‚S textem se neztotožňuji.‘ Maláčová nepodpořila odsouzení rezoluce ke střetu zájmů, Hamáček byl pro

Měl to být vládní odsudek rezoluce Evropského parlamentu ke střetu zájmů, která vyzývá k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Ne všichni členové kabinetu ale státní reakci podpořili. Ministryně práce a sociálních věci Jana Maláčová z ČSSD se totiž zřejmě jako jediná při hlasování zdržela, zjistil iROZHLAS.cz. Důvod? „Neztotožňuji se s textem reakce,“ vysvětlila. Naopak vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček vládní odpověď podpořil.

Doporučujeme Praha (Aktualizováno: 8:56 1. 7. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ČSSD

Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Jsme přesvědčeni o tom, že česká vláda musí reagovat na závěry, které Evropský parlament předložil, protože rozhodovat o těch věcech skutečně mohou pouze soudy. Zatím na straně Evropské komise, Evropského parlamentu i na české straně jsou to pouze právní názory,“ zdůvodnila po pondělním jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), proč se kabinet rozhodl proti rezoluci europarlamentu ohradit.

‚Rozhodnout mohou pouze soudy.‘ Vláda se ohradila proti rezoluci Evropského parlamentu o střetu zájmů

Číst článek

Na odpovědi se podle Dostálové podílely hned čtyři resorty, a sice ministerstva pro místní rozvoj, spravedlnosti, financí i zemědělství. Text vládní reakce, která hájí premiéra Andreje Babiše (ANO) vůči europoslancům, ovšem nezveřejnily. Ministryně rovněž uvedla, že kabinet reakci na rezoluci schválil většinově. To znamená, že někdo z členů vlády se zdržel.

Server iROZHLAS.cz se proto jednotlivých ministrů zeptal, jak hlasovali. Zaměřil se přitom zejména na zástupce ČSSD, tedy koaliční partnery hnutí ANO. Ukázalo se, že text vládního odsudku nepodpořila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Při hlasování se podle svých slov zdržela.

„Neztotožňuji se s textem reakce,“ zdůvodnila Maláčová v SMS zprávě pro iROZHLAS.cz. Co přesně jí v odpovědi vadilo, ale neupřesnila. Naopak šéf vnitra a ČSSD Jan Hamáček vládní postup podpořil. „Hlasoval jsem pro, protože s předloženým materiálem souhlasím,“ uvedl.

Stejně tak ruku pro vládní stanovisko, které se ohrazuje proti rezoluci europoslanců, zvedl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). „Já jsem hlasoval pro, mimo jiné po konzultaci s právníky ministerstva zahraničí,“ vysvětlil.

Babiš za dveřmi

Na pondělním jednání kabinetu pak chyběl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), který byl pracovně v Lucemburku. A projednávání daného bodu se neúčastnil ani premiér Andrej Babiš (ANO). Ten už dříve slíbil, že bude při jednání o evropských dotacích či tématech spojených s evropským auditem ke střetu zájmů chodit za dveře.

VÝSLEDKY AUDITU

Evropská komise v konečné auditní zprávě potvrdila, že premiér Andrej Babiš (ANO) porušuje české a evropské zákony, protože nadále ovládá holding Agrofert, který pobírá unijní dotace. Ten na ně podle zprávy nemá nárok. Česko se proti závěrečné zprávě už nemůže odvolat. Babiš střet zájmů odmítá.

„Pan premiér ani pan ministr Toman se nezúčastnili,“ napsala Dostálová redakci. Babiš na aktuálně zaslané dotazy nereagoval. Střet zájmů ale dlouhodobě odmítá. Stejně tak se závěry auditorů Evropské komise nesouhlasí holding Agrofert, který premiér vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů.

„Premiér na tento bod odešel,“ potvrdil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s tím, že on osobně vládní reakci podpořil. „Všichni, až na jednoho, který se zdržel, hlasovali pro,“ doplnil.

Vláda se ohradila vůči rezoluci, kterou Evropský parlament přijal 10. června. Většinou hlasů tehdy odsoudil Babišův střet zájmů a vyzval orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert, aby se ochránily zájmy českých daňových poplatníků.

Reakce vlády

V odpovědi českých ministrů, jejíž návrh má iROZHLAS.cz k dispozici, se přímo píše, že „tímto aktem dochází k vměšování se do vnitřních a politických záležitostí členského státu Evropské unie“. Argumentují hlavně tím, že zákony může podle nich vykládat pouze soud.

Vojtěch: Kontrola ministerstva financí poukázala na potenciální střet zájmů, Arenberger ho ale vyřešil

Číst článek

„V tuto chvíli tak stojí proti sobě dva právní názory – auditorů Evropské komise a českých právníků. Tento spor může rozhodnout jedině nezávislý soud,“ píše se v návrhu vládní pozice. Kabinet totiž nadále trvá na tom, že k porušení pravidel ohledně střetu zájmů nedošlo.

Vláda se také ohradila vůči zásahům do auditního řízení, které se týká zemědělských dotací pro Agrofert. Europoslanci totiž upozorňovali, že zákon o střetu zájmů se vztahuje také na přímé platby. Ty ale koncern inkasuje dál.

„Vláda vnímá rezoluci jako jednoznačnou a nezpochybnitelnou snahu europoslanců ovlivnit výsledky nezávislého auditu, snahu ovlivnit vyjednávací pozici ČR v rámci jednání o nové Společné zemědělské politice a rovněž snahu ovlivnit blížící se parlamentní volby v ČR,“ stojí dále v odpovědi, která šla v pondělí na vládu.

Finální znění pozice vlády k rezoluci nakonec redakci poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Dokument si můžete přečíst zde:

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme