je i na první místo,“ uvedli koncem února tvůrci projektu Intersucho.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme