Americké akcie klesly nejvíc od pandemie v roce 2020. Tržní hodnota Applu se propadla o 310 miliard dolarů
Americké akcie po oznámení nových cel prudce klesly. Například index S&P 500, který zahrnuje pětistovku největších na burze obchodovaných podniků v USA, klesl o téměř pět procent. To je největší pokles od vypuknutí pandemie covidu v roce 2020. Prezident Donald Trump, který si od cel slibuje oživení ekonomiky, význam poklesu zpochybnil. A řekl, že ohledně cel je otevřený jednání.
Například akcie technologické společnosti Apple odepsaly 9,25 procent, a tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů, tedy přes sedm bilionů korun. Akcie výrobce obuvi a oblečení Nike zase klesly o více než 14 procent.
EU zvažuje v reakci na Trumpova cla ekonomickou ‚bazuku‘. Americké firmy může stát miliardy
Číst článek
Donald Trump svým vyjádřením naznačil, že pokles nebere příliš vážně, protože se to podle něj dalo očekávat. Ekonomika je nyní podle Trumpa v jakémsi přechodném období a opět pokvete.
„Víte, tohle jsme očekávali, protože ten nastavený systém byl nemocný pacient. Zdědili jsme strašnou ekonomiku se spoustou problémů včetně ztráty mnoha továren a pracovních míst po celé zemi. Asi o šest milionů pozic jsme přišli po uzavření dohody o volném obchodu mezi USA, Mexikem a Kanadou, to je neuvěřitelné,“ řekl Trump novinářům na palubě letounu Air Force One.
Jednání o clech
Podle něj teď lídři z celého světa volají do Bílého domu, aby vyjednávali, a Spojené státy se tak můžou vézt na místě spolujezdce. Prezident zároveň uvedl, že je - pokud země přijdou s fenomenální nabídkou - otevřený vyjednávání. A bude podle něj záležet na tom, co mu kdo nabídne.
Ustojí Evropa ‚brutální‘ půlrok? Odpověď na Trumpa by měla být chirurgicky přesná, tvrdí expert
Číst článek
Trump zmínil třeba čínskou sociální síť TikTok vlastněnou společností ByteDance. Populární platformě totiž hrozí v USA zákaz kvůli obavám o bezpečnost. Spojené státy chtějí, aby Čína TikTok prodala. Podle Trumpa by na to nyní mohl Peking přistoupit výměnou za uvolnění některých cel.
Americký prezident také tvrdí, že už jednal s několika představiteli automobilového průmyslu. Neupřesnil ale s kým a co konkrétně řešili.
Od 3. dubna 2025 zavedly Spojené státy cla na dovoz osobních a lehkých užitkových automobilů v celkové výši 27,5 procenta. Tato sazba zahrnuje původních 2,5 procenta a nově oznámené dodatečné clo ve výši 25 procent. Od 3. května 2025 by se navíc měla začít uplatňovat i dodatečná 25procentní cla na dovážené automobilové součástky a náhradní díly.
Cla jako riziko?
Cla na své poměry poměrně ostře odsoudila šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Podle ní představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu. Zároveň ale vyzvala země, které jsou těmito dovozními poplatky zasažené, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
Stojíme na počátku globální obchodní války. Trumpova cla se zapíší do historie, myslí si Rusnok
Číst článek
Český premiér Petr Fiala z ODS zavedení cel odsoudil. Přímý dopad dovozních poplatků na Česko nečeká, dolehnout ale mohou velmi silně nepřímo prostřednictvím vývozu přes jiné země, například přes Německo, řekl Fiala.
Francouzský prezident Emmanuel Macron zase vyzval evropské firmy, aby přestaly investovat ve Spojených státech. O clech bude se svými americkými protějšky v pátek jednat také eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič, který řekl, že EU je připravena vyjednávat, ale nebude „nečinně přihlížet“, pokud se jí nepodaří dosáhnout spravedlivé dohody.