Ústavní soudci dostávají desítky urážlivých dopisů a výhružek, část z nich je anonymní. Podle Ústavního soudu počet urážek výrazně vzrostl poté, co soudci vyhlásili rozhodnutí o valorizaci důchodů.
„Vláda má samozřejmě právo změnit valorizaci důchodů a snížit důchody. My jsme ale tvrdili, že to nemá dělat na poslední chvíli ve stavu legislativní nouze,“ tvrdí Havlíček.
Soudci Ústavního soudu ve středu vynesli nález o zpomalení valorizace důchodů: podle nich nebyl postup vlády protiústavní. Vládní politici rozhodnutí vítají, opozice slibuje revizi.
Opozice vládní opatření kritizuje s tím, že kvůli rychlému schválení novely zneužila stav legislativní nouze a zasáhla do očekávání penzistů. Podle ekonoma Petra Zahradníka šlo ale o potřebný krok.
Postup vlády při prvním jednání hájili ministr financí Zbyněk Stanjura a ministr práce Marian Jurečka. Žalobu podali poslanci hnutí ANO, za které se zasedání zúčastnila Alena Schillerová.
„Opozice má vysledováno, že u Čechů ze zahraničí ztrácí. I proto se mi její argumenty zdají účelové. Korespondenční volbu odmítám problematizovat,“ uvedla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
Návrh na zrušení zkrácené valorizace penzí podali poslanci ANO. Domnívají, že důchodci měli vzhledem k inflaci nárok na výraznější nárůst penzí. Vláda ale zvolila úspornější variantu.
Se svými argumenty předstoupili ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Zbyněk Stanjura (ODS), Možnost vystoupit nevyužila Alena Schillerová (ANO), od níž se čekalo, že bude hlavním mluvčím stěžovatelů.
Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl před soudci uvedl, že výše lednové inflace byla šokující a nešlo předpokládat, jak vysoká bude důchodcovská inflace.
Prezident republiky Petr Pavel má výhrady vůči úpravě valorizace penzí a zpřísnění odchodu do předčasného důchodu. Přesto příslušnou novelu podepsal. Až vyjde ve sbírce zákonů, začne platit.
„Přibližně milion OSVČ odvádí výrazně méně než zaměstnanci. Na tom je potřeba pracovat,“ myslí si ekonom Filip Pertold, člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí.
„Taháme za záchrannou brzdu,“ uvedla senátní zpravodajka Miluše Horská z lidoveckého klubu. Opoziční poslanci mluvili o šetření na penzistech, nebo dokonce o jejich okrádání či ožebračování.
Na souboji o podobu penzijního systému se názorně ukazuje, že dlouhodobá dohoda mezi opozicí a koalicí je iluzí. Nejde pouze o střídání u moci, ale také o postoj jednotlivých stran.
Pomalejší růst důchodů je podle ministra práce a sociálních věcí jeden z nástrojů, který nám dává šanci, abychom měli na důstojné důchody dětí a vnoučat současných důchodců.
„Ministr financí na úsporách už intenzivně pracuje. Jediné, co vláda nechce, je to, aby se přes média řešilo, v jaké kapitole úspora bude,“ uvedl Skopeček.
Sněmovní většina už v úvodu kvůli očekávaným obstrukcím na návrh předsedy lidoveckého klubu Marka Výborného odhlasovala, že čtvrteční jednání bude moci trvat až do pátečního rána.
Systém by měl mít dvě základní dávky. Jedna by mířila na pomoc při hmotné nouzi a druhá by byla výrazně širší, byla by to tedy nějaká dávka sociální podpory, říká v rozhovoru sociolog Daniel Prokop.
Hnutí ANO kritizuje výrok předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského. Ten uvítal podpis prezidenta pod novelou valorizace důchodů. Zpochybňuje soudce nezaujatost Ústavního soudu?
O námitce ohledně Rychetského podjatosti bude rozhodovat plénum Ústavního soudu. Podání podle Seznam Zpráv naráží na jeho vyjádření pro Českou televizi a Deník N z konce března.
„Dovolávat se porušení pravidel zákonodárné procedury by se neměl ten, kdo zavdal příčinu k tomu, aby procedura probíhala tak nedůstojným způsobem,“ komentuje návrhy o snížení valorizací soudce Balík.
Jedním z pilířů návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny, uvedl předseda sněmovního ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO), podle kterého má podání 40 stran.
„Včera nám byl doručen návrh skupiny senátorů prostřednictvím datové schránky,“ uvedla mluvčí soudu. „V pátek nám byl osobně na podatelnu doručen návrh skupiny poslanců,“ dodala.
„Valorizace je nastavena v zákoně 15 let velice rozumně a citlivě a má chránit koupěschopnost seniorů,“ uvedla pro Radiožurnál předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
„Zásadní je, zda vláda začne aktivně likvidovat strukturální schodek, tedy rozdíl mezi pravidelnými příjmy a výdaji. Ten je větší než 200 miliard a nezmizí sám od sebe,“ upozorňuje Miroslav Kalousek.