OBRAZEM: Vila nábytkářského továrníka Michaela Thoneta v Koryčanech stále chátrá
Koryčany na Kroměřížsku chtějí z vily výrobce ohýbaného nábytku Michaela Thoneta udělat kulturní památku. Na opravu chátrajícího objektu z poloviny 19. století město nemá peníze. Budova je zavřená a lidé se tam dostanou jen sporadicky.
Do honosné vily v těsném sousedství někdejší továrny na ohýbaný nábytek vcházíme s místostarostou Koryčan Lubomírem Daníčkem (nezávislý), který má na starosti investice a opravy obecního majetku.
„Vcházíme do rodinného sídla továrníka Thoneta a jeho rodiny. Ten v polovině 19. století postavil první výrobní závod na Moravě a následně toto své sídlo,“ popisuje místostarosta. Vila je z počátku 20. století a vznikla až po smrti zakladatele společnosti zabývající se ohýbaným nábytkem Michaela Thoneta. Koryčanský nábytkářský závod založil továrník Thonet konkrétně v roce 1856.
Nejzachovalejší je přízemí vily. Honosné dřevěné schodiště dává napovědět, komu dům patřil.
„Toto je vstupní hala v části vily, která sloužila k bydlení rodiny. Je zde vidět spousta ohýbaného materiálu,“ popisuje vilu blíže starosta Koryčan.
Na stavu vily se podepsalo kromě zubu času také někdejší využití objektu.
Zchátralá vila Fiala v Blatné má nového majitele. Ten chce historické stavbě vrátit původní podobu
Číst článek
„Sloužil jako sídlo podniku a po druhé světové válce tady krátkodobě byla v určitých etapách mateřská škola, vyvařovalo se tu prádlo, v přízemí byla prodejna potravin,“ osvětluje využití Daníček.
Do části domu navíc zatékalo.
Město si už podalo na ministerstvu kultury žádost o tzv. zapamátnění. Pokud by byla vila kulturní památkou, mohlo by to přinést i peníze nutné na její opravy. Už teď je jasné, že obnova vily bude stát desítky milionů korun.
V budoucnu by zde mohl být muzeum nebo by se sem mohl přesunout městský úřad.