Od ‚skrblení‘ k ‚rozpočet to unese‘. Jak se měnily názory Babiše a Schillerové na zvyšování důchodů

Hnutí ANO se dlouhá léta opírá o voličské hlasy seniorů, nebylo tomu tak ale vždy. Když držel státní kasu Andrej Babiš a poté Alena Schillerová, navrhovali často nižší valorizace důchodů nebo menší jednorázové bonusy seniorům než koaliční partneři. Jak se v čase vyvíjely jejich názory, si můžete přečíst v přehledu výroků obou politiků.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alena Schillerová a Andrej Babiš

Alena Schillerová a Andrej Babiš | Zdroj: Profimedia

VALORIZACE

  • Od ledna 2023 se valorizací zvedla základní výměna důchodů o 140 korun a zásluhová o 5,1 %. Celkem se tak průměrná starobní penze zvedla o 825 korun.
  • Kvůli vysoké inflaci by od letošního června měli senioři dostat průměrně o dalších 1770 korun navíc, vláda se však tuto částku snaží novelou snížit na růst o 760 korun. Stát tím podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard.
  • Zákonná valorizace se odvíjí od růstu cen a reálných mezd. Zásluhová část se stanovuje podle odpracovaných let a výše odvodů.

Poslanci hnutí ANO slíbili vládní většině ve Sněmovně peklo.

Spolu s druhým opozičním hnutím SPD se jim nelíbí snaha kabinetu schválit snížení červnového růstu důchodů pomocí vyhlášení legislativní nouze. Vadí jim jak obsah, tak forma.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová to označila za „bezprecedentní znásilnění jednacího řádu“ a šéf ANO Andrej Babiš oznámil, že pokud vláda odhlasuje nižší růst penzí, zorganizuje „první demonstraci důchodců“.

Server iROZHLAS.cz přináší přehled výroků Babiše a Schillerové ke zvyšování důchodů od té doby, co je hnutí ANO u moci. Najdete jej pod tabulkou.

2014

Andrej Babiš byl ve funkci ministra financí tři a půl roku ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Nastoupil v lednu 2014 a vyhlašoval, že bude hledat finanční rezervy ve všech možných oblastech.

V březnu 2014 v rozhovoru pro Frekvenci 1 oznámil snižování provozních nákladů státu, a naopak zvyšování důchodů. Ty nakonec od ledna 2015 skutečně mírně o zákonnou valorizaci narostly.

„Provozní náklady státu určitě se dají dramaticky snížit. Chceme totiž důchodcům navýšit důchody.“

Andrej Babiš (30.3.2014)

2015

O rok později ale přes Babiše mimořádné zvýšení důchodů navrhované tehdejší ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) neprošlo. Chtěla, aby od ledna 2016 vzrostly o 1,8 % (zhruba o 0,8 % více než bez mimořádné valorizace).

Návrh ministryně podpořili sociální demokraté, koaliční partneři z ANO a KDU-ČSL však nikoliv.

„Já bych důchody samozřejmě nejraději zvýšil všem, ale musíme řešit i výdajovou stránku.“

Andrej Babiš (3.5.2015)

Kvůli nízké inflaci se od ledna 2016 zvýšily penze jen o 40 korun, vláda se tak v červnu 2015 shodla místo zvýšení valorizace na jednorázovém bonusu 600 korun. Zvláštní příspěvek vyšel státní kasu na 1,7 miliardy korun a senioři jej dostali v prosinci 2015.

„Takhle je to spravedlivější. Procentuální navyšování zvýhodňuje ty s vyššími důchody. Ti s nižšími by dostali míň. Tak jsme se domluvili a výhoda je, že peníze půjdou z rozpočtu na rok 2015, kdy musíme ušetřit, a nezatíží to rozpočet v roce 2016.“

Andrej Babiš (15.6.2015)

2016

Vicepremiér Babiš v červnu 2016 oznámil, že v rozpočtu našel 3,5 miliardy na valorizaci důchodů o 300 korun od ledna 2017.

„Plánované peníze mi vzaly ČSSD s KDU-ČSL na zbytečně vysoké navýšení rozpočtu pro vědu a výzkum.“

Andrej Babiš (18.9.2016)

2017

Z kraje roku 2017 Babiš odmítl rozdat šedesátimiliardový přebytek státního rozpočtu jednotlivým ministrům, odmítl i premiérův plán využít peníze do důchodového fondu. Peníze chtěl raději využít ke snížení státního dluhu.

„Premiér má sice pravdu, že jsou důchody deficitní, ale toto je reálně nepoužitelné.“

Andrej Babiš (9.1.2017)

V květnu Babiše z vlády premiér Sobotka vyhodil a místo obsadil Ivan Pilný (za ANO). Babiš se tak soustředil na předvolební kampaň, ve které sliboval důchodcům perspektivní zvýšení penzí až na 23 500 korun. Odmítal také názor Pilného, že stát nebude mít z čeho důchody vyplácet.

„Je to nesmysl, nesouhlasím s tím a panu Pilnému jsem to vyčetl. Naším cílem musí být perspektivně se dostat na důchod ve výši 70–80 procent průměrné mzdy. Senioři mají nízké penze, zvýšení si zaslouží a potřebují jej.“

Andrej Babiš (9.6.2017)

Podzimní volby nakonec ANO jasně vyhrálo, a v prosinci tak v první vládě vedené Babišem obsadila post ministryně financí jeho bývalá náměstkyně z resortu Alena Schillerová.

Pár dní po svém jmenování se k důchodům poprvé vyjádřila v rozhovoru pro Mf Dnes. Článek měl titulek „Pivo zlevníme, chleba ne. Budu spíš skrblík, říká ministryně Schillerová“ a o růstu důchodů se v něm vyjádřila pozitivně, zároveň však upozornila na nutnost vnímat i výdajovou stránku rozpočtu.

„Budu chtít, aby se zvyšovaly důchody, protože důchodci u nás zabezpečeni nejsou a mnohdy se pohybují na hranici chudoby. Zároveň musíme mít vždy na zřeteli, co unese státní rozpočet.“

Alena Schillerová (22.12.2017)

2018

V září 2018 už byla Schillerová ministryní financí ve druhé Babišově vládě. Ta na rozdíl od té první dostala důvěru Sněmovny, šlo o menšinový kabinet ANO a ČSSD podporovaný komunisty.

21. září na stránkách svého resortu zveřejnila, že podle návrhu zákona na rok 2019 mělo jít na důchody 472,2 miliardy korun, což znamenalo meziroční nárůst o téměř 38 miliard. Takový skok vysvětlila „rekordní valorizací důchodů, která dosáhne v průměru 918 korun“. Základní výměra se zvýšila o 570 korun a důchody rostly o 3,4 %.

2019

Mimořádné valorizace a výše důchodů se během vládnutí premiéra Babiše a šéfky státní kasy Schillerové řešily rok co rok. Nejinak tomu bylo i v roce 2019.

„Podle odhadů průměrné mzdy a spotřebitelských cen by důchody příští rok měly růst o 700 korun, ale já budu chtít, aby to bylo 900.“

Anderj Babiš (10.1.2019)

Schillerová chtěla původně navyšovat maximálně o 750 korun, Babiš ji ale přetlačil.

„V létě jsem měla 20 miliard korun a řešila dilema, jestli snížit schodek na příští rok na 30 miliard, nebo to napumpovat zpátky do ekonomiky. Zvolila jsem druhou variantu, protože růst české ekonomiky zpomaluje.“

Alena Schillerová (21.10.2019)

Hlavní součástí tohoto „napumpování“ bylo další zvýšení penzí v průměru o 900 korun. To státní rozpočet navýšilo o 36–37 miliard. Vysvětlovala to tím, že vláda jen plní dluh z minulosti.

