Vláda rozhodne, jestli má Česko usilovat o miliardy z privatizace Mostecké uhelné

Ministři dnes proberou postup České republiky v případě trestního řízení ve Švýcarsku, které se týká kauzy Mostecké uhelné společnosti. Vláda má ovšem rozdílné názory na to, zda Česko může 12 miliard korun zablokovaných na švýcarských účtech ještě vymáhat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 12.10.2011

Vláda 12.10.2011 | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra financí Miroslava Kalouska se stát může připojit k řízení jako soukromý žalobce, pokud bude jasné, jakým protiprávním způsobem škoda vznikla.

„Ministerstvo financí je kdykoliv připraveno se připojit k trestnímu stíhání ve Švýcarsku v okamžiku, kdy mu orgány činné v trestním řízení řeknou, z jakého skutku mohla České republice vzniknout škoda. My to nevíme, ani nejsme oprávněni to konstatovat. Jakmile někdo řekne, z jakého skutku mohla České republice vzniknout škoda, tak my tu škodu vyčíslíme a uplatníme,“ uvedl v České televizi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se vyjadřuje ke kauze Mostecké uhelné společnosti

A jak Kalousek řekl v rozhovoru pro deník Právo, za pravdu mu prý dává právní rozbor potvrzený i švýcarskou prokuraturou. Podle švýcarského trestního řádu má totiž být možné připojit se k řízení i po oficiálním podání obžaloby.

Podle místopředsedkyně kabinetu Karolíny Peake z Věcí veřejných by ale takový postup byl příliš komplikovaný.

ČTĚTE TAKÉ: Kalousek: Miliardy z privatizace Mostecké uhelné nejsou ztraceny

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila ale není ani nutné nejprve vědět, jak ke škodě došlo. Doplňovat důkazy a specifikovat důvody, proč je náhrada škody požadována, je prý možné i v průběhu řízení.

„Já bych doporučoval v tuto chvíli, ale nejsem v tom kompetentní, to musí ministr financí, aby se Česká republika přihlásila o částku, případně podala civilní žalobu, prostudovala si spisy ve Švýcarsku a pak doplnila důkazy,“ uvažuje Pospíšil.

Vše závisí také na Švýcarech

Švýcaři už prý také ministerstvu financí, které jako jediné může chránit finanční a majetkové zájmy České republiky u zahraničního soudu, doporučili, aby si zvolilo švýcarského advokáta, který by ve spisech zjistil potřebné informace.

Pospíšil si ale rozhodně nemyslí, že by miliardy byly pro Českou republiku ztraceny a že je nutné obviňovat úředníky ministerstva financí ze zanedbání. Ani v civilním řízení totiž není menší šance k jejich získání, pouze to trvá déle.

„Tady není jistota, že České republice i teoreticky připadne těch 12 miliard. Jsou zablokované ve Švýcarsku a vše bude záviset od toho, jak Švýcaři budou úspěšní v trestním řízení, jak trestní řízení, které vedou orgány činné v trestním řízení ve Švýcarsku, dopadne. To bude klíčové. Toto ovlivní i případné civilní řízení, které Česká republika povede,“ dodává.

Švýcarská prokuratura viní sedm lidí – většinou Čechů – z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Tou má být právě Mostecká uhelná.

Viktorie Hošková, Radek Pavlovič, Nikola Bojčev, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme