Rakušan se svým novým slovenským protějškem řešil migraci. Šutaj Eštok se omluvil za minulou vládu
Česko a Slovensko spolu s dalšími evropskými zeměmi zavedly kvůli zvýšenému počtu přicházejících uprchlíků namátkové kontroly na hranicích. Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve uvedl, že chce vyvolat jednání středoevropských zemí o migraci – s termínem ale vyčkával na jmenování nové slovenské vlády, které se uskutečnilo před dvěma týdny. Ve čtvrtek se Rakušan v Praze potkal se svým novým slovenským protějškem Matúšem Šutajem Eštokem.
Ministr vnitra Vít Rakušan ocenil, že jeho slovenský protějšek podpořil jednání zemí Visegrádské skupiny s Rakouskem a Německem, které by se mělo uskutečnit na konci listopadu.
Oba politici ve čtvrtek jednali také o rostoucí migraci nebo vzájemné policejní spolupráci Česka a Slovenska. Shodli se, že v otázce migrace je potřeba celoevropské řešení.
Německo ponechá kontroly na hranicích, shodl se Scholz s regiony
Číst článek
„Debata, kterou jsme v rámci nelegální migrace vedli, byla konstruktivní. Mrzí mě, že poprvé v historii Schengenu byly loni zavřené hranice mezi Českou a Slovenskou republikou, ale plně tomu rozumím,“ řekl Šutaj Eštok. Rakušanovi se omluvil za některé kroky minulé slovenské vlády.
„Přístup naší vlády v rámci nelegální migrace je diametrálně odlišný a jsme připraveni udělat všechno pro to, abychom si naši rodnou zemi chránili,“ dodal slovenský ministr vnitra.
Ministři spolu probrali i policejní spolupráci obou zemí. Rakušan zdůraznil, že musí pokračovat i nadále. „Musíme dotáhnout novou smlouvu o policejní spolupráci, která dává tradičně dobré spolupráci novou kvalitu, nový rámec,“ řekl Rakušan.
Šutaj Eštok doplnil, že spolupráce funguje nejen mezi policisty, ale například i mezi hasičskými sbory. Český ministr doplnil, že se Šutajem Eštokem ve čtvrtek podepsal novou smlouvu o státní hranici, podle které zůstává česká hranice se Slovenskem stejná.
‚Demonstrace síly‘ neodhalila jediného ilegálního migranta. Slovenská bezpečnostní akce po dni končí
Číst článek
Některé kroky nového slovenského ministra po jeho nástupu do funkce vyvolaly kritiku opozičních stran. Šutaj Eštok například na konci října odvolal slovenského policejního prezidenta Štefana Hamrana, a to jen několik dnů před jeho odchodem do civilu. Zrušil také funkce dvou policejních viceprezidentů.
Mimo službu postavil několik trestně stíhaných příslušníků policie, která vyšetřuje korupční kauzy z doby předchozího vládnutí strany Smer-sociální demokracie nynějšího premiéra Roberta Fica.
Podle některých právníků nový ministr vnitra k těmto rozhodnutím neměl pravomoc. Šutaj Eštok naopak tvrdí, že postupuje v souladu se zákonem. Ve čtvrtek mimo jiné zopakoval, že jako ministr vnitra neměl jinou možnost, jak trestně stíhané policisty mimo službu postavit. „V opačném případě bych byl já ten, kdo zákon porušuje,“ řekl Šutaj Eštok. Odvolaní z policejního sboru podle něj byli spíše „politiky než policejními funkcionáři“.