„Vezměte si, jaké byly valorizace důchodů před pěti lety. Naše navýšení v průměru o 900 korun je vyšší navýšení, než udělala předchozí vláda za pět let.“

Alena Schillerová (29.10.2019)

2020

Během prvního covidového roku 2020 se na vládě objevily tři návrhy výše jednorázového příspěvku seniorům nad rámec běžné valorizace. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhovala 6000 korun, premiér Babiš o tisícovku méně a ministryně Schillerová 4000 korun.

„Podpořím nějaké navýšení, ale samozřejmě se spíše kloním k nižší částce. Čím méně, tím lépe. Příspěvek 4000 korun by státní kasu přišel na 12 miliard. Částka 6000 by pro státní rozpočet nebyla únosná.“

Alena Schillerová (24.8.2020)

Kabinet příspěvek vysvětloval vykompenzováním zdražených potravin i stresem během koronaviru.

„Důchodci také měli stres, prožívali těžkou životní situaci, tak jsme došli k názoru, že by si i oni zasloužili nějaký jednorázový příspěvek.“

Andrej Babiš (22.8.2020)

Návrh naopak jako populistický a rozpočtově nezodpovědný kritizovala opozice. Počastovali jej i výroky o uplácení voličů, jelikož s ním vláda přišla před krajskými volbami. Místo plošného a jednorázového příspěvku měli raději vylepšit nejnižší důchody.

Tyto srpnové dostihy navazovaly na předprázdninové spory o změně valorizace důchodů od ledna 2021 ze zákonných 840 korun na celkem 900. Koaliční sociální demokraté totiž navrhovali zvýšení o 400 korun místo plánovaných šedesáti. Babiš v reakci na to navrhl dokonce 500 korun.

Výsledkem byla přece jen šedesátikorunová valorizace a navíc mimořádný prosincový příspěvek ve výši 5000 korun.

Mám dobrou zprávu pro důchodce. Pan prezident podepsal zákon o příspěvku 5000 Kč pro všechny lidi pobírající starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod. Peníze budou vyplaceny do konce roku. Zaslouží si to, letos jim životní náklady rostly rychleji než zbytku obyvatel.

14:01 – 19. 11. 2020

4 153

2021

A valorizace důchodů se řešila i poslední rok Babišovy vlády. Nad zákonné 350korunové navýšení solidární části se o 1,3 % zvýšila i zásluhová část penze. K tomu vláda schválila ještě 300 korun navíc. Schillerová tehdy uvedla, že to rozpočet unese.

„Nepředstavuje to zátěž, kterou by si státní rozpočet nemohl dovolit. Kondice našich veřejných financí patří k nejlepším v Evropě.“

Alena Schillerová (23.6.2021)

Pozměňovací návrhy, které šly ještě výš než 300 korun, ale šéfka státní kasy odmítla.

„Návrhy na vyšší přidání důchodcům samozřejmě vnímám, ale musím také reflektovat rozpočtové možnosti.“

Alena Schillerová (25.7.2021)

Babišův kabinet počítal i s mimořádnou valorizací od června 2022. K té podle zákona dojde ve chvíli, kdy inflace přesahuje pět procent, což už ke konci vlády ANO a ČSSD platilo.

2022

V loňském roce už Schillerová vystupovala jako opoziční poslankyně a šéfka klubu ANO. Podporu vlády Petra Fialy (ODS) seniorům označuje za nedostatečnou.

„Naše vláda přidávala důchodcům nad rámec valorizace, nechápu, proč ministr financí Stanjura k tomu nepoužije dodatečné inflační příjmy státního rozpočtu ve výši více než 60 miliard korun.“

Alena Schillerová (23.2.2022)

Babiš dokonce navrhl nový mimořádný příspěvek pro důchodce ve výši 6000 korun nad rámec valorizace.

„Důchodci vybudovali tuto zemi a tyto peníze navíc si zaslouží. Naše hnutí mělo vždy prioritu důchodce.“

Andrej Babiš (7.4.2022)

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme