Husák musel odejít z čela liberecké policie. Teď získal novou funkci, bude řídit policejní školu

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák, který musel v únoru odejít z čela policie v Libereckém kraji kvůli účasti na zakázaném večírku v Teplicích, získal nové ředitelské místo. Bude řídit Vyšší policejní školu a Střední policejní školu Ministerstva vnitra v Praze. Informaci Radiožurnálu potvrdila mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že jde o rozhodnutí jeho předchůdce Jana Hamáčka (ČSSD).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Krajského policejního ředitelství Vladislav Husák

Bývalý krajský policejní ředitel Vladislav Husák | Foto: František Vlček / Mafra | Zdroj: Profimedia

„Mohu potvrdit, že jsme obdrželi z ministerstva vnitra informaci o tom, že pan plk. Husák přechází dnem 3. 1. 2022 do personální pravomoci ministra vnitra a má být pověřen řízením Střední policejní školy v Praze Hrdlořezích,“ sdělila Radiožurnálu Rendlová. „Vzhledem k tomu, že tato škola není součástí Policie ČR a je zcela v gesci Ministerstva vnitra, nepřísluší nám to jakkoli komentovat,“ dodala.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že nešlo o jeho rozhodnutí. „Je to pověření ze strany pana ministra Hamáčka. Má reakce je, že chci okamžitě vypsat výběrové řízení, kde bude potřeba splnit kvalifikační předpoklady, kterými je, mimo jiné, pedagogické vzdělání nebo alespoň pedagogické minimum. To, podle mých informací, pan Husák nemá,“ řekl. Vyjádření Jana Hamáčka i Vladislava Husáka se Radiožurnál snaží získat. 

Husák dostal pokutu kvůli zakázané oslavě v Teplicích. Paroubek a Benda vyvázli bez trestu

Číst článek

Vladislav Husák byl letos 23. ledna na oslavě 50. narozenin podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích. A to navzdory tomu, že hotely musely být až na výjimky zavřené kvůli pandemii koronaviru. Kromě Husáka byly na oslavě desítky dalších lidí, mimo jiné i Bendův přítel, expremiér Jiří Paroubek, tehdejší poslanec za ANO a předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička a místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr.

Husák od počátku vinu odmítal. Připustil sice, že byl v hotelu byl, tvrdil ale, že tam nešel slavit. Podle svých slov tam měl pracovní jednání právě s Hniličkou a Šlégrem a jednat měli o Unitop – unii sportovních organizací policistů a hasičů, jíž je Husák prezidentem. Husák novinářům tvrdil, že o oslavě v hotelu prý nejprve vůbec nevěděl a dozvěděl se o ní až na místě. A když už tam byl, poblahopřál Bendovi k padesátinám a zůstal přes noc. Prý kvůli únavě, větru a pozdní hodině.

Deset tisíc pro Zemanovu návštěvu. Vondráček s Mynářem zaplatí pokutu, v nemocnici neměli roušku

Číst článek

Husák však čelil silné kritice. A to nejen proto, že byl přes zákaz v hotelu, ale i kvůli tomu, že proti nepovolenému večírku coby vysoký policejní funkcionář nezasáhl. Ministr vnitra Jan Hamáček ho vyzýval k „vyvození osobní odpovědnosti“ a policejní prezident Jan Švejdar ho vyzval k rezignaci. Husák po pár dnech v únoru 2021 ve funkci policejního ředitele v Libereckém kraji skončil. Od té doby pracoval jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Letos v říjnu dostal za účast na zakázané akci pokutu – srážku ze mzdy, která podle informací Radiožurnálu odpovídá zhruba deseti tisícům korun.

Další Husákovy problémy

Nešlo ale o první skandál za Husákovu policejní kariéru. Než se stal v roce 2013 krajský ředitelem policie v Libereckém kraji, byl v čele policejní ochranné služby, jenže v této funkci nemohl pokračovat kvůli chybějící bezpečnostní prověrce.

Své vysoké posty u policie musel opouštět i v minulosti. Třeba v roce 2007, kdy byl dokonce policejním prezidentem. Z funkce odešel mimo jiné v souvislosti s prověřováním jeho role v korupční kauze biolíh.

Popularita dohod o vině a trestu roste, oproti roku 2019 jich letos žalobci navrhli skoro trojnásobek

Číst článek

Už během svého šéfování policie čelil kritice – třeba, když ho v roce 2006 novináři Mladé fronty Dnes přistihli, jak jede autem po silnici Karlovy Vary – Praha rychlostí 190 kilometrů za hodinu.

Později se nicméně stal náměstkem policejního prezidenta, ale i tuto funkci musel v roce 2012 opustit údajně kvůli příliš těsným vazbám na lobbistu Romana Janouška. Rok před tím, ho totiž fotograf deníku Blesk vyfotografoval, jak v pražském Obecním domě sedí u stolu s bývalým primátorem Pavlem Bémem, kterému dělali společnost známý pražský podnikatel Tomáš Hrdlička nebo Roman Janoušek.

Husák svou účast na schůzce vysvětloval tak, že šel náhodou kolem a stavil se jen na limonádu. Nicméně nabídl rezignaci, kterou přijal tehdejší policejní prezident Petr Lessy o rok později, když lobbista Janoušek srazil v opilosti autem ženu. Lessy to zdůvodnil tak, že nechtěl, aby byla policie jakkoliv zpochybňována. Husák nicméně tehdy popíral, že by kauza Janouška s jeho odchodem souvisela.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